arrow Zpět na Blog

Co dělat v případě střetu se zvěří?

22/04/2022

Na silnici může dojít nejen ke střetům samotných vozidel. Stále častěji slyšíte o nehodách se zvěří, která jednoduše vyběhla na silnici a řidič nestihl zabrzdit.  Co dělat, pokud taková situace v našem životě nastane? Jak a zda vůbec lze takové události zabránit? A co s odškodněním? Bude vyplaceno? Především zachovejte absolutní klid! Přečtěte si náš článek a buďte připraveni na možný střet s divokou zvěří.

Co říkají statistiky?

Každý rok dochází k mnoha dopravním nehodám, při kterých jsou usmrceni nebo těžce zraněni lidé. V mnoha případech je za příčinu kolize uvedeno řízení vozidla pod vlivem alkoholu, omdlévání za volantem nebo jiné. Situace s koronavirem způsobila, že se příroda uklidnila a mnoho zvířat začalo vycházet na ulici a přibližovat se k lidem. Policie ČR loni zaznamenala téměř 16 000 dopravních nehod s účastí zvěře. Často je způsobila ranní mlha nebo déšť, který značně snižuje viditelnost. Nejčastější ke střet se zvěří podle statistik může docházet ve Středočeském kraji. Nejvíce nehod se však stalo v okolí Litvínova. Odhaduje se, že nejvíce obětí z řad divokých zvířat při dopravních kolizích přináší srny. Bylo nahlášeno až 80 % takových případů.

Co dělat v případě střetu se zvěří?

Srážka se zvěří je pro řidiče i spolujezdce vždy velkým stresem. Pokud je to však možné, zachovejte během takové události klid a postupujte následujícím způsobem:

  1. Zkontrolujte, zda se všichni cestující v autě cítí dobře. Pokud ne, zavolejte záchrannou službu, která poskytne odbornou pomoc. Lidský život je vždy prioritou!
  2. Následně rozsviťte výstražná světla, oblečte si reflexní vestu a v odpovídající vzdálenosti od vozu rozložte výstražný trojúhelník.
  3. Zjistěte, co se děje s divokou zvěří, ale za žádných okolností se zvířete nedotýkejte. Může být vážně zraněné a vzhledem k tomu také agresivní. Je to pro Vaši bezpečnost.
  4. Zavolejte Policii, které nahlásíte nehodu a podrobně popíšete celou událost.
  5. Udělejte si několik fotek telefonem pro kompletní fotodokumentaci pro policii a pojišťovnu. Zohledněte na nich celé místo situace.
  6. Zavolejte svému pojistiteli a nahlaste pojistnou událost. Ten vás provede dalšími kroky v otázkách odškodnění. Oznámí vám, zda pojištění kryje náklady na opravy po střetu se zvěří či nikoliv.

Nenahlášený střet s divokou zvěř

Pamatujte, že dopravní nehodu musíte vždy nahlásit! Zejména pokud dojde ke střetu s divokou zvěří, nahlaste tuto událost policii a ta se postará o zbytek. V žádném případě sami neodstraňujte zraněné nebo mrtvé zvíře ze silnice. Jednalo by se o trestný čin. Za tento čin se podle § 304 trestního zákoníku trestá odnětím svobody v trvání 2 let. Pokud se střetnete se zvěří, nebojte se následků nahlášení. Taková událost je vždy považována za neúmyslnou nehodu. Nikdo Vám za tuto nehodu nedá pokutu. Situaci jen musíte nahlásit policii.

Dá se vůbec střetům se zvěří zabránit?

Střetům se zvěří se bohužel při vyběhnutí z lesa na silnici pravděpodobně nezabrání . V takové situaci není ani čas použít klakson a někdy ji ze strany ani nevnímáme, a slyšíme pouze rachot nárazu . Tady bohužel není čas na promyšlenou reakci. Na druhou stranu, pokud náhle strhneme volant do strany, může auto skončit v příkopu a výrazně se tak zhoršit stav cestujících. V takovém případě bohužel nebude vyplacena pojistka pro nedostatek důkazů o vniknutí zvěře na vozovku. Samozřejmě se doporučuje co nejrychleji zabrzdit, ale na rovné silnici. Síla nárazu zvěře není tak velká jako síla nárazu např. do stromu nebo jiného jedoucího vozidla. Navíc pamatujte, že pokud dojde ke srážce s divokou zvěří, měli byste se pokusit trefit zvíře středem vozu, jelikož deformační zóny mohou náraz ztlumit.

Srážka se zvěří – odškodnění

Pokud dojde k dopravní nehodě se zvěří, vyplatí se také něco vědět o odškodnění. V první řadě je rozdíl mezi divokým zvířetem a domácím zvířetem, které má svého majitele. V případě domácího zvířete odpovídá za škodu právě jeho majitel, který musí uhradit odškodnění. Pokud však máme do činění s volně žijící zvěří, škody, které způsobila, mohou být hrazeny z vašeho pojištění. Samozřejmě v závislosti na vhodné variantě pojištění. A co víc, abyste měli klid, vyplatí se zvolit připojištění. Nejlepším řešením je pojištění odpovědnosti nebo havarijní pojištění. Škody způsobené střetem se zvěří se nejčastěji odhadují na cca. 40 000 Kč. Musíte však pamatovat na to, že pro odškodnění musí být i taková dopravní nehoda se zvěří zdokumentována policií. Policejní protokol zde hraje opravdu důležitou roli.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog