Kdy a jak správně používat mlhová světla
Jste si jisti, že přesně víte, jaké osvětlení máte v autě? Jaká světla byste měli používat ve dne a jaká v noci? Provoz auta s sebou nese obrovskou zodpovědnost a následky. Chcete-li dodržovat zákon o silničním provozu , musíte vzít v úvahu správné použití světel ve svém vozidle. Za příznivých povětrnostních podmínek je samozřejmé, že byste měli mít zapnutá denní světla. Na silnici musíte být vidět, aby Vás viděli všichni ostatní účastníci silničního provozu. Pokud rozsvítíte příliš silné osvětlení, můžete oslepit řidiče jedoucí v protisměru, cyklisty nebo chodce pohybující se po chodníku. Důležité však je správné používání mlhových světel za zvláštních povětrnostních podmínek. Jsou velmi silným zdrojem osvětlení a nelze na nich jezdit pořád. Proč? To už se dozvíte z následujícího článku.
Co říká zákon o mlhových světlech?
Předpisy, které vymezují, jak správně používat světla a jak se v souladu se zákonem pohybovat na pozemních komunikacích, obsahuje zákon o silničním provozu. Řidič by měl zapnout mlhová světla ve chvíli, kdy má omezenou viditelnost. Situace, která jej k tomu může přinutit je především mlha, silný déšť a sněžení. Nejdůležitější je mít zapnuté zadní mlhové světlo. Díky tomu řidič za volantem lépe uvidí vozidlo před sebou. Pravidla pro používání mlhových světel jsou navíc obsažena v Zákoně č. 361/2000 Sb. v silničním provozu §32.
Kdy je nejlepší zapnout mlhová světla?
Povětrnostní podmínky jsou proměnlivé, proto by se světla v automobilu nebo jiném vozidle, které řídíme, měla přizpůsobit aktuální dopravní situaci. Použití mlhových světel je nutné, v případě:
- silného deště,
- husté mlhy,
- chumelenice.
Obzvláště důležité je to při jízdě po dálnici nebo rychlostní komunikaci. V okamžiku, kdy je rychlost vysoká, zadní mlhové světlo upozorní vozidla za vámi na Vaši pozici. Při jiných příležitostech, kdy jsou příznivé povětrnostní podmínky, by měla svítit pouze denní světla.
Kdy byste raději neměli používat mlhová světla?
Mlhová světla jsou velmi silným zdrojem osvětlení. Pokud je použijeme v situacích, kdy bychom neměli, mohou oslepit ostatní řidiče. Občas může takové jednání dokonce způsobit nebezpečí na silnici. Povětrnostní podmínky, během kterých není vhodné používat mlhová světla, jsou:
- zabudovaná oblast (město nebo vesnice),
- jízda v koloně,
- mrholení nebo slabý déšť,
- jemně poletující sněhové vločky,
- noční čas.
Hrozí za nesprávné použití mlhových světel pokuta?
Ustanovení o používání mlhových světel je uvedeno v zákoně o silničním provozu. Je tedy možné vyvodit důsledky vůči řidiči, který toto ustanovení řádně nedodrží. Zejména pokud jde o zadní světlo, jelikož to je nutné rozsvítit za špatných povětrnostních podmínek, které výrazně omezují viditelnost. Za nesprávné používání mlhových světel v ČR hrozí pokuta 2000 korun a 1 trestný bod.
Jak zapnout mlhová světla?
Víte, jak zapnout mlhová světla? Jak mohu zkontrolovat, zda jsou správně nastavena? Používáte správně osvětlení vozidla? Pokud ano, je to skvělé! Pokud ne – raději se na to zaměřte a polepšete se! Pamatujte, že přední mlhová světla mohou být zapnutá, zatímco zadní musí. Samozřejmě pouze při velmi omezené viditelnosti z důvodu špatných povětrnostních podmínek. Každé z nich můžete zapnout pomocí přepínače osvětlení, tedy tam, kde například zapínáte denní světla. Mlhová světla jsou navíc označena charakteristickým způsobem:
- přední – zelená s označením předního osvětlení, při pohledu na symbol je na pravé straně světlomet a na levé straně vlnovkou zdroj dopadajícího světla,
- zadní – žlutá barva s označením označujícím zadního osvětlení, při pohledu na symbol je na levé straně reflektor a na pravé straně vlnovkou zdroj dopadajícího světla.
Používání mlhových světel se nejčastěji doporučuje v podzimním a zimním období. Počasí v tomto období nabírá šedivých odstínů a podmínky na silnicích většinou znesnadňuje mlha, déšť nebo sněžení.

Lukášovou vášní je motorizace – tento koníček je již od dětství důležitou součástí jeho života. S nadšením sleduje novinky motorizace souvisejících se správným a bezpečným provozem automobilů a otázky pojištění vozidel. Znalosti v této oblasti a lehké pero mu umožňují sdílet své znalosti s ostatními, vytvářejíc zajímavé články.