arrow Zpět na Blog

Co je to operativní leasing?

18/07/2022

Auto lze zakoupit různými způsoby financování. V závislosti na individuálních preferencích a finančních možnostech si můžete například pořídit vozidlo vlastní, na chvíli si jej pronajmout nebo zvolit operativní či firemní leasing. V tomto článku jsme shromáždili všechny potřebné informace o operativním leasingu. Seznamte se s nimi a rozhodněte se, zda pro Vás bude toto řešení vhodné či nikoliv.

Co je to operativní leasing?

Pokud přemýšlíte nad tím, co je to operativní leasing, odpovídáme stručně – jedna z forem pronájmu nových automobilů, určená zejména podnikatelům. Nyní je to navíc velmi oblíbený způsob, jak auto chvíli vlastnit, a po skončení smlouvy jednoduchá metoda, jak získat od dealera další nový vůz. Pokud se Vám naopak konkrétní auto líbí a chcete si je ponechat, můžete si je samozřejmě odkoupit.

Jak funguje operativní leasing?

Dále, odpovídajíc na otázku, co je to operativní leasing, musíte přesně vědět, v čem přesně spočívá. Autosalony a leasingové společnosti nabízející operativní leasing pronajímají automobil podnikatelům dle vlastního výběru bez dalšího finančního zatížení. Smlouva již obsahuje možnosti jako výměna pneumatik během doby pronájmu, autoservis v případě jakékoliv poruchy, ale i povinné ručení a havarijní pojištění. V závislosti na smlouvě může být zahrnuto také pojištění náhradního vozu, pojištění amortizace, silniční poplatky a poplatek za rádio. Leasingová smlouva však nepokrývá náklady na pohonné hmoty. Tankování si pokrývá jen a pouze řidič.

Co ovlivňuje výši poplatků za operativní leasing?

Výše operativního leasingu závisí především na:

 • délce pronájmu,
 • celkovém počtu kilometrů ujetých během trvání leasingu,
 • výši příspěvku na havarijní pojištění,
 • doplňkových službách na přání zákazníka.

Výhody a nevýhody operativního leasingu

Každý, kdo přemýšlí, co je to operativní leasing, a následně uvažuje o jeho využití, si především všímá kladů i záporů služby. Mezi výhody operativního leasingu mj. patří:

 • žádné další poplatky, které nebyly zahrnuty v leasingové smlouvě,
 • povinné ručení a havarijní pojištění, technické prohlídky, servis, výměna pneumatik atd. v ceně,
 • žádná platba předem při podpisu smlouvy,
 • skutečné náklady známé před podpisem smlouvy,
 • pohodlný, bezstresový a rychlý způsob, jak vlastnit nové auto.

Na druhou stranu mezi nevýhody operativního leasingu patří:

 • omezený počet kilometrů, které můžete najet,
 • žádné vlastnictví vozidla,
 • není možné nakonfigurovat vůz podle vlastních preferencí.

Pojištění GAP pro operativní leasing

Pojištění GAP je doplňkovou formou pojištění. Vyplatí se na něj zeptat při podpisu leasingové smlouvy, jelikož chrání podnikatele před rizikem poplatků v důsledku úplného poškození vozu z náhodných příčin. Pojištění GAP lze dokoupit i mimo leasingovou společnost.

Co je potřeba k podpisu smlouvy o operativním leasingu?

Hlavním určujícím faktorem pro podpis leasingové smlouvy je bonita. Proces je poměrně komplikovaný, proto se vyplatí shromáždit všechny dokumenty 2 roky zpětně, potvrzující možnost včasného splácení.

Operativní nebo finanční leasing?

Finanční leasing spočívá v tom, že se po skončení doby pronájmu vůz okamžitě stává majetkem zákazníka. V případě operativního leasingu je však nutné vůz po skončení smlouvy vrátit nebo má zákazník možnost jej odkoupit od leasingové společnosti.

Operativní leasing nebo koupě

Operativní leasing je v dnešní době pro podnikatele nejoblíbenější způsob, jak si pořídit nový vůz, který nevyžaduje další poplatky kromě těch, které jsou součástí smlouvy. Na druhou stranu koupě auta je spojena s nutností sebrat velkou hotovost na nákup vozidla od soukromé osoby nebo autobazaru. V druhém případě veškeré opravy a další náklady vyplývající z provozu vozu hradí jeho majitel.

Operativní leasing nebo úvěr

Úvěr je finanční služba, která je zaměřena např. na nákup automobilu, který se stává majetkem dlužníka. Jde o jednorázové použití přijaté hotovosti a následně její pravidelné splácení s úroky. Operativní leasing naproti tomu předpokládá vrácení vozu leasingové společnosti, která jej vlastní po skončení smlouvy.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog