arrow Zpět na Blog

Jak omezit spotřebu paliva v autě – průvodce

26/01/2021

Níže uvádíme průvodce ekologickou jízdou, který Vám určitě pomůže zvýšit počet kilometrů, ujetých na jednom tankování.

I když nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím spotřebu paliva je pochopitelně rychlost jízdy, existuje také několik dalších faktorů, které budou mít významný vliv na náklady na palivo.

1. Nezapomeňte provést servis vozidla

Pravidelná údržba a servis vozidla zlepšují jeho výkon, a tím pádem také snižují spotřebu paliva. Je důležité zajistit, aby pneumatiky měly správný tlak, v souladu z uživatelskou příručkou, protože jak podhuštěné, tak nadměrně nahuštěné pneumatiky mají negativní vliv na spotřebu paliva. Tlak v pneumatikách se bude lišit v závislosti na přepravovaném nákladu. Pokud přepravujete čtyři cestující a zavazadla, budete muset nahustit pneumatiky na maximální doporučený tlak.

2. Vyhýbejte se vysokým rychlostem

Nadměrná rychlost je hlavním faktorem ovlivňujícím spotřebu paliva, takže pro hospodárnou jízdu je důležité mít lehkou pravou nohu a jemně zrychlovat.

Samozřejmě na trase budete muset mnohokrát prudce zrychlovat, to však neznamená, že musíte razantně zrychlovat hned poté, co se rozsvítí zelená.

Snad největším tajemstvím dosažení nízké spotřeby paliva je jízda na nejvyšším možném rychlostním stupni při zachování rychlostního limitu na silnici. Dobrou radou pro městské oblasti je řadit co nejrychleji při nejnižších možných otáčkách.

Pamatujte: čím vyšší jsou otáčky motoru, tím vyšší je spotřeba paliva.

Optimální ekonomická rychlost se bude v případě různých automobilů lišit, ale lze předpokládat, že v průměru to bude zhruba 70 km/h (na trase).

I v případě, že u Vašeho vozidla optimální rychlost existuje, podmínky a sklon silnice Vám často nebudou umožňovat její trvalé udržení. Proto musíte improvizovat a naučit se přizpůsobit svou jízdu stávajícím podmínkám.

Úspora paliva se liší podle vozidla (a motoru) a závisí na dalších faktorech, jako je tlak v pneumatikách, použití střešních nosičů nebo dokonce otevřená okna – to vše bude popsáno v této příručce.

3. Předvídejte: snažte se nezpomalovat

Podle výše uvedeného předpokladu je udržení správné rychlosti automobilu z hlediska úspory paliva zásadní. Přirozeně to závisí na podmínkách na silnici, zejména na tom, co se děje na silnici před vámi, ale zpomalení a opětovné zrychlení samozřejmě zvýší spotřebu paliva..

Nejlepší je jet co nejplynuleji, jemně točit volantem a jen jemně zrychlovat a brzdit. Při zpomalování zůstaňte na rychlostním stupni, protože u motorů se vstřikováním paliva se v takovém případě přeruší přívod paliva, což znamená, že při brzdění nedochází k téměř žádné spotřebě.

Snažte se předvídat, co se stane na silnici před Vámi. Tímto způsobem uvidíte, že se na křižovatce brzy rozsvítí červené světlo, což znamená, že můžete bezpečně sundat nohu z plynu a ke křižovatce se přibližovat, místo toho, abyste brzdili na poslední chvíli.

Jízda do kopce zvyšuje spotřebu paliva. Když před sebou uvidíte kopec, ještě než se k němu dostanete zkuste trochu zrychlit, a poté během stoupání uvolněte plyn. Dodatečná rychlost by měla být dostatečná k minimalizaci další spotřeby paliva .


Pokud jste majitelem vozidla, nezapomeňte použít naši kalkulačku GAP pojištění, a seznámit se s výhodnými sazbami na pojistku, která Vám umožní udržení stejné a nezměněné hodnoty vozu i po dobu dalších 5 let. Právě jste koupili vůz? Ověřte ceny pojištění GAP Online a porovnejte si je s nabídkou Vašeho prodejce.

4. Spotřebovává tempomat více paliva?

Tempomat pomáhá šetřit palivo pouze tehdy, když vozidlo jede po rovné silnici, proto je nejlepší jej používat v případě jízdy po dálnicích.

Jedním z klíčových faktorů úspory paliva je plynulá jízda při nezměněné rychlosti a tempomat to dokáže efektivně zvládnout na rovných silnicích. Díky tomu je jízda co nejúspornější a vyřazuje zbytečné zrychlování.

Pokud bychom však měli tempomat pravidelně používat ve městě (nejen na rovných silnicích), nastaly by problémy se zvýšenou spotřebou paliva.

Důvodem je to, že tempomat bude na změny sklonu reagovat pomaleji. To znamená, že když dojedete na okraj kopce, kde Vy po předchozím zrychlení sundáte nohu z plynu – tempomat bude udržovat akceleraci o něco déle, protože se mu „zdá“, že se jinak nedostane na vrchol. Pravidelná jízda tímto způsobem by vedla k mírně vyšší spotřebě paliva.

Pokud jde o spotřebu paliva, k nejúspornějším silnicím patří pochopitelně dálnice. Právě tam můžete nechat auto na nejvyšším rychlostním stupni a cestovat klidně, při minimální spotřebě pohonných hmot.

5. Nevytvářejte odpor vzduchu

Nenechávejte na střeše kolejnice a střešní nosič, protože vytvářejí dodatečný odpor vzduchu a zvyšují spotřebu paliva. Tento efekt je tím větší, čím rychleji jedete.

Podle výzkumů samotný střešní nosič zvyšuje odpor vzduchu o 16% při jízdě rychlostí přibližně 100 km/h. Při stejné rychlosti přidá střešní box připevněný k nosiči až 39%, což činí vůz mnohem méně úsporným.

Podobný účinek má také jízda s otevřeným oknem.

6. Zvyšují klimatizace a topení spotřebu paliva?

Ano, zvyšují. Nepoužívejte klimatizaci, pokud opravdu nemusíte, protože k jejímu ovládání se používá motor vozidla, což také zvyšuje spotřebu paliva. Nezapomeňte však, že pro správný provoz motoru je nutné klimatizaci pravidelně na krátkou dobu zapínat, a to i v zimním období.

Výše uvedené se v menším rozsahu vztahuje také na topení, protože elektrické pohony motorů dmychadla využívají proud z alternátoru, který je poháněn motorem automobilu, a tedy i palivem z naší nádrže.

7. Kombinované jízdy: teplý motor je efektivnější

Místo několika krátkých jízd zvažte jednu cestu do několika cílů. Když je motor zahřátý, bude pracovat s maximální účinností, zatímco několik studených startů zvýší spotřebu paliva, i když celkový počet najetých kilometrů může být nakonec stejný.

8. Snižte zatížení automobilu

I když hmotnost vozidla nemá rozhodující vliv na spotřebu paliva, obecně platí, že čím je vozidlo těžší, tím více paliva spotřebuje.

Z tohoto důvodu nenechávejte v kufru nepotřebné předměty. Všechny zvyšují hmotnost vozu, což z dlouhodobého hlediska nepřispěje šetření paliva.

Shrnutí

Úsporná jízda spočívá v udržení dynamiky pohybu, což znamená, že rychlost by se neměla měnit příliš často. Zrychlení z nuly (když vozidle stojí) je z hlediska spotřeby paliva extrémně nákladné. Stejně tak jízda do kopce.

Pokud můžete jet pomalu místo toho, abyste úplně zastavili, stojí za to tuto možnost využít, pokud tím nezpůsobíte problémy ostatním řidičům.

Úsporná jízda automobilem se také přímo promítá do bezpečnosti jízdy. Udržování nižší cestovní rychlosti minimalizuje pravděpodobnost dopravní nehody, takže je to pro nás dvojí výhoda.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog