arrow Zpět na Blog

Chystáte se na hory autem? Nenechejte se zaskočit!

26/08/2021

Výlety do hor jsou skvělé tím, že bez ohledu na to, jaké je roční období, můžete tam vždy vyrazit! Kdo by neměl rád lezení po horské stezce v horkých letních dnech, kdy se můžete schovat před sluncem ve stínu stromů? Nebo vyrazit v zimě na lyžařský vlek a při jízdě na sjezdovkách zapomenout na celý širý svět? Takové výlety jsou vždy nezapomenutelným dobrodružstvím. Většina z nás cestuje do hor autem. Na co byste měli pamatovat, abyste byli připraveni na všechno (no, tedy téměř na všechno)?

Jak připravit auto na výlet do hor?

Nejdůležitějším aspektem je samozřejmě bezpečnost, naše i cestujících, kteří s námi cestují. Druhým důležitým bodem na našem plánu cesty by měl být komfort řidiče a spolucestujících. Poslední věcí je čas – během dovolené má cenu zlata!

Autem na hory: na co byste si měli dát pozor?

Bezpečnost je základ

Stojí za to zkontrolovat technický stav našeho vozidla, všechny kapaliny a účinnost systémů. Na silnici, zejména v zimě, můžete narazit na extrémní povětrnostní podmínky, takže se nemůžeme nechat zaskočit. V autě jsou prvky, které se opotřebovávají rychleji než ostatní, a proto by jim měla být věnována největší pozornost.

Příkladem mohou být pneumatiky. Staré a opotřebované pneumatiky s nekvalitním dezénem mohou vytvářet na cestě nebezpečné situace, zejména v zimě.

Další věc je akumulátor. Pamatujte: čím je chladněji, tím hůře zařízení funguje. Možná je čas koupit nový akumulátor?

Nesmíme rovněž zapomenout na základní výbavu vozidla:

  • výstražný trojúhelník,
  • rezervní kolo, zvedák a klíč,
  • hasicí přístroj,
  • sada náhradních žárovek s pojistkami,
  • lékárnička ve standardu EU.

Nesmírně důležité je pojištění vozidla a osob cestujících s námi na čas výletu. O prázdninách často dochází k menším nebo větším incidentům, ať už na cestách nebo po příjezdu na místo. Pro každý případ byste měli uzavřít odpovídající pojištění.

Další důležitou součástí výbavy je rezervní kolo. Často leží dlouhá léta nepoužívané v kufru, proto si před cestou zkontrolujte, zda je vhodné k jízdě.

Hladina kapaliny v ostřikovačích a provozních kapalin je rovněž důležitá. Ujistěte se, že Vám na cestě nedojde olej, brzdová nebo chladicí kapalina.

Vadné stěrače představují skutečné nebezpečí, zejména za deště nebo sněhu. Nesprávné stěrače mohou omezit naši viditelnost a také vést k nehodě.

Nakonec zkontrolujte také žárovky – zda všechny fungují. Zda jsou dobře nastaveny a umožňují dostatečnou viditelnost, hlavně v noci?

Důležitý je rovněž komfort!

Auto na hory musí být pohodlné. Pohodlí a komfort jízdy má samozřejmě velký vliv na kvalitu a komfort cestování. Aby cesta probíhala za perfektních podmínek, stojí za to auto před odjezdem důkladně uklidit. V čistém a příjemně vonícím interiéru vozidla se Vám rozhodně bude cestovat lépe. Můžete také pomyslet o polštářích na spaní pro cestující a komfort sezení – možná stojí za to zvážit rovněž nákup koberečků do auta? Pokud má řidič navíc vyhřívaný volant, určitě to zvýší jeho komfort při řízení vozidla.

Pokud máme velký zavazadlový prostor, s balením by neměl být problém. Pro každý případ byste však měli tašky a kufry uložit tak, aby při otevření zavazadlového prostoru nevypadly.

Při cestování s dětmi byste měli mít na paměti, že se mohou jízdou rychle nudit. Měli bychom jim připravit hrací karty , hračky nebo stáhnout filmy do tabletu . Je důležité, aby se pozornost řidiče soustředila na silnici, a ne na grimasy dětí.

Čas jsou peníze

Během naší dovolené hraje čas samozřejmě nesmírně důležitou roli. Je přeci omezený, a když se bavíme, utíká rozhodně rychleji!

Abyste se vyhnuli stresu souvisejícímu se zpožděným odjezdem, vyplatí se naplánovat a zkontrolovat trasu předem. Užitečná může být dlouhodobá předpověď , díky které budeme vědět, jaké povětrnostní podmínky můžeme na silnici očekávat.

Je trasa, kterou se chystáme cestovat hodně obležená? Můžeme očekávat dopravní zácpy? Pokud ano, máme nějakou alternativu pro objížďku?

Další otázkou je, zda na zvolené silnici dochází k častým nehodám? Možná jsou na ní úseky, kterým musíme věnovat zvláštní pozornost?

Pokud předvídáme situace, které se mohou stát s dostatečným předstihem, ušetříme čas a budeme jej moci strávit odpočinkem.

Nezapomínejme samozřejmě na přestávky na trase. Řidič potřebuje pravidelně odpočívat a čas od času si protáhnout kosti.

No to jedeme!

Když vezmeme v úvahu všechny výše uvedené prvky, tj. bezpečnost, pohodlí a čas, bude náš výlet do hor určitě úspěšný. Pokud dobře a s odpovídajícím předstihem připravíte své auto, na silnici Vás může překvapit jen málo co.

Takže … šťastnou cestu a příjemný odpočinek!

Doporučené články
arrow Zpět na Blog