arrow Zpět na Blog

Jak vybrat letní pneumatiky? – zjistěte několik důležitých tipů!

15/05/2021
Nákup nebo výměna nových pneumatik je pro mnoho řidičů skutečnou výzvou. Ačkoli by se mohlo zdát, že se pneumatiky na první pohled neliší, mohou být rozdíly mezi nimi opravdu velké. Než se proto rozhodneme pro konkrétní nákup a model, stojí za to dozvědět se trochu více. Jak si vybrat dobré letní pneumatiky? Na co se soustředit? Kde hledat nové pneumatiky? Zde jsou odpovědi na tyto a mnoho dalších souvisejících otázek.

Nákup nebo výměna nových pneumatik je pro mnoho řidičů skutečnou výzvou. Ačkoli by se mohlo zdát, že se pneumatiky na první pohled neliší, mohou být rozdíly mezi nimi opravdu velké. Než se proto rozhodneme pro konkrétní nákup a model, stojí za to dozvědět se trochu více. Jak si vybrat dobré letní pneumatiky? Na co se soustředit? Kde hledat nové pneumatiky? Zde jsou odpovědi na tyto a mnoho dalších souvisejících otázek.

Zásadní otázka: nové nebo použité?

V posledních letech nejsou ceny nových pneumatik pro automobily tak vysoké jako dřív. Zcela jistě je to ovlivněno vysokou konkurencí na trhu, která se nepochybně promítá do výhod pro zákazníky. Vzhledem k těmto trendům se ceny použitých pneumatik často příliš neliší od nových.  Z toho důvodu se do nich také neoplatí vždy investovat. Odborníci na automobilový průmysl zdůrazňují, že o výhodné nabídce můžeme hovořit, pokud ceny použitých pneumatik dosáhnou zhruba 40–60 procent ceny nových pneumatik.

Cena však není vše. Důležitá je rovněž kvalita. Pokud máme na výběr mezi nákupem nové pneumatiky ekonomické třídy za 1100 CZK a nákupem používané, s dezénem – 7 mm průměrné značky, pak bude druhá nabídka lepší. Z čeho to vyplývá? Především pneumatiky renomovaných výrobců, i když mírně opotřebované, mohou mít mnohem lepší parametry než pneumatiky z nejnižší cenové kategorie.

Nákup použitých pneumatik: tipy

Musíte však být opatrní. Pokud se rozhodnete pro nákupu ojetých pneumatik, nezapomeňte:

 • před zaplacením důkladněji zkontrolovat pneumatiky,
 • nekupujte použité pneumatiky z nespolehlivých zdrojů,
 • investujte do pneumatik, u kterých můžete zaplatit až po montáži a vyvážení kola.

Taková opatrnost vám umožní vyhnout se nepříjemnostem vyplývajícím z neúspěšných nákupů a výrazně se také promítne do pohodlí a bezpečnosti jízdy. Nevýhodou tohoto řešení však může být skutečnost, že pokud se rozhodnete pro takový nákup, nedostanete žádnou záruku, proto jsou tyto ceny často mnohem nižší než v případě nových kousků.

Značka a používání vozu jsou další proměnné, které by měly rozhodovat o způsobu nákupu. Pokud hledáme levné řešení pro průměrné auto, kterým jezdíme pouze po městě, pak použité pneumatiky nebudou špatným řešením. Musíte však počítat s tím, že se takové pneumatiky jednak opotřebovávají rychleji.

Kde a od koho kupujeme je důležité

Na závěr této části stojí za to zmínit ještě jednu otázku, konkrétně zdroj nákupu a stav pneumatik. Důrazně se nedoporučuje kupovat pneumatiky, které jsou sundávány z vozidel po nehodě. Nedoporučuje se také investovat komplet uložený ve velkých halách. Z jakého důvodu? V takových skladech jsou letní a zimní pneumatiky obvykle skladovány jedna na druhé a navíc jsou skladovány na čerstvém vzduchu, což významně ovlivňuje jejich kvalitu používání.

Rozhodně bychom neměli kupovat pneumatiky, které byly jakýmkoli způsobem opravovány. I když je cena extrémně konkurenceschopná, neměli bychom je obouvat.

Rozhodneme-li se proto pro používané letní pneumatiky pro naše auto, měli bychom je kupovat v osvědčených bodech, které nabízejí kvalitu v kombinaci s konkurenceschopnou cenou.

Kompletní sada nebo dvě?

Dalším dilematem vyplývajícím z nákupu pneumatik je, zda se rozhodneme koupit čtyři najednou nebo se omezíme pouze na dvě. Nejlepší a zároveň nejpohodlnější možností je koupit sadu stejných pneumatik. Je pravda, že předpisy nezakazují použití různých pneumatik, ale je třeba si uvědomit, že na jedné nápravě musí být použity stejné typy pneumatik. Lepší výkon vozidla a také bezpečnost jízdy, to jsou rozhodně dva nejdůležitější argumenty, které rozhodně hovoří ve prospěch investice do celé sady.

Vybíráme letní pneumatiky pro auto

V předchozích odstavcích jsme popsali nejdůležitější aspekty nákupu pneumatik. V této části se zaměříme na specifika a hlavní téma našeho článku, tj. rady související s výběrem letních pneumatik. Níže uvádíme několik tipů, které budou užitečné pro každého řidiče!

Třídy letních pneumatik

Každý výrobce pneumatik má ve své nabídce různé typy pneumatik. Obvykle jsou rozděleny do 3 cenových segmentů:

 • ekonomický,
 • střední,
 • prémiový.

Jakou variantu vybereme, má významný vliv na cenu, kvalitu a komfort jízdy.

Letní pneumatiky ekonomické třídy

V případě tohoto segmentu nemůžeme hovořit o žádných moderních technologických řešeních ani o dalších uspokojivých parametrech. To, co však tento typ pneumatik rozhodně odlišuje, je cena v kombinaci s praktičností. Tento typ pneumatiky dobře poslouží pro příležitostné používání vozidla, nejlépe v městských podmínkách. Je určen především pro vozy nižší třídy, které se vyznačují ekonomickou jízdou a relativně nízkými pořizovacími náklady.

Letní pneumatiky střední třídy

Tento segment je dobrým spojením kvality a ceny. Jsou ideální pro řidiče, kterým se čas od času vydaří delší cesta nebo rodinný výlet. Budou ideální pro lidi, kteří dávají přednost mírnému a klidnému stylu jízdy.

Letní pneumatiky prémiové třídy

Čas na nejvyšší cenou kategorii, neboli prémiovou třídu. Modely v tomto segmentu reagují na potřeby i těch nejnáročnějších zákazníků. Podávají vynikající výkon za všech povětrnostních podmínek a nemají potíže s žádným povrchem.

Nejlepší kvalita zpracování a konkurenceschopné parametry zaručují bezpečnost jízdy každého řidiče – bez ohledu na to, zda jedeme na delší trasu nebo do nedalekého obchodu. Řešení použitá u prémiových pneumatik jsou nejnovějšími řešeními, která imponují svými vlastnostmi. Z tohoto důvodu si tento typ letní pneumatiky vede velmi dobře i ve sportovních vozidlech .

Typ dezénu

Jakmile si vybereme segment pneumatik, nemůžeme ignorovat ještě jednu důležitou otázku, tj. dezén. V současné době rozlišujeme tři typy:

 • symetrický,
 • asymetrický,
 • směrový.

Každý z nich zaručuje jinou úroveň pokročilosti, proto stojí za to je zvolit individuálně podle stylu jízdy a modelu vozidla.

Důležité tipy na konec

Na internetových aukcích a na prodejních webových stránkách můžeme najít mnoho různých nabídek letních pneumatik. Některé se týkají nových pneumatik, jiné používaných. Bez ohledu na to, jaký máme rozpočet, však musíme jasně definovat takové věci, jako jsou:

 • potřeby vozidla,
 • četnost jízdy,
 • způsob provozu vozidla,
 • bezpečnost.

V létě se občas objeví srážky. Počasí může být proměnlivé, a proto se často jízdní podmínky v jedné chvíli dokážou změnit. Při nákupu pneumatik musíme tyto otázky rovněž zohlednit. Pokud investujeme do silně ojetých pneumatik s dezénem 3-5 mm, může se řízení auta ukázat jako skutečně nebezpečné. Stačí okamžik nepozornosti, aby došlo ke smyku a srážce. Trh s pneumatikami je tak rozsáhlý, že i pneumatiky střední třídy lze koupit za stejnou cenu, za jakou se někdy prodávají použité. Před výběrem konkrétní možnosti proto stojí za to dvakrát se zamyslet nad výběrem.

Důležitou otázkou, kterou je také třeba vzít v úvahu, je rozměr letních pneumatik . Je sice pravda, že mírné odchylky od rozměru uvedeného výrobcem jsou povoleny, ale rozdíl nesmí překročit 2% Pokud si nejsme jisti nákupem, stojí za to navštívit vulkanizační místo nebo autoservis, kde nám odborníci poradí, která možnost bude pro nás lepší.

Samostatná výměna pneumatik

V mnoha profesionálních prodejnách letních pneumatik je poplatek za výměnu pneumatik již zahrnut v ceně pneumatiky. Stává se také, že je taková služba jednoduše zahrnuta v ceně. I když kupujeme sadu jinde, je bezpečnější montovat pneumatiky od někoho, kdo to umí. Špatné vyvážení může nejen způsobit nepohodlí během jízdy, například třesením volantem, ale může být rovněž nebezpečné pro nás, cestující a ostatní účastníky silničního provozu.

Máme-li vozidlo, musíme počítat s tím, že je jeho provoz spojen s pravidelnými poplatky: od povinného ručení, přes technickou kontrolu, až po výměnu pneumatik. Jedná se o náklady, které se obvykle vyskytují jednou ročně, proto byste je měli zahrnout do domácího rozpočtu. Někdy příliš velká úspora vede k tomu, že auto nefunguje tak, jak by mělo, takže dochází ke škodám, které mohou být mnohem dražší než na začátku. Možnou alternativou mohou být celoroční pneumatiky, ale ty jsou o něco dražší. V jejich případě nebude ekonomická třída příliš dobrou volbou v případě pravidelného používání vozidla.

Nezapomeňte kontrolovat tlak v pneumatikách. Jakmile si všimnete, že je menší nebo po napumpování stále klesá, nezapomeňte zkontrolovat, zda někde není díra. U méně kvalitních pneumatik může i ostrý kámen nebo kousek skla pneumatiky prorazit a ty pak budou k ničemu. Proto je kvalita letních pneumatik tak důležitá.

Doufáme, že Vám tipy popsané v této příručce budou užitečné – bez ohledu na to, jakým autem jezdíte. Snažili jsme se pokrýt všechny důležité aspekty spojené s letními pneumatikami, abychom Vám usnadnili plánované nákupy. Dodržení popsaných tipů Vám zcela jistě pomůže učinit správná rozhodnutí!

Doporučené články
arrow Zpět na Blog