arrow Zpět na Blog

Jak funguje pojištění pro případ poruchy auta

14/03/2022

Každý, kdo má vlastní auto, musí mít také povinné ručení . K němu si můžete přikoupit i dodatečné pojištění, což je rozšířené krytí pro případ různých poškození nebo závad na vozidle . Jak tedy funguje havarijní pojištění? Co byste měli vědět a dělat, pokud jste účastníkem silniční kolize? Co pokryje havarijní pojištění? Všechny potřebné informace k tomuto tématu najdete v tomto článku. Ciťte se na cestách bezpečně a nenechte se díky pojištění stresovat náhodnými událostmi.

Co je to havarijní pojištění?

Havarijní pojištění spočívá především v ochraně peněženky řidiče. V případě poškození vlastního vozu hradí veškeré náklady na opravu pojišťovna . Havarijní pojištění se vztahuje na závady způsobené v důsledku silniční kolize, přírodních sil a úmyslného jednání třetí osoby. Za zmínku stojí rovněž fakt, že se jedná o dodatečné pojištění, jehož součástí je i možnost vyplacení odškodnění řidiči v případě zhoršení jeho zdravotního stavu, např. při dopravní nehodě.

Jak funguje havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je jinak známé jako pojištění NNW . Tato doplňková varianta pro automobily funguje v různých případech, v závislosti na zvolené variantě pojištění . Každý řidič se sám rozhoduje, zda si tuto možnost chce pořídit nebo mu stačí pouze povinné ručení . Podle toho, jaký rozsah havarijního pojištění jste si zvolili, dostanete buď odškodnění, nebo budou pokryty náklady na opravu vozidla . Po dané události je nutné vždy nahlásit škodu pojišťovně, která následně spustí celý proces. O době trvání takových činností a všech dostupných možnostech informuje pojistitel individuálně. S vědomím toho, jak havarijní pojištění funguje, je možné bezpečně vlastnit auto a jezdit s ním na silnici.

Co pokryje havarijní pojištění?

Podle toho, jakou variantu pojištění si zvolí každý řidič individuálně, bude nabídka pokrývat různé rozsahy. Havarijní pojištění může zahrnovat:

 • silniční nehodu,
 • odcizení vozidla a jednotlivých automobilových dílů,
 • vandalismus – škoda způsobená třetími osobami, tzn. škrábance nebo rozbití skla,
 • škody způsobené přírodními silami – krupobití, orkán, povodeň, zlomený strom,
 • náhradní díly potřebné k opravě vozu.

Vězte, že s pojištěním GAP můžete také získat extra odškodnění v případě totální škody. Je však důležité pamatovat na dodržování pravidel silničního provozu, abyste získali pomoc od své pojišťovny . Pokud však způsobíte nehodu např. pod vlivem alkoholu, nárok na odškodné Vám bohužel nevznikne.

Cena havarijního pojištění

Cena havarijního pojištění závisí na různých faktorech. Cenu obvykle tvoří:

 • vybrané pojistné riziko,
 • značka a model auta,
 • hodnota auta,
 • řidičská praxe,
 • podíl plateb,
 • doba, na kterou se pojistná smlouva uzavírá,
 • dodatečné možnosti.

Co je to spoluúčast na pojistné události?

Spoluúčast na pojistných událostech spočívá v úhradě části nákladů na opravu vozu. Čím vyšší je hodnota spoluúčastí, tím je později cena havarijního pojištění nižší. Jediným případem, kdy se tato možnost nevyplácí, je krádež vozu.

Jak se počítá havarijní pojištění

Každé havarijní pojištění se počítá nově. Mladým a nezkušeným řidičům jsou bohužel nabízeny velmi drahé nabídky. Na druhou stranu levnější varianty jsou obvykle nabízeny lidem s dlouholetou řidičskou praxí a případnými dodatečnými slevami. Navíc havarijní pojištění je kalkulováno způsobem, který je zahrnut ve výše uvedeném výpočtu. Do tohoto typu pomoci se však vyplatí investovat, jelikož například v případě pojištění GAP je možné získat druhé odškodnění za vzniklé škody na vozidle.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog