arrow Zpět na Blog

Leasing automobilu nebo koupě – Co je lepší?

19/11/2020

Když přijde čas na výměnu automobilu, občas se musíme rozhodnout, zda se víc vyplatí si vozidlo koupit, nebo je pořídit na leasing?

Prodejci vozů a firmy poskytující leasing často lákají nízkými měsíčními splátkami na automobily na leasing, nicméně než se rozhodnete si auto na leasing vzít, stojí za to všechno ještě jednou důkladně zvážit. Zde je třeba také podotknout, že leasing se nemusí vztahovat výhradně na firemní automobily, protože tento způsob financování vozidla je možný také v případě soukromých osob (v podobě spotřebitelského leasingu).

Jak se tedy rozhodnout? Vozidlo na leasing nebo spíše jeho koupě za hotovost? Osobní finance, způsob, jakým řádíme automobil a životní styl – všechny tyto faktory ovlivňují rozhodnutí týkající se koupě nového vozidla.

Během porovnávání jednotlivých nabídek je třeba vzít v ohled také náklady na pojištění vozidla. V případě leasing se často vyskytují specifické požadavky ohledně pojištění

Jak funguje leasing?

Existuje několik typů leasingu, nicméně obecně vzato tuto podobu financování lze přirovnat k dlouhodobému pronájmu automobilu. Rozhodneme-li se vzít automobil na leasing, můžeme jej používat po stanovenou dobu – obvykle od 24 do 60 měsíců. Po vypršení leasingového období je možné auto vrátit, odkoupit od leasingové společnosti nebo vyměnit za nové, v rámci další leasingové smlouvy.

Samotný postup spojený s pořízením automobilu na leasing se zásadně neliší od koupě vozidla. Stačí si vybrat značku a model auta, porovnat ceny u několika prodejců a vyjednat s nimi nejlepší nabídku. Stejný postup platí i pro výběr poskytovatele finančních služeb.

Pro snadnější pochopení, jak získat nejlepší leasingovou nabídku, stojí za to seznámit se s principy leasingových poplatků (splátek). Cena leasingové splátky závisí na několika hlavních faktorech:

 • Cena automobilu: hodnota, za kterou prodejce nabízí koupi vozidla. Ohledně této cenu lze často vyjednávat a stojí za to kontaktovat několik prodejců, abyste získali nejvyšší možnou slevu. Naše konečná leasingová splátka závisí hlavně na ceně automobilu.
 • Délka leasingového období: je to faktor, který také významně ovlivňuje výši splátky. Čím delší je leasingové období, tím nižší je potenciální měsíční splátka.
 • Zúročení leasingu: Finanční faktor uplatňovaný jako součást pro výpočet leasingových splátek. Úroková sazba leasingu zohledňuje postupné opotřebení vozidla na leasingu a funguje na podobném principu jako úroková sazba úvěru. Přestože úrokovou sazbu stanoví leasingová společnost, stojí za to si vyjednat, aby tato hodnota byla co nejnižší.
 • Zůstatková hodnota: V okamžiku koupě nového vozidla jeho hodnota začíná klesat. Pokles hodnoty vozidla je největší právě u nových automobilů, zatímco zůstatková hodnota určuje, kolik bude dané vozidlo stát ke konci leasingového období.
 • DPH: Bez ohledu na to, zda jste či nejste vlastníkem automobilu na leasingu, platíte DPH za každou měsíční leasingovou splátku. Samozřejmě se mu nemůžete vyhnout, ale jeho výše závisí na tom, jak dobře vyjednáte zbývající parametry.

Po vyhodnocení všech výše uvedených faktorů leasingové společnosti určují částku měsíční leasingové splátky. Proto si na tyto faktory pamatujte během vyjednávání ohledně splátek, což Vám pomůže obdržet nejvýhodnější nabídku.

Po určení ceny automobilu a výše leasingových splátek můžeme podepsat smlouvu a odvézt si naše nové auto domů.

Výhody a nevýhody leasingu automobilu

 

Výhody

 

Nevýhody

 

 • Nízké měsíční splátky
 • V případě delšího období celková cena je vyšší než nákup za hotovost
 • Po několika letech možnost výměny auta na nové (v závislosti na typu smlouvy)
 • Často přísnější požadavky na pojištění, než kdybyste vlastnili auto koupené za hotovost
 • Dodatečné záruční a servisní balíčky nabízené prodejci výhradně v případe leasingu vozidla
 • Nejčastěji nejsme vlastníkem používaného automobilu (v závislosti na typu smlouvy)
 • Nemusíte se starat o prodej vozidla
 • Často se vyskytují limity najetých kilometrů, které určují kolik kilometrů můžeme s vozidlem ujet během smluvního období.

Hlavní výhodou leasingu automobilů jsou často nižší měsíční splátky než v případě úběru na automobil a možnost výměny vozidla na nové po několika letech provozu.

Celkové náklady na leasing často nejsou pro průměrného řidiče nejlevnějším řešením. Pro mnohé z nich tyto měsíční platby nikdy nekončí. Když se rozhodneme vzít si auto na leasing s možností jeho výměny za nové, nakonec za vozidlo zaplatíme mnohem víc než za šestiletou půjčku.

Porovnáme-li náklady na tříletý leasing se šestiletým úvěrem na auto, ukáže se, že měsíční splátky leasingu mohou být stejné za předpokladu konkrétní vlastní zálohy nebo vyšší částky zpětného odkupu po jeho dokončení. Na konci leasingového období můžete vozidlo vyměnit za jiné nebo ho od leasingové společnosti odkoupit – samozřejmě po provedení předem stanovené platby za tento vůz. Po šesti letech splácení splátek úvěru se stáváme majitelem automobilu a můžeme jej dál používat nebo například prodávat. Volba jedné ze dvou výše uvedených podob financování automobilu by měla záviset na našich preferencích a stávající finanční situaci a také na tom, jak dlouho chceme provozovat jedno auto.

Mnoho leasingů nevyžaduje složení finanční zálohy, ale to může záviset na Vaší individuální finanční situaci. Vlastní finanční záloha je ale vždy nižší než v případě automobilu nakupovaných v hotovosti, za předpokladu zaplacení jejich plné ceny.

Pojištění automobilu na leasingu

V případě leasingu, pojištění automobilu může být nákladnější. Příčinou je rozsah pojistného krytí, specifický právě pro leasing automobilů. Vzhledem k tomu, že poskytovatel leasingu si ve většině případů ponechává vlastnictví vozidla, musí si také zajistit příslušnou pojistnou ochranu.

GAP pojištění: Riziko vzniku totální škody na vozidle je stejné bez ohledu na to, zda jsme vlastníkem zakoupeného automobilu nebo auto je pořízeno na leasing. Stává se, že výše dosud nesplacených leasingových splátek převyšuje skutečnou tržní hodnotu automobilu. Pokud tedy máte povinnost vyúčtovat leasing na částku, která přesahuje hodnotu vozidla v okamžiku vzniku totální škody, vzniklý rozdíl budete muset zaplatit z vlastních prostředků. Některé leasingové smlouvy zajišťují pokrytí tohoto rozdílu, ale pokud tomu tak není, GAP pojištění je v tomto okamžiku velmi výhodným řešením.

Plné havarijní pojištění (Casco): Minimální požadavky týkající se povinného ručení jsou upravovány státem, zatímco havarijní pojištění je obecně volitelným doplňkem. V případě leasingu je ale velmi pravděpodobné, že leasingová společnost bude vyžadovat zakoupení plného balíčku havarijního pojištění. Toto pojištění kryje rizika spojená s poškozením automobilu způsobeným Vámi, třetími stranami a také přírodními jevy.

V případě automobilu na leasing získání příslušného havarijního pojištění může být někdy dražší, než pokud vozidlo vlastníte. Stejná situace platí i pro GAP pojištění, které po zahrnutí do leasingových splátek může být nakonec nákladnějším řešením, než nákup stejné pojistky samostatně, od nezávislého dodavatele. Pokud chcete ověřit ceny GAP pojištění pro Vaše auto, doporučujeme Vám použít kalkulačku, která je dostupná na našich webových stránkách. Díky tomu jistě získáte pojištění levněji než u prodejce nebo leasingové společnosti.

Výhody a nevýhody nakupování automobilu za hotovost

VýhodyNevýhody
 • Nižší celkové nakłady
 • Bez dodatečných záručních a servisních balíčků, nabízených výhradně v případe leasingu vozidla
 • Bez limitů ohledně počtu najetých kilometrů
 • Výměna automobilu za nový je spojen z prodeji starého vozidla
 • Vlastnictví automobilu hned od začátku
 • Vysoké jednorázové náklady na nákup vozidla
 • Bez požadavků ohledně havarijního pojištění

 

Ve srovnání s leasingem je nákup automobilu za hotovost jednorázově dražší. V případě úvěru na auto budete často muset zaplatit zálohu a měsíční splátky takového úvěru mohou být vyšší než leasingové splátky.

Z dlouhodobého hlediska se však statistiky začínají měnit. Kromě toho úvěr na automobil přece můžeme i dříve.

To znamená dvě výhody: měsíční splátky úvěru na vozidlo zmizí a řidič bude mít k dispozici vůz, který nyní bude schopen prodat za stávající tržní hodnotu. Během srovnávání nákladů spojených s pořízením automobilu na leasing, na úvěr nebo za hotovost by řidiči, kteří se starají o vlastní finance měli zvážit výše uvedené faktory.

Jako vlastník automobilu máte plnou kontrolu nad tím, jak své auto používáte a jakou ochranu mu zajišťujete. Například řidič z autem na leasing většinou musí hlídat počet najetých kilometrů, zatímco majitel vozu koupeného za hotovost může urazit libovolnou vzdálenost a svůj automobil servisovat podle svých preferencí.

Máte také kontrolu nad tím, jaké pojištění automobilu kupujete. Zatímco když leasingové společnosti často vyžadují plné havarijní pojištění, majitelé automobilů si mohou vybrat, zda uzavřít plné havarijní pojištění, se spoluúčasti nebo možná jen pro případ krádeže. Pokud se domníváte, že je pro Vás havarijní pojištění zbytečné, pro legální provozování vozidla potřebujete mít pouze povinné ručení. Pochopitelně to neznamená, že byste neměli uvažovat o zajištění plného pojistného krytí Vašeho automobilu, nicméně jako majitel vozidla máte o něco větší možnosti volby pojištění.

Pokud však skutečně chcete měnit vozidlo na nové po několika letech, nákup nového automobilu bude spojen také z přípravou starého k jeho prodeji, potom vystavení nabídky a nakonec schůzky s potenciálními zájemci. Hodnota nových vozidel klesá hned po jejich koupi, přičemž čas provozu ve spojení s běžným provozním opotřebením může způsobit, že hodnota prodávaného vozidla bude razantně nižší než jeho původní cena.

Leasing oproti koupi vozidla

Pro většinu z nás koupě vozu je mnohem výhodnější než jeho leasing. Celkové náklady na pořízení jsou nižší než v případě leasingu, a i když auto financujeme úvěrem, jsme stále jeho vlastníkem. Dodatečně nakonec máme něco, co můžeme prodat a tím způsobem získat dodatečné prostředky na nákup dalšího automobilu.

I leasing má však mnoho výhod. Nižší měsíční náklady a skutečnost, že po několika letech můžeme auto vyměnit na nové jsou lákavé zejména pro řidiče, kteří neplánují jezdit jedním autem příliš dlouho.

Volba nejlepšího způsobu pro financování automobilu závisí na rozpočtu, zvycích a výhodách, které však každý z nás posuzuje individuálně

Kdo získává největší výhody v případě nákupu automobilu?

Koupě automobilu je nejlepším řešením pokud:

 • Chcete ušetřit peníze na celkových nákladech spojených s vlastnictvím automobilu
 • Předpokládáte, že autem ujedete velký počet kilometrů.
 • Plánujete jezdit jedním vozidlem delší dobu

K výhodám nákupu automobilu patří nižší celkové provozní náklady, dostupnější možnosti pojištění a větší flexibilita během provozu vozidla.

Pokud si vozidlo koupíme, nemusíme se starat o počet najetých kilometrů. Kromě toho si můžeme vybrat pojištění, který bude nejvhodnější z hlediska našeho rozpočtu. Máte tedy plnou kontrolu. Kromě toho vlastníme majetek, který můžeme prodat, nebo jezdit automobilem tak dlouho, jak budeme chtít.

Řidiči, kteří si kupují nové automobily musí počítat s vysokými náklady spojenými s rychlým poklesem hodnoty vozu, zatímco nákup ojetého vozu může pomoci snížit drastický rozdíl v hodnotě v případě dalšího prodeje takového vozidla. Můžeme takové vozidlo předat v rámci vyrovnání za nové nebo je prodat na vlastní pěst.

Kdo získává největší výhody v případě leasingu automobilu?

Leasing automobilu je nejlepším řešením pokud:

 • Chcete se vyhnout vysokým počátečním nákladům
 • Nechcete nést náklady na údržbu vozidla (pojištění, občas i servis)
 • Nepřesáhnete limit ohledně počtu najetých kilometrů
 • Po několika letech chcete mít další nové vozidlo

Pro řidiče, kterým záleží na nízkých měsíční nákladech, chtějí jezdit pokud možno novým vozem nebo provozují vlastní živnost – je právě leasing nejvýhodnější (rovněž pokud jde o daně).

I když to není nejlepší volba pro dosažení nejnižších celkových nákladů, leasing automobilů může zajistit nižší měsíční splátky než v případě financování nového automobilu prostřednictvím úvěru.

Vzhledem k tomu, že se doba leasingu pohybuje od 24 do 60 měsíců, máte šanci si pořídit nové vozidlo častěji, než kdybyste si auto koupili.

Ujistěte se, že Vaše vozidlo má pojistné krytí, včetně GAP pojištění

Bez ohledu na to, zda se rozhodnete vzít si vozidlo na leasing nebo si je koupit, ujistěte se, že jste si k němu sjednali správné pojištění. Stejně tak jako chceme, aby naše leasingové splátky byly co nejnižší, je třeba srovnávat i výši pojistného v případě havarijního a GAP pojištění.

Nejlepší způsob, jak najít cenově příznivé pojištění s požadovaným pojistném krytím, je porovnat online nabídky.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog