arrow Zpět na Blog

Mezinárodní řidičský průkaz: Kdy je potřeba? Kde platí?

10/02/2022

Plánujete cestu do zahraničí ? Shromažďujete všechny potřebné dokumenty, abyste mohli legálně cestovat? Při svých přípravách nezapomeňte na příslušný řidičský průkaz. Chcete jet vlastním autem nebo pronajatým v jiných zemích? Abyste se mohli zúčastnit silničního provozu bez jakýchkoli překážek, musíte mít mezinárodní řidičský průkaz . Jak a kde jej tedy získat? Kolik to bude stát? Všechny nejdůležitější informace k vydání a používání mezinárodního řidičského průkazu najdete v následujícím článku. Přečtěte si jej pozorně a Vaše cesta bude klidná a legální.

Co je mezinárodní řidičský průkaz?

Mezinárodní řidičský průkaz potřebujete k tomu, abyste mohli cestovat po silnicích v zahraničí, např. v místech, jako je Austrálie, Asie nebo Amerika. Bez něj totiž můžete v některých zemích narazit na problémy. Je určen pouze pro řidiče motorových vozidel cestující po trasách mimo Evropskou unii. Pokud jste držitelem poslední verzi českého řidičského průkazu, která má velikost platební karty s logem Evropské unie v levém horním rohu, nemusíte jej nosit s sebou při jízdě po vnitrostátních silnicích v Evropské unii. Je však nutné vědět, že mezinárodní řidičský průkaz v ČR neopravňuje k řízení motorového vozidla. Kromě mezinárodního řidičského průkazu musíte mít s sebou také platný národní řidičský průkaz . Tyto dokumenty se vzájemně doplňují.

Druhy mezinárodních řidičských průkazů

Mezinárodní řidičský průkaz se vydává ve dvou podobách v závislosti na zemích, ve kterých platí, a také jeho platnosti. Jsou to:

  • Ženevská úmluva o silničním provozu – platnost tohoto řidičského průkazu je 1 rok,
  • Vídeňská úmluva o silničním provozu – platnost tohoto řidičského průkazu je 3 roky,

Může se však ukázat, že povolení pro vjezd do cizí země může být zkráceno v důsledku různých faktorů, zejména politických. V některých zemích jsou navíc uznávány oba typy dokumentů. V každé zemi, v České republice nevyjímaje, je také možné získat dva vzory mezinárodního řidičského průkazu. V závislosti na vašem cíli a jednotlivých silnicích na trase vyberte vhodný typ dokumentu.

Co potřebuji k vydání mezinárodního řidičského průkazu?

Na území České republiky se nachází asi 206 úřadů, ve kterých je možné získat mezinárodní řidičský průkaz. Chcete-li požádat o jeho vydání, měli byste s sebou mít:

  • občanský průkaz,
  • platný, národní řidičský průkaz,
  • jednu fotografii ve formě barevné nebo černobílé fotografie o rozměrech 35 x 45 mm,
  • žádost, kterou je nutné vyplnit příslušnými údaji a čitelně podepsat.

Důležité je rovněž to, že všechny formality musíte vyřídit osobně na místě. Na druhou stranu pozitivním překvapením je fakt, že žádost o mezinárodní řidičský průkaz je vyřízena okamžitě. Nemusíte se tedy strachovat, zda stihnete získat tento dokument před cestou. Je však dobré vědět, že o mezinárodní řidičský průkaz může požádat osoba trvale pobývající na daném území. Pokud nejste občanem ČR, je nutné prokázat, že jste se v tuzemsku zdržovali alespoň 185 dní v kalendářním roce. Navíc je nutné tuto skutečnost odůvodnit rodinnými, osobními nebo profesními vazbami.

Kde získat mezinárodní řidičský průkaz?

Mezinárodní řidičský průkaz lze získat osobním podáním žádosti na obecním úřadě s rozšířenými oprávněními. Seznam těchto míst najdete na stránkách Ministerstva dopravy. Po celé České republice je takových bodů celkem 206. Nejlepší okamžik pro získání mezinárodního řidičského průkazu je, pokud plánujete vycestovat do zahraničí mimo Evropskou unii z důvodu pozdější platnosti dokladu. Nezáleží na tom, zda potřebujete řidičský průkaz vydaný na základě ženevské či vídeňské úmluvy. Na vystavení potvrzení není třeba čekat měsíc nebo déle. Obvykle je žádost zpracována okamžitě.

Cena mezinárodního řidičského průkazu

V České republice jsou náklady na vydání mezinárodního řidičského průkazu jednorázové. Za vyřízení žádosti je nutné na místě uhradit správní poplatek 50 korun v hotovosti.

Platný mezinárodní řidičský průkaz

Oblasti, ve kterých platí mezinárodní řidičský průkaz, jsou:

  • Ženevská úmluva – Albánie, Paraguay, Barbados, Alžírsko, Jižní Afrika, Srbsko, Bangladéš, Senegal, Andorra, Vietnam, Uganda, Indie, Papua Nová Guinea, Zimbabwe, Jižní Korea, Spojené arabské emiráty, Rusko, Paraguay, Argentina, Austrálie, San Marino, Kuba, Madagaskar, Černá Hora, Dominikánská republika, Ekvádor, Namibie, Nový Zéland, Nigérie, Thajsko, Sýrie, Tunisko, Bosna a Hercegovina, Turecko, Botswana, Republika Kongo, Egypt, Gruzie, Jamajka, Filipíny, Island, Japonsko, Izrael, Kambodža, Jordánsko, USA, Kanada, Kongo, Libanon, Mali, Monako, Maroko, Malajsie, Pobřeží slonoviny, Peru, Singapur, Belize, Fidži, Benin, Ghana, Burkina Faso, Demokratická republika Kongo, Haiti, Guatemala, Chile, Kyrgyzstán, Lesotho, Laos, Tobago, Malawi, Niger, Omán, Rwanda, Rusko, Sierra Leone, Srí Lanka, Togo, Venezuela, Trinidad,
  • Vídeňská úmluva – Uzbekistán, Brazílie, Bahamy, Arménie, Bělorusko, Saúdská Arábie, Írán, Izrael, Jižní Afrika, Albánie, Vietnam, Uruguay, Turkmenistán, Moldávie, Maroko, Filipíny, Katar, Ázerbájdžán, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Guyana, Pákistán , Mongolsko, Seychely, Středoafrická republika, Spojené arabské emiráty, Kazachstán, Keňa, Severní Makedonie, Libérie, Omán, Demokratická republika Kongo, Monako, Turecko, Tunisko, Thajsko, San Marino, Kuvajt, Kuba, Senegal, Ukrajina, Bahrajn , Kyrgyzstán, Zimbabwe.

Před odjezdem si nezapomeňte ověřit, jaký typ mezinárodního řidičského průkazu potřebujete získat. Díky tomu bude Vaše cesta bezproblémová a legální.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog