Druhy benzínu v České republice – co byste měli vědět
Chystáte se na dovolenou do České republiky autem? Skvělé, zajisté Vás čekají nezapomenutelné zážitky. Než usednete do auta a nastartujete motor, seznamte se trochu s druhy benzinu v České republice a co byste o něm měli vědět. Chyba při tankování v zahraničí Vás může stát spoustu peněz a nervů. Přečtěte si článek a zjistěte, co potřebujete vědět o typech benzinu v České republice.
Pozor na názvy
Cestování do zahraničí autem je určitě velký zážitek, ale při tankování můžete narazit na nejistotu a riziko omylu. To je možné zejména na čerpací stanici. V jednotlivých evropských zemích se můžete setkat se zcela odlišnými názvy jednotlivých pohonných hmot než v Polsku. Nejinak je tomu v České republice. Přestože jsou typy benzinů v České republice stejným druhem paliva, musíte znát tamní názvosloví.
Benzín
V Polsku se setkáváme s názvem 95 nebo 98. Čísla se liší v kvalitě pohonné hmoty, ale oba jsou vhodné pro automobily se zážehovým motorem. Získává se rafinací ropy. Je vysoce kalorický, s nízkým obsahem síry a je odolný vůči záporným teplotám.
Tento typ benzínu byste měli v České republice hledat pod názvem Natural 95.
Motorová nafta
Pokud máte auto poháněné motorovou naftou, můžete zaparkovat na polské čerpací stanici pod výdejním stojanem s názvem Diesel. Stejně jako benzín se motorová nafta získává ze surové ropy nebo rostlinných olejů (hovoříme pak o bionaftě). Toto palivo obsahuje velké množství sloučenin síry, proto je jeho spalování velmi škodlivé pro životní prostředí .
Pokud provozujete auto s tímto druhem paliva, hledejte na české stanici distributor s názvem Nafta.
Společné označení
Vzhledem k různým názvům používaným v mnoha zemích existuje velmi vysoké riziko omylu. V roce 2019 proto byly zavedeny předpisy EU, které ukládají čerpacím stanicím povinnost označovat distributory stejnými symboly pro jednotlivé druhy paliv. Nemůžete si být jisti, že takové značky najdete na každé české čerpací stanici, ale tam, kde jsou umístěny, jsou velkou pomocí pro řidiče ze zahraničí.
V souladu se zavedenými předpisy by druhy benzínu v České republice měly být navíc označeny symboly určenými Evropskou unií. Pokud jde o benzín, jeho základním symbolem je písmeno E a v závislosti na maximálním množství biosložky v palivu může být jeho kvalita doplněna číslem, např. E10. Motorová nafta zase dostala písmeno B. Na čerpacích stanicích můžete najít i jiné druhy paliva. Podle předpisů EU by to mělo vypadat takto:
- H2 – vodík;
- CNG – stlačený zemní plyn;
- LNG – zkapalněný zemní plyn;
- LPG – propan-butan.
Ne všechny čerpací stanice však toto značení dodržují, a tak při výjezdu z Polska stojí za to pamatovat i na místní označení jednotlivých druhů benzinu v České republice, aby nedošlo k omylu.
Pokud se spletete …
Pokud se při pobytu v České republice spletete během tankování nebo krátce po něm, zjistíte, že jste do nádrže nalili špatný typ motorové nafty, nesmíte nechat motor nastartovat. V takovém případě odtlačte auto na parkoviště a zavolejte pomoc na cestách. Specialisté tuto chybu opraví a můžete si být jisti, že účet bude nižší než ten, který mohl vystavit mechanik. Pokud byste odjeli se špatným palivem v nádrži, mohlo by to vést k opravdu vážným škodám.
Ceny pohonných hmot v České republice
Pravděpodobně Vás zajímá, kolik zaplatíte za každý druh benzínu v České republice. Podle Polské Automobilové Asociace jsou průměrné ceny pohonných hmot následující:
- Natural 95 (Pb95/98) – 0.90-0.96 euro;
- Nafta (Diesel) – 0.96 euro;
- LPG – 0.43 euro.
Pokud nechcete přeplatit, je nejlepší vyměnit peníze na eura nebo české koruny v Polsku. Přestože v České republice můžete směnit polské zloté, vyplatí se to udělat před odjezdem. V České republice Vám může být připočtena příplatek ve výši 28%.
Palivová situace v České republice
Na závěr stojí za zmínku obecná palivová situace v České republice. Vzhledem k tomu, že je ropa na světových trzích stále dražší, vzrostly i ceny benzinu v České republice. V poslední době se cena benzínu Natural zvýšila o 40 centů za litr a litr nafty o 32 centů za litr.
Přesto stojí za zmínku, že jsou ceny pohonných hmot v České republice stále nižší než například v Rakousku nebo na Slovensku. Totéž platí pro palivo (benzín i ropu) z Polska, které je v současné době dražší než u našich západních sousedů.

Lukášovou vášní je motorizace – tento koníček je již od dětství důležitou součástí jeho života. S nadšením sleduje novinky motorizace souvisejících se správným a bezpečným provozem automobilů a otázky pojištění vozidel. Znalosti v této oblasti a lehké pero mu umožňují sdílet své znalosti s ostatními, vytvářejíc zajímavé články.