arrow Zpět na Blog

Jak zjistím, zda je moje auto pojištěno?

16/02/2022

Každé auto by mělo být povinně pojištěno. Je to nezbytné pro legální silniční provoz. Jaký je tedy nejlepší způsob, jak si zapamatovat termín platnosti pojištění vozidla? Kde si to mohu zkontrolovat? Nejlepším způsobem je využít oficiální databázi České kanceláře pojistitelů . Vše, co musíte udělat , je zadat do vyhledávače SPZ vozidla . Tímto jednoduchým způsobem se dozvíte, zda je Váš vůz pojištěn a u které pojišťovny. Pokud se však po vyplnění příslušných polí formuláře nezobrazí žádné údaje, je nutné kontaktovat pojišťovnu.

Kdy se vyplatí zkontrolovat, zda je vůz pojištěn?

V životě se stávají různé situace, kdy potřebujete informace o pojištění auta . Zvláště důležité okamžiky, kdy stojí za to zkontrolovat, zda je vůz pojištěn , jsou:

  • silniční kolize,
  • nejistota ohledně platnosti pojištění a pokud nevíte, kdy ho prodloužit,
  • možnost využít atraktivnější nabídku pojištění.

Způsoby, jak zkontrolovat pojištění vozidla

Existuje několik způsobů, jak ověřit platnost pojištění vozidla . Jsou užitečné v mnoha situacích na silnici. Jednou z hlavních metod je databáze České kanceláře pojistitelů . K ověření potřebujete následující informace:

  • SPZ vozidla,
  • datum, ke kterému chcete zkontrolovat, zda je pojištění platné.

Je to velmi nápomocná metoda pro pachatele a oběti nehody. V závislosti na tom, zda je pojištění platné a za jakých podmínek, může krýt způsobenou škodu. Další metodou je zelená karta . Stačí mít takový doklad od pojišťovny, se kterou byla smlouva podepsána. Prozradí Vám, ve kterých zemích dané pojištění odpovědnosti za škodu platí. Díky těmto jednoduchým možnostem již víte, jak zkontrolovat, zda je vaše auto pojištěno . Řešení může být tradiční na papíře nebo online pomocí vyhledávače.

Co když údaje na zelené kartě neodpovídají informacím v databázi?

Někdy se může tradiční forma lišit od té online. Vznikají pak technické chyby, které jsou někdy mimo Vaši kontrolu. Co ale dělat, když se informace neshodují? Možností je několik. První je jednoduše to, že Vaše pojištění vypršelo .  V tomto případě, pokud vypršela platnost pojištění odpovědnosti za škodu, by mělo být okamžitě aktivováno. Druhým problémem může být chyba zelené karty. Někdo možná jen špatně vyplnil údaje. Vyplatí se proto pečlivě kontrolovat podepisované dokumenty. Nejčastější chybou je však nesprávná SPZ . Pokud je zjištěna nepřesnost, měla by být co nejdříve nahlášena k opravě. Pokud jsou dokumenty nejednotné, jsou nezákonné. Pojištění auta v České republice je povinností každého, kdo vlastní auto. V opačném případě Vám za nesplnění tak důležité povinnosti hrozí pokuta. Pokud však víte, jak zkontrolovat, zda je vaše auto pojištěno, můžete tento požadavek snadno splnit a můžete se klidně pohybovat po silnici.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog