arrow Zpět na Blog

Co to je pojistné riziko?

28/11/2022

Pojistné riziko je pravděpodobnost způsobení nehody, kolize a případné škody, za kterou by pojišťovna zaplatila náhradu. U řidičů platí, že čím vyšší je odhadovaná míra rizika, tím vyšší je pojistné, které bude muset být za daný typ pojištění (OC, AC, havarijní pojištění atd.) zaplaceno. Existují nějaké způsoby, jak snížit jeho hodnotu a zaplatit tak o něco nižší a dostupnější pojistné? Jak se počítá a co jej ovlivňuje? Pojďme se podívat.

 

Míra pojistného rizika – co ji ovlivňuje?

Každý pojistitel může mít svá vlastní kritéria, na základě kterých vypočítává míru pojistného rizika. Bude zde vycházet z různých typů vlastních výpočtů, kontrolních statistik, profilů zákazníků. Samotná značka nebo ročník vozu zde není klíčový – dva majitelé stejných vozidel se stejným technickým stavem mohou zaplatit výrazně odlišné pojistné. V první řadě se zohledňují tyto záležitosti: zkušenost za volantem, datum získání řidičského oprávnění, věk (mladí, nezkušení řidiči statisticky častěji způsobují nehody a kolize), místo bydliště (ve velkých městech je snazší mít nehodu), objem motoru auta a dokonce i takové zdánlivě absurdní záležitosti, jako je rodinný stav nebo to, zda máte či nemáte děti (lidé, kteří založili rodinu, jsou považováni za opatrnější a zodpovědnější). Velký a pravděpodobně největší význam má i předchozí pojistná historie – to, zda v minulých letech řidič nahlásil nějakou škodu a byl účastníkem nehody či dopravní kolize, dostal trestné body nebo se dopustil jiných přestupků.

Ochrana před pojistným rizikem

Když už tedy víme, co je pojistné riziko a co v praxi ovlivňuje způsob jeho výpočtu, je na zvážení, zda je možné tuto hodnotu nějakým způsobem ovlivnit a snížit pravidelně vybírané pojistné? Na většinu faktorů, jako je náš věk nebo zkušenosti za volantem, bohužel nemáme žádný vliv. Existuje však několik způsobů, jak snížit roční náklady na pojištění, které platíte. Jedním z nich je jistě sdílení vozidla s další osobou – spolumajitelem s větší praxí a čistou pojistnou historií (neboli tzv. bezškodovou jízdou), jehož profil pozitivně ovlivní výpočet pojistného. Vyplatí se také porovnávat různé nabídky pojišťoven, hledat nejatraktivnější možnosti, slevy a akce. Často nejvýnosnější je také nákup celých balíčků pojištění na jednom místě.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog