Co by měla obsahovat cestovní lékárnička?
Prázdniny jsou skvělý čas na odpočinek a zábavu. I když jste na dovolené, měli byste si být vědomi toho, že může dojít k nehodě. Proto je tak důležité, abyste si při balení kufru nezapomněli vzít základní léky a obvazy. Někdy je velmi těžké najít lékárnu, proto je lepší ušetřit si nervy a zabalit si lékárničku doma. Podívejte se, co by cestovní lékárnička měla obsahovat a co by v ní nemělo chybět.
Vybavení cestovní lékárničky
Na začátek stojí za zmínku, že cestovní lékárnička musí odpovídat místu, kam se vydáváme. Důležité je, že musí být vybavena tak, aby vyhovovala individuálním potřebám. Její obsah bude jiný, pokud cestují sami dospělí, a jiné, pokud jede na dovolenou celá rodina. Určitě je však možné uvést ty výrobky, které by nutně měly být součástí lékárničky, bez ohledu na věk cestujících a cíl dovolené.
Obvazy
Poranění nebo škrábance se mohou přihodit každému, bez ohledu na to, kam jedou. Proto je tak důležité, aby v cestovní lékárničce nechyběly obvazy na větší a menší zranění. Obvazy a náplasti jsou užitečné zejména při výletech do hor, kde je snadné se zranit.
Základní obvazy, které byste měli mít na paměti při balení cestovní lékárničky, jsou:
- pletené a elastické bandáže;
- sterilní gáza;
- náplasti s obvazem a papírové (bylo by dobré, kdyby byly voděodolné);
- gelový obvaz, který působí jak na mechanická poranění, tak na popáleniny;
- náplasti na kuří oka, puchýře, odřeniny nebo oděrky, které pomáhají při rychlejší regeneraci pokožky.
K tomuto typu produktů budete také potřebný dezinfekční prostředek, např. peroxid vodíku nebo jiná podobné prostředky, kterými můžete ránu vyčistit.
Léky do lékárničky
Velkou část lékárničky na cesty by měly představovat také výrobky s analgetickými a protizánětlivými vlastnostmi. S aktuálně vyvinutým farmaceutickým průmyslem si můžete koupit jeden přípravek, který bude fungovat na několik problémů. Na cestách nesmíte zapomenout na pravidelně užívané léky, např. na alergie, hormony štítné žlázy nebo vysoký tlak. Stojí však za to zkontrolovat podmínky, za kterých by měly být dané léky skladovány, protože se může ukázat, že některé z nich nejsou odolné vůči velmi vysokým teplotám. Kromě toho je také třeba pamatovat na takové léky jako:
- Léky proti bolesti – na cestách stojí za to pamatovat o tomto druhu prostředků. Budou užitečné nejen při bolestech hlavy, ale také při bolestech po úrazech nebo přehřátí. Vyplatí se koupit produkt, který kromě tlumení bolesti pomáhá rovněž proti zánětům a horečce. V období nachlazení nebo prvních příznaků nemoci bude neocenitelný. Na druhou stranu, pokud někdo ve Vaší rodině trpí častými infekcemi hrdla, můžete si s sebou vzít pastilky na zmírnění příznaků nachlazení.
- Léky na průjem a zažívací potíže – gastrointestinální potíže jsou na dovolené velmi časté. Ovlivňuje to jiné klima a jídlo, na které nejsou naše žaludky přivyklé. Nejčastěji jsou vystaveni na zažívací potíže turisté, kteří odjíždějí do zahraničí a ochutnávají jídla typická pro tyto regiony. Cestovní lékárnička by proto měla být vybavena přípravky, které pomohou při průjmech a zvracení. S tímto typem dehydratačních onemocnění budou vhodné také elektrolyty, které posílí oslabený organismus. Před odjezdem může také začít užívat probiotika. Chrání tělo před zažívacími problémy a pomáhají při léčbě průjmu nebo zvracení.
- Přípravky na ukousnutí hmyzu – ať už jedeme do hor nebo k moři, v případě hmyzu a hmyzu to nemá nejmenší význam. Všude můžete najít komáry nebo mušky, takže je dobré mít s sebou ochranný přípravek. Něco na kousnutí by také mělo najít své místo v cestovní lékárničce. Pokud organizujeme výlet do lesa je dobré mít přípravek, který bude odpuzovat klíšťata, jelikož jejich kousnutí může mít vážné zdravotní důsledky. Neocenitelnými, obzvláště při cestách s dětmi jsou přípravky po ukousnutí. Jejich působení se zaměřuje především na zmírnění svědění, otoku a zarudnutí.
- Cestovní léky – posledním, ale neméně důležitým prostředkem vybavení cestovní lékárničky jsou cestovní léky, tedy ty, které působí proti kinetóze. Cestování, během kterého se někdo neustále cítí špatně nebo omdlévá, není příjemným zážitkem. Obzvlášť, když je trasa, kterou je třeba projet, dlouhá a není na ní možnost častých zastávek. Látky proti kinetóze budou užitečné zejména v případě dětí, které ji pak mnohem lépe snáší a nebudou při jízdě plakat a stěžovat si na malátnost.
Ochrana před sluncem a popáleninami
Prázdniny, to je především čas plný slunce Mnoho lidí se rádo opaluje a užívá si příznivého počasí. Přestože je slunce na obloze vítaným hostem, nesmíme zapomenout na ochranu před jeho škodlivými paprsky. Cestovní lékárnička by proto měla být vybavena krémy s vysokým filtrem, minimálně SPF 30. Pokud má někdo problémy s citlivou pokožkou, použijte přípravek se zvýšeným filtrem, tj. 50 SPF.
Pokud se nám však nepodaří ochránit před slunečným zářením a spálíme se, je nutné použít prostředky proti popáleninám nebo prostředky se značkou „po opalování“. Jsou k dispozici v mnoha formách (krémy, gely, pěny) a mají regenerační a uklidňující vlastnosti. Většina z nich obsahuje látku zvanou d-panthenol, která pomáhá urychlit hojení slunečních ran a je antimikrobiální.
Cestovní lékárnička na výlet s dítětem
Výlet na rodinnou dovolenou zahrnuje reorganizaci cestovní lékárničky. Zatímco výše uvedené produkty budou určitě užitečné a nemělo by se na ně zapomínat, v případě malých dětí je nutné dodatečné vybavení. Jedná se především o pomocné prostředky, pro každý případ. Děti milují objevování světa a nepřemýšlejí o důsledcích svých činů, takže je lepší vzít více prostředků, než později hledat lékárnu.
Cestovní lékárnička pro dítě by měla obsahovat:
- prostředky proti horečce a zánětům určené pro děti (např. sirup proti bolesti hlavy);
- léky, které dítě pravidelně používá;
- nosní pumpička;
- teploměr;
- repelent proti komárům a masti na ukousnutí, určené pro děti;
- ochranný krém s filtrem 50 SPF;
- probiotika pro dítě.
Prvky, které byly uvedeny v seznamu dříve, jsou ty, které jsou univerzální pro každého a měly by se nacházet jak v cestovní lékárničce pro dítě, tak i pro ostatní účastníky dovolené.
Autolékárnička
Pokud jedete na dovolenou autem, v autě by měla být rovněž autolékárnička. Neměla by však být považována za dobrou náhradu základní cestovní lékárničky, ale pouze jako doplňková nebo náhradní . V autolékárničce najdeme pouze obvazy, náplasti a záchrannou fólii. Marně byste v ní hledali jakékoli léky. Autolékárnička tráví ve vozidle celý rok, takže se nedoporučuje uchovávat v ní žádné léky vzhledem k vysokým a nízkým teplotám, které mohou lékům škodit.
Autolékárnička by měla obsahovat:
- elastické obvazy;
- kompresní obvazy;
- náplast s polštářkem a náplast na roličce;
- sterilní obvaz;
- obvazový šátek;
- trojcípý šátek se sponkou;
- nůžky;
- vinylové rukavice
- tepelně izolační deka
- instrukce udělení první pomoci.
Během prázdninového výletu stojí za to přidat do autolékárničky masku nebo náustek pro umělé dýchání. Tyto předměty mohou přijít vhod rovněž po prázdninách. např. v případě dopravní nehody.
Cestovní lékárnička první pomoci musí být promyšlená a dobře organizovaná. Neměli byste na cesty brát domácí lékárničku, jelikož může být nekompletní a léky v ní prošlé. Měli byste se postarat o to, aby Vám v případě potřeby nechybělo nic, co Vám pomůže v případě úrazu nebo zažívacích problémů. V souvislosti s tím byste si měli, kromě seznamu oděvů, které si máte sbalit, pořídit také seznam léků a obvazů, které mohou být užitečné. Cestovní lékárnička je stejně důležitá jako plavky nebo horolezecké boty, jestli ne mnohem důležitější.

Lukášovou vášní je motorizace – tento koníček je již od dětství důležitou součástí jeho života. S nadšením sleduje novinky motorizace souvisejících se správným a bezpečným provozem automobilů a otázky pojištění vozidel. Znalosti v této oblasti a lehké pero mu umožňují sdílet své znalosti s ostatními, vytvářejíc zajímavé články.