arrow Zpět na Blog

Jaký je emisní limit pro vozidla v České republice?

26/01/2022

V jednotlivých městech celé Evropské unie jsou stanoveny emisní limity pro různé modely vozidel. Proč jsou taková opatření zaváděna? Je to jeden ze způsobů, jak pečovat o životní prostředí. Ekologie hraje v životě člověka stále důležitější roli. Pokud se rozhodneme vlastnit vozidlo, musíme mít na paměti, že může škodit životnímu prostředí. Vyplatí se proto vybírat novější vozy nebo pečovat o technický stav současného vozidla, aby neohrožovalo životy – naše, našich dětí, našich příbuzných a všech ostatních. Emisní limity jsou odlišné pro vozy s benzínovým a naftovým motorem. Kromě toho se zohledňují rovněž rozměry vozidla. Emisní normy se od sebe liší podle toho, zda se jedná o osobní automobily, nákladní automobily, dodávky, motocykly nebo autobusy. Zajímá vás, jaký je limit ve Vaší zemi? Jak snížit emise výfukových plynů Vašeho vozu ? Jak je změřit? To a mnoho dalších informací na toto téma se dozvíte po přečtení celého článku.

Jak se měří emise?

Nejprve je třeba říci, že emise vozidla se měří z výfukových plynů, které vznikají při jízdě. Měření zahrnuje takové prvky jako:

  • objem a koncentrace škodlivých látek,
  • množství oxidu uhelnatého, oxidů dusíku, uhlovodíků a metanu,
  • počet a hmotnost pevných látek.

V roce 2021 byly v celé Evropské unii zpřísněny emisní limity. Průměrná hodnota pro různé modely osobních automobilů je v současnosti maximálně 95 g CO2/km. Emise výfukových plynů vozidla se obvykle měří při -7, +14 a +23 stupních Celsia. V dané testovací místnosti je navíc vlhkost v rozmezí od 10 % do 95 %. Při brzdění je využíván výkon obou os motoru, který je po 220 kW. Je důležité, aby se emise vozidel měřily během různých jízdních režimů. To lze provést během každodenní cesty, ale také v laboratorních podmínkách.

Jak snížit emise z automobilů

Přemýšlíte nyní, jakou hodnotu mají škodlivé látky vytvářené Vaším vozidlem? Jak snížit emise výfukových plynů Vašeho vozu ? Nejdůležitějším prvkem, který může snížit emise vozidla, je správný styl jízdy. V první řadě jde o plynulou jízdu. Vyhýbání se náhlému brzdění a rychlému rozjezdu výrazně omezuje vypouštění znečišťujících látek z výfukového potrubí do okolí. Hlavním úspěchem je pravidelný provoz motoru. Výrobci automobilů navíc implementují metody, jako je aerodynamický tvar poklic a řízení přístupu vzduchu instalací mřížky na přední kapotu vozidla.

Jak si poradit s emisemi v případě nafty?

Tankování kvalitní motorové nafty do auta rozhodně udržuje lepší stav výfukových plynů. Chcete-li projít kontrolu, stojí za to vyměnit elektroinstalaci. Při vysoké rychlosti hrozí její poškození. Než se vydáte na kontrolu, je také dobré zkontrolovat stav motoru.

Proces měření emisí výfukových plynů dieselového motoru

Postup měření emisí výfukových plynů dieselového motoru se provádí při technické kontrole celého vozidla. Zahrnuje především:

  • vizuální stav – hlavním indikátorem je těsný výfuk,
  • kontrolu parametrů motoru na volnoběh,
  • vložení speciálního zařízení do výfukového potrubí, které měří množství výfukových plynů,
  • kontrola provozu v dalším provozním režimu motoru,
  • sepsání protokolu,
  • vystavení dokladu o měření emisí.

Jak projít emisemi

Chcete-li projít procesem měření výfukových emisí ve Vašem voze, nejprve se ujistěte, že technické údaje uvedené v technickém průkazu odpovídají údajům na štítku vozidla. Pokud zjistíte nesrovnalost, je nutné vyměnit štítek za správný. V opačném případě můžete zaplatit vysokou pokutu např. při policejní kontrole. Kromě toho je třeba zkontrolovat technický stav motoru, výfukového potrubí a celé elektroinstalace vozidla. Plně provozuschopný vůz je zárukou absolvování kontroly emisí výfukových plynů .

Co dělat, když auto neprojde emisemi

Jak snížit emise výfukových plynů Vašeho vozu ? Co když Vaše auto neprojde kontrolou emisí ? Existuje pouze jedno řešení. Musíte vozidlo okamžitě odevzdat k mechanikovi. Ten by se měl postarat o kompletní opravu závady uvedené v protokolu. Obvykle je v takovém případě nutné vyměnit katalyzátor nebo sondu. Pokud nic nepomůže, nezbude nic jiného než prodat vozidlo a koupit nové.

Jak připravit auto na emise?

Jak připravit auto na technickou kontrolu? Jste si jistý, že je Vaše množství výfukových plynů v normě? Přemýšlíte jak snížit emise výfukových plynů Vašeho vozu? Nejlepším způsobem je kontrola u mechanika. Aby bylo auto provozuschopné, mělo by se s ním čas od času setkat. Je to pro Vaši bezpečnost i bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu. Při prohlídce vám mechanik sdělí, zda je vše v pořádku nebo opraví poškozené části vozidla.

Emise LPG

Emise LPG jsou ve srovnání s benzínovými nebo naftovými motory výrazně nižší. Veškeré slevy využitelné v ČR se však nevztahují na vozidla s LPG instalací, jak je tomu např. v případě elektromobilů. Majitelé vozidel s LPG musí pamatovat na zvláštní kontrolu dokumentů při technické kontrole celého vozidla. V první řadě by měl mít veškeré dokumenty potvrzující správnost namontované plynové instalace v daném voze.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog