arrow Zpět na Blog

Jak se zbavit auta z leasingu?

25/07/2022

Vzali jste si auto na leasing. Využili jste jedno z nejoblíbenějších řešení současnosti, abyste mohli jezdit novým autem. Změnili jste plány a chcete ukončit smlouvu? Přemýšlíte, jak se zbavit leasingu? Vězte, že smlouvu můžete předčasně ukončit nebo jí prostě končí její doba platnosti. Další podrobnosti naleznete v následujícím článku.

Jak se zbavit auta z leasingu? Vypovězení nájemní smlouvy v praxi.

Nepřemýšlejte již o tom, jak se leasingu zbavit, pouze se seznamte s dostupnými možnostmi! Právo na vypovězení nájemní smlouvy má jak pronajímatel, tak nájemce. V závislosti na konkrétních ustanoveních však může být toto právo upřesněno konkrétními případy. Např. v případě, že nájemce přestane splácet měsíční splátky, může smlouvu vypovědět pouze leasingová společnost. Navíc musíte vědět, že pokud se budete chtít auta z leasingu zbavit dříve, nebude to pro Vás výhodné vzhledem k finanční zátěži. Bohužel Vám může být účtováno splacení všech splátek, které byly rozloženy na celou dobu trvání smlouvy, stejně jako náklady na provizi nebo jiné dodatečné poplatky.

Správné ukončení nájemní smlouvy není problém

Jak se zbavit leasingu? Za prvé tak, aby Vám nevznikly další náklady! Jak to udělat? Ke správnému vypovězení leasingové smlouvy dochází v okamžiku, kdy jsou splněny všechny podmínky, tj.:

  • konec doby, na kterou byl dokument podepsán,
  • všechny splátky byly splaceny včas,
  • byla vypořádána rovněž zbývající kupní cena vozu.

A co víc, vyplatí se také měsíc před vypršením smlouvy kontaktovat leasingovou společnost a dohodnout se na všech nejasnostech a podmínkách ukončení spolupráce.

K předčasnému ukončení leasingu nestačí vrátit vůz prodejci

Bohužel předčasné ukončení nájemní smlouvy není tak jednoduché. Pouhé vypovězení nestačí. Musíte také splatit celou hodnotu vozu, i když vůz již několik dalších měsíců nebude využíván. V závislosti na leasingové společnosti však můžete požádat o zrušení úroků nebo smluvních pokut za předčasné ukončení smlouvy. Co víc, majitel vozu, tedy leasingová společnost, může rovněž smlouvu vypovědět předem, ale bez jakýchkoli následků. Takové jednání může být odůvodněno úplným zničením vozidla, odcizením nebo nesplácením splátek.

Samostatný prodej je mnohem výhodnější

Auto na leasing se může stát Vaším majetkem v okamžiku, když zaplatíte všechny splátky a zaplatíte výkupní cenu. Po vyřízení všech formalit získáváte velký technický průkaz a právo přihlásit auto na sebe. Tato činnost umožňuje později prodat vozidlo jiné osobě. Jedná se o velmi výnosnou variantu, jelikož máte vlastní majetek a při jeho prodeji si určíte hodnotu, kterou chcete získat.

Pomyslete o pojištění GAP

V okamžiku koupě vozu od leasingové společnosti je také dobré pamatovat na pojištění. Kromě toho povinného nezapomeňte také o doplňkovém, které Vás ochrání před případnými finančními následky. Pojištění GAP ochrání před finančními škodami způsobenými krádeží, dopravní nehodou, požárem nebo povodní.

Podrobné podmínky ukončení nájmu by měly být uvedeny ve smlouvě

Leasingové společnosti mají své vlastní smlouvy a také podmínky jejich ukončení. Každý záznam by měl být před podpisem dokumentu pečlivě analyzován. Pamatujte, že pokud některý bod chybí nebo je nepřesný, můžete vyjednat smlouvu tak, aby byla přínosem pro obě strany. Připravte se na všechny možnosti, jak se zbavit leasingu, protože v životě Vás může bohužel potkat všelico.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog