arrow Zpět na Blog

Jak často by měl být vyměňován palivový filtr?

26/10/2021

Pokud máte auto, dobře víte, že se o něj musíte starat nejen zvenčí. Pod jeho kapotou je mnoho důležitých zařízení, díky kterým je vůz schopen správně jezdit a pracovat. Aby sloužil co nejdéle, nesmíte zapomenout na tak důležitou věc, jako je výměna palivového filtru. Z následujícího článku se dozvíte, proč je tak důležitá a jak často by se měla provádět.

Co je to palivový filtr?

Palivový filtr je zařízení, které čistí palivo a chrání navíc správné funkce motoru. Jako každý pracující přístroj se opotřebovává, takže jej musíte kontrolovat. Až přijde čas, je také nutné jej vyměnit, aby mohlo auto pracovat na nejvyšších otáčkách neporouchalo se. Je také vhodné dodat, že znečištění paliva ovlivňuje intenzitu provozu filtru.

Jak často je třeba měnit palivový filtr?

Nejspíš přemýšlíte jak často je nutné měnit palivový filtr. Na začátku je třeba zdůraznit, že neexistuje žádná konkrétní odpověď, kterou by bylo možné poskytnout. Všechno záleží na určitých faktorech, které tvoří komplet informací o palivovém filtru.

Záleží na modelu

Vše ve skutečnosti závisí na konkrétním modelu vozidla. Největším determinantem toho, jak často by měl být palivový filtr vyměňován, by proto měly být informace od výrobce. Většinou se ji uvádí v manuálu vozidla. To, jak často bude nutné měnit palivový filtr, ovlivňuje také frekvence jízdy. Čím častěji bude vůz používán, tím kratší bude životnost palivového filtru a dalších zařízení pod kapotou.

Rychlost a délka jízdy

Výběr paliva rovněž ovlivňuje životnost filtru. Které z nich zatíží filtr nejméně, je obvykle uvedeno v manuálu společně s doporučeními výrobce. Způsob, jakým řídíte auto, rovněž vplývá na to, jak často je nutné měnit palivový filtr. Pokud například jezdíte velmi rychle, musí auto držet krok s čištěním paliva, takže se opotřebovává mnohem rychleji. A pokud se snažíte tankovat prémiové směsi, filtr dělá méně práce a vydrží mnohem déle.

Dieselová výjimka

Trochu jinak tomu je v případě vznětových motorů. Tento typ motoru musí být chráněn nejen před kontaminací, ale také před vlivem vody. Pokud tedy tankujete do auta motorovou naftu a přemýšlíte, jak často byste měli vyměňovat palivový filtr, musíte si uvědomit, že je nutné filtr vyměnit také před podzimním a zimním obdobím, aby nedošlo k zamrznutí a poškození palivového filtru.

V současné době však na trhu najdete palivové filtry, které jsou vybaveny dalšími funkcemi, které prodlužují jejich životnost. Jedná se například o zabudované ohřívače, které chrání filtr před zamrzáním vody pod kapotou. Stále častějším řešením mezi výrobci je také instalace senzoru, který řidiče informuje o nadbytku vody.

Jaká je životnost filtru? Která značka je nejlepší?

Na otázku, jak často je třeba měnit palivový filtr, nelze jednoznačně odpovědět. Vše závisí na výše popsaných faktorech a modelu auta. Podle volby výrobce si můžete být jisti, že filtr bude sloužit delší nebo kratší dobu. Jistě bude nejlepší volbou koupit model, který doporučuje a vyrábí výrobce.

Pokud nemáte přístup k originálním dílům, můžete se rozhodnout pro náhradní model. V takovém případě byste se měli řídit seznamem doporučení výrobce, který uvádí názvy společností a modelů, které jsou hodnými nástupci originálních filtrů.

Kolik stojí palivový filtr

Už víte, jak často byste měli měnit palivový filtr. Pravděpodobně vás zajímá, jaká je jeho cena. Nekvalitní padělky stojí pár zlotých. Lepší modely lze zakoupit v cenovém rozpětí 150-300 CZK a ty nejčastěji doporučované mohou mít hodnotu až 600 CZK. Vše závisí na tom, kdo a pro jaký model auta palivový filtr vyrobil. Promyšlené rozhodnutí má však velký význam, jelikož nákup filtru bude mít dopad na kvalitu chodu motoru.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog