Koupili jste si první auto? Zde je 12 tipů, jak se o ně postarat
Pokud jste si právě koupili své první auto – gratulujeme! Než ale vyrazíte na cestu, stojí za to se seznámit s několika skutečnostmi a povinnostmi, spojené s vlastněním automobilu. Proto zde uvádíme několik porad, které budou určitě užitečné pro každého nového majitele automobilu.
1. Přečtěte si příručku k vozidlu. I když to nemusí být nejúžasnější čtení, v této příručce najdete spoustu důležitých informací. Budou užitečné po celou dobu životnosti vozidla. Věnujte zvláštní pozornost servisnímu plánu, typu a třídě provozních kapalin potřebných pro doplňování nebo dokonce takovým základním problémům, jako je správný tlak v pneumatikách.
2. Jeďte za mechanikem. V případě ojetého vozu, i když bylo vozidlo před samotnou koupí zkontrolováno, po koupi vždy stojí za to odvézt vůz k dobrému mechanikovi k podrobnější kontrole. Nejprve musíme zkontrolovat stav filtrů, kapalin, brzd, odpružení a pneumatik. Rovněž stojí za to vyměnit rozvod, pokud si nejste jisti, kdy nebo zda byl vůbec měněn
3. Ověřte dostupná pojistná řešení. Různé pojišťovny nabízejí různé pojistné sazby v případě stejného auto a stejného řidiče. Proto bude ve Vašem nejlepším zájmu, pokud před výběrem pojišťovny ověříte dostupné možnosti a nabídky. Na internetu najdete mnoho stránek, které usnadňují porovnání nabídek pojištění motorových vozidel – není tedy důvod rozhodovat se pro první nalezenou. Kromě toho stojí za to porovnávat nabídky každý rok, těsně před obnovením stávajícího pojištění.
4. Sjednejte k Vašemu vozidlu pojištění GAP. Pokud takové pojištění ještě nemáte, stojí za to ověřit jeho cenu na našem webu. Pojistku GAP si můžete koupit i v případě, pokud vozidlo už nějakou dobu používáte. V případě nově zakoupeného vozidla máte na pojištění až 3 měsíce. GAP si můžete sjednat i v okamžiku obnovování havarijního pojištění.
- Proč stojí za to se pojistit hned po koupi auta? S časem rychlost poklesu hodnoty vozu postupně klesá, proto čím dříve sjednáte pojištění, tím vyšší bude případné pojistné plnění. Jak tedy tento produkt funguje? GAP pojištění sjednáváte jednorázově, na období maximálně 5 let. Pokud během této doby dojde k totální škodě na Vašem vozidle (krádež nebo autonehoda) – v rámci GAP pojištění dostanete pojistné plnění ve výši rozdílu mezi částkou, která byla proplacena na základě havarijní pojistky a hodnotou tohoto vozu ke dni jeho koupě nebo ke dni sjednávání pojištění. Více podrobností najdete na této stránce.
5. Provádějte pravidelné kontroly. Může být lákavé ušetřit peníze vynecháním plánovaného servisu, ale pravidelná výměna oleje, vzduchového filtru a pneumatik prodlouží životnost Vašeho vozu a zvýší jeho hodnotu. Nejste si jisti, jaké služby Vaše auto vyžaduje? Přečtěte si příručku k vozidlu.
6. Uschovejte faktury za servis. Vytvořte aktovku pro uchovávání faktury a potvrzení všech Vašich výdajů spojených s vozidlem – od běžných prohlídek až po velké opravy. Může se to zdát nadbytečné, ale pokud se rozhodnete Vaše vozidlo prodat, můžete snadno dokázat, že je vůz dobře udržovaný a skutečně stojí cenu, kterou za něj požadujete.
7. Pravidelně používejte myčky aut. Mytí není jen o udržení hezkého vzhledu – i když je příjemné řídit čisté auto – je to také způsob údržby vozidla. Nečistoty a prach mohou otřít a poškodit lak chránící Vaše auto před rezavěním a korozí. Pamatujte tedy, že pravidelné mytí auta je také důležité.
8. Osvojte si návyky, které Vám pomohou ušetřit palivo. Věděli jste, že jízdní návyky a způsoby ovlivňují to, jak často je třeba doplňovat palivo? Pokud máte tendenci prudce zrychlovat, prudce brzdit a jet vysokou rychlostí – spotřebujete více paliva. Vzhledem k tomu, že ceny pohonných hmot nejsou v současné době nejnižší, vyplatí se změnit Vaše zvyky a ušetřit nějaké peníze.
9. Ověřujte tlak v pneumatikách. Tlak v pneumatikách by měl být vždy na optimální úrovni (nezapomeňte – najdete jej v příručce). Udržování správného tlaku prodlouží životnost pneumatik a sníží spotřebu paliva. Kontrolujte tlak v pneumatikách Vašeho vozidla alespoň jednou za měsíc, v zimě ještě častěji.
10. Pro parkování zvolte místo v zadní části parkoviště. Parkování v zadní části Vás nejen přiměje každý den udělat několik dalších kroků, což přispěje tělesné kondici, ale také pomůže vyhnout se promáčknutí a poškrábání Vašeho vozu. Tato parkovací plocha je obvykle méně přeplněná.
11. Odložte telefon a soustřeďte se na silnici. Pokud se Vám nedaří odložit telefon ani za jízdy, vezměte v úvahu tyto statistiky:
U řidiče, který používá telefon, je pravděpodobnost kolize čtyřikrát vyšší než v případě řidiče, který je plně soustředěn na tom, co se děje na silnici. Odložení telefonu nejen snižuje riziko nehody, ale také umožní vyhnout se drahým pokutám.
12. Zvažte nákup kamery, která Vás ochrání v případě nepříjemných situací. Pokud se Vám někdy stane nehoda, kdy Vaše slovo popře jiný řidič, kamera Vám může poskytnout argumenty ve Váš prospěch. Pamatujte ale, že kamera může také dokázat, že jste na vině.

Lukášovou vášní je motorizace – tento koníček je již od dětství důležitou součástí jeho života. S nadšením sleduje novinky motorizace souvisejících se správným a bezpečným provozem automobilů a otázky pojištění vozidel. Znalosti v této oblasti a lehké pero mu umožňují sdílet své znalosti s ostatními, vytvářejíc zajímavé články.