arrow Zpět na Blog

10 faktorů, které snižují hodnotu automobilu v případě prodeje

02/02/2021

Všichni víme, že kouření je škodlivý zlozvyk, ale možná si neuvědomujete, že nemá příliš dobrý vliv také na Vaše auto? Kouření v autě může snížit jeho hodnotu až o 10%. Změna barvy Vašeho vozidla na oblíbenou také nemusí být nejlepší nápad. Proč? Dozvíte se o tom z tohoto článku.

Připravili jsme pro Vás seznam 10 nejdůležitějších faktorů, které přímo nebo nepřímo ovlivňují pokles hodnoty Vašeho vozu. Přečtěte si a zapřemýšlejte o tom, co můžete udělat už dnes, aby se Vaše auto v budoucnu prodalo za co nejvyšší částku

Vynechávání pravidelné údržby a servisu

Zanedbávané auto o sobě dá vědět buď dříve, nebo později. Systematická výměna kapalin, filtrů a řemenů zvyšuje efektivitu práce motoru a běžné mytí a voskování brání vznikání koroze a zmatnění laku.

Pravidelná údržba je nutností nejen pro bezpečnost a spolehlivost automobilu, ale také pro zvýšení jeho hodnoty v případě dalšího prodeje.

Nepravidelná údržba automobilu a nedostatek péče o jeho čistotu (včetně ochrany proti korozi) způsobuje rychlejší opotřebení vozu a má nepříznivý vliv na jeho vzhled, což může způsobit problémy s případným prodejem.

Kromě toho se vyplatí vést podrobný záznam oprav a servisní historii automobilu, včetně informací o výměnách oleje a filtrů.

Díky těmto informacím, budeme v případě prodeje vozu schopni dokázat, že byl automobil podroben pravidelné údržbě. Písemná dokumentace servisních činností zvyšuje hodnotu každého ojetého vozidla.

Nestandardní náhradní díly

Servisní technici někdy nabízejí opravu vozu pomocí repasovaných nebo velmi levných neoriginálních náhradních dílů. Oprava vozidla pomocí repasovaných dílů může snížit jeho hodnotu a naopak zvýšit Váš účet v případě budoucích oprav. Takové díly se opotřebovávají mnohem rychleji než původní a nové.

Modifikace vozidla

I když v případě automobilu existuje několik úprav, které lze provést za účelem zvýšení jeho hodnoty při dalším prodeji, nicméně obecně vzato většina zákazníků se vyhýbá koupi auta, která prošlo úpravami. Při nákupu ojetého vozu zákazníci obvykle hledají takový, který bez jakýchkoliv dalších nákladů bude co nejvíce připomínat nový model tohoto automobilu.

Hodnotu vozu snižují především takové úpravy, po kterých automobil začíná vypadat jako kýčovité závodní vozidlo. Například spoilery, atrapy, samolepky, sady pro vlastní montáž. Chcete-li udržet co nejvyšší hodnotu automobilu, vyhněte se takovým dekoracím.

Podobně – nestandardní zvukové systémy mohou způsobit, že auto sice neztratí svou hodnotu, ale nemusí to mít vliv na zvýšení ceny. Většina lidí očekává sériový zvukový systém a nemusí být zrovna ochotni platit za zařízení, které jste nainstalovali. Pokud tedy uvažujete o koupi nového zvukového systému, nezapomeňte, že tyto náklady se Vám nemusí vrátit pokud se auto rozhodnete jednou prodat.

Lakování vozu v nestandardní barvě

Možná že je to překvapivé, nicméně barva vozidla může mít velký vliv na jeho hodnotu v případě prodeje. I když světle oranžová barva Vám může připadat jako skvělý nápad, nakonec toho můžete litovat v okamžiku, když se auto pokusíte prodat.

Velmi zářivá barva nebo barva, kterou výrobce nikdy nenabízel, může případné zájemce odradit. Obecně platí, že i když se rozhodnete vozidlo přelakovat, je nejlepší držet se původní barvy,.

Nejlépe působí neutrální barvy, jako je stříbrná, bílá nebo černá, které přispívají udržení hodnoty vozu. Na druhé straně výrazné barvy, jako je červená, žlutá nebo zelená, mohou ztěžovat prodej, protože na trhu existuje menší skupina potenciálních kupců, kteří mají zájem právě o tyto odstíny.

Kouření v automobilu

Vnitřek automobilu, ve kterém pravidelně kouříte může mít jak nepříjemnou vůni, tak fyzická poškození čalounění. Něco takového může v budoucnu způsobovat potíže s prodejem daného vozu.

Cigaretový kouř se usazuje v čalounění a zůstává ve ventilačním systému. Jeho odstranění může být obtížné a čištění často vyžaduje profesionální servis a speciální vybavení. V nejzávažnějších případech může být nutné čalounění úplně odstranit a vyměnit za nové. V závislosti na třídě vozu může tato služba stát desítky tisíc korun.

Pokud vozidlo nemá dodatečné pojištění, jeho cena v případě prodeje může být nižší

Zákazníci, kteří si kupují ojetý vůz, často přebírají od prodejce také povinné ručení. Toto pojistné krytí totiž zpravidla platí až do okamžiku vypršení. Pokud tedy můžeme kupujícímu nabídnout , že na ně převedeme pojištění, které potom bude platit ještě půl roku nebo déle, je to určitě zajímavá nabídka.

Co s ostatními typy pojištění?

Cenu vozidla určitě zvýší GAP pojištění. Vzhledem k tomu, že tento typ pojištění lze převést na nového majitele vozu, je to faktor, který by případný kupující měl zcela jistě zohlednit. Vzhledem k tomu, že GAP pojištění lze sjednat i na období 5 let, je pravděpodobné, že budeme prodávat vozidlo, které bude mít stále platné i toto pojištění. Tímto způsobem můžeme nabídnout automobil i s nadstandardní „přidanou hodnotou“.

Čím toto pojištění vlastně je? GAP pojištění kryje rozdíl mezi původní hodnotou automobilu v okamžiku jeho koupě a pojistným plněním získaným na základě havarijního pojištění (nebo v případě auta, které vlastníme již delší dobu – hodnotou automobilu ke dni sjednání GAP pojištění). Stručně řečeno, v případě vzniku totální škody na vozidle (např. krádež nebo nehoda) po obdržení pojistného plnění proplaceného na základě standardního havarijního pojištění, pojistitel GAP proplatí dodatečnou částku, díky které z obou pojistek obdržíte prostředky rovné hodnotě automobilu na faktuře vystavené před několika lety. Máte-li zájem o podrobnosti týkající se tohoto produktu, seznamte se s naší nabídkou zde.

Počet majitelů

Počet předchozích majitelů automobilu má velmi významný vliv na jeho hodnotu v případě dalšího prodeje. Logika tohoto faktoru spočívá v tom, že čím více různých uživatelů, tím větší je šance, že bude auto opotřebované. I když se jedná o poněkud subjektivní faktor a nevede to vždy k většímu opotřebení automobilu, platí to v 80–90% případů

Přeprava zvířat na sedadlech

Stejně jako tabákový kouř, pachy domácích mazlíčků často přetrvávají na látkách a mohou u kupujícího vzbudit dojem, že o auto nebylo dobře postaráno.

Pokud jste Vaše domácí mazlíčky vozili na zadním sedadle, zkuste neutralizovat jejich pach a se sedadla odstranit chlupy. Pokud se nachází v těžce dostupných místech, ze kterých je nedokážete dostat ven, může způsobit pokles hodnoty Vašeho vozu.

Promáčknutí a škrábance

Pozornost kupujícího mohou přilákat i drobné nedostatky v laku. Proto stojí za to věnovat nějakou dobu na opravu drobných poškození a leštění laku, aby se zvýšila hodnota při dalším prodeji. Oprava promačkaného nárazníku může stát několik tisíc korun, ale pomůže Vám získat větší počet případných zájemců.

Jízda automobilem, když to není doopravdy nutné

Jezdíte autem na malé nákupy, i když se do obchodu dostanete pěšky během 10 minut? Jezdíte Vašim autem každý den do práce i když se můžete například domluvit s kamarádem a vozit se navzájem, takže Vaše vozidlo budete používat jen každý druhý den?

Počet najetých kilometrů má velmi velký vliv na jeho hodnotu. Než tedy nastoupíte do auta, zapřemýšlejte o tom, zda je to opravdu nezbytné. Kromě toho snížíte náklady na palivo.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog