arrow Zpět na Blog

Kdo může auto pojistit?

23/08/2022

Musí být řidič a uživatel daného vozidla automaticky i jeho pojistitelem? Rozhodně sem nemůžete dát rovnítko, jelikož to tak v mnoha případech vůbec není. V jakých situacích může být naše auto pojištěno jinou osobou a je to vůbec výhodné?

Majitel vozu a jeho uživatel nemusí být vždy stejná osoba

Vyplatí se vědět, že poměrně často se stává, že dané auto legálně vlastní někdo jiný a platí tak veškeré pojištění a pojistné, a že jej v praxi využívá někdo jiný. Často se tak děje u mladých řidičů, kteří využívají auta rodičů, při půjčování auta od partnera či jiné blízké osoby a často rovněž v případě služebních vozidel.

Jak řešit pojištění auta pro jinou osobu?

Pojištění auta, alespoň co se týče povinného ručení, je povinné. Kdo může auto pojistit? Musí to být pouze jeho majitel? Takovou pojistku si pořizuje majitel nebo zákonný spoluvlastník vozidla bez ohledu na to, kdo jej skutečně a v praxi denně používá a sedí za volantem. Existuje však ještě jedna možnost – pojistné může hradit ten, kdo vůz skutečně používá, musí však obdržet zvláštní oprávnění v podobě plné moci a písemného prohlášení jeho právoplatného vlastníka. Existují nějaké další výjimky? V extrémních případech, jako je těžká nemoc, se může pojišťovna dohodnout na podpisu smlouvy s někým, kdo auto legálně nevlastní. Vyplatí se také vědět, že pokud má vůz dva a více majitelů, může si samozřejmě každý z nich pořídit pojištění odpovědnosti za škodu.

Kdo je pojistníkem?

Kdo může auto pojistit? Jak jsme již uvedli, pojistníci by měli být prakticky vždy zákonným vlastníkem vozu bez ohledu na to, kdo jej skutečně používá. Rovněž v případě neuzavření povinného ručení bude účtována přiměřená pokuta právě majiteli (protože v naší zemi je povinné ručení jak sám název říká povinné).

Proč je (občas) výhodné nebýt pojistníkem?

V tíživé finanční situaci, často v případě mladých lidí, kteří ještě nenastoupili na profesionální dráhu, je tato možnost často využívána – zákonným vlastníkem vozu a tím i pojistitelem je jiná osoba, nejčastěji rodič nebo jiný příbuzný popř. opatrovník, který má dostatečné finanční prostředky a je schopen uhradit roční pojistné. Zajímavým a často voleným řešením je také spoluvlastnictví vozu, díky kterému si může mladý a nezkušený řidič výrazně snížit pojistné s využitím slev a výhod zkušeného řidiče, který má již delší dobu pojištění odpovědnosti za škodu.

Jak zjistit, kolik bude stát povinné ručení?

Výše ročního pojistného povinného ručení je stanovena individuálně u dané pojišťovny. Vyplatí se porovnat různé konkurenční nabídky a vybrat tu nejvýnosnější a nejvýhodnější. Často na její výši mohou mít vliv faktory jako bydliště, dosavadní zkušenosti s používáním vozu (zkušení řidiči platí nižší pojistné), a co je zajímavé, také značka vozidla, a dokonce i rodinný stav majitele! Výši pojistného samozřejmě zvýší i rozšíření balíčku pojištění o různé doplňkové možnosti.

Kdo může využít pojištění GAP?

Za zmínku stojí i pojištění GAP a zvážení možnosti jeho pořízení. Jedná se o skvělou variantu v případě koupě vozu na úvěr nebo leasing, která chrání před ztrátou hodnoty vozidla a může být skvělým doplňkem k AC a povinnému ručení.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog