Jak opravit škrábance na autě?
Rýhy a škrábance na laku auta jsou jistě prokletí mnoha lidí, zejména řidičů, pro které je dokonalý vzhled jejich milovaného vozu nesmírně důležitý, rádi se o něj starají a dbají na to, aby vypadalo téměř dokonale. Na některé silniční události a situace však bohužel nemusíme mít přímý vliv, a to i přes upřímné úmysly a velkou opatrnost. Proto stojí za to naučit se, jak odstranit škrábance na autě, protože dříve nebo později budeme pravděpodobně čelit takovému tématu.
Jak vznikají škrábance?
Odkud přesně se mohou na našem autě objevit škrábance? Nejčastěji jednoduše v důsledku každodenního používání vozidla. Při jízdě jsme vystaveni kontaktu s různými povětrnostními vlivy (kroupami), ale i různými druhy povrchů a látek – štěrk, písek, ostré větve rostlin, kameny. K škrábancům samozřejmě dochází i při srážce s jiným autem, stromem, svodidly, divokou zvěří – v okamžiku srážky, kolize nebo nehody. Mohou však vzniknout i v důsledku nesprávné péče o lak z hlediska čištění a údržby vozu, proto je lepší tyto činnosti svěřit profesionálům a neřešit mytí vozu a další postupy péče vlastními silami.
Jaké škrábance známe?
Škrábance na laku mohou být opravdu různé – od malých, sotva viditelných a snadno odstranitelných, až po opravdu hluboké, viditelné z dálky. Škrábance auta mají bezesporu negativní dopad na jeho vzhled, většinou jsou velmi patrné jak na lesklém, tak na matném povrchu vozidla. Rozhodně se proto vyplatí vědět, jak odstranit škrábance na autě a kam se za tímto účelem nejlépe vydat. Zajímavé je, že čím je barva vozu tmavší, tím jsou případné škrábance viditelnější a nápadnější – škrábance jsou většinou bílé, takže na tmavém pozadí vyniknou jako kontrast. Možná stojí za to zvážit tuto záležitost již ve fázi výběru barvy Vašeho vysněného vozu?
Drobné škrábance
Drobné, nevelké škrábance většinou zvládneme vyleštit a zamaskovat i svépomocí, takže nebudou prakticky vidět. Hodně záleží na jejich hloubce – pokud jsou pouze povrchové a vrstva bezbarvého laku není poškozena, většinou se obejdete bez služeb lakýrníka. Drobné škrábance se nejčastěji leští leštícím strojem a pastou nebo speciálním brusným papírem, ale musíte to udělat velmi jemně a se správným citem.
Střední škrábance
Střední škrábance jsou hlubší, delší a mnohem viditelnější, ale je hlavně na nás, jak moc nás obtěžují a zda chceme jejich odstranění svěřit profesionálovi. Jejich leštění však může být extrémně náročné a zdlouhavé (i několik hodin) a efekty v mnoha případech nemusí být příliš uspokojivé.
Hluboké škrábance
Velké a hluboké škrábance rozhodně vyžadují použití profesionálních lakýrnických služeb. Na vlastní pěst toho moc nenaděláme a spíš si můžeme způsobit více škod než užitku. Vyplatí se navštívit osvědčenou lakovnu, kde škrábance bezpečně a profesionálně vyčistí, vyleští, zatmelí a na jejich povrch nanesou nový, čerstvý lak. Díky tomu budeme mít jistotu, že bude vše vypadat perfektně a vozidlo nebude ještě více trpět nepovedenými experimenty s nevhodnými prostředky, vybavením nebo bez patřičných znalostí a zkušeností.

Lukášovou vášní je motorizace – tento koníček je již od dětství důležitou součástí jeho života. S nadšením sleduje novinky motorizace souvisejících se správným a bezpečným provozem automobilů a otázky pojištění vozidel. Znalosti v této oblasti a lehké pero mu umožňují sdílet své znalosti s ostatními, vytvářejíc zajímavé články.