arrow Zpět na Blog

Na co myslet při pojištění motorky

19/05/2022

Kromě aut lze po silnicích jezdit mimo jiné také autobusy, nákladní automobily a také motocykly. Každý z nich má jinou velikost. S motorkou se snáze a rychleji dostanete na druhý konec města i v dopravní špičce, kdy jsou ulice ucpané. Kromě toho také potřebuje méně místa na parkování. Je však nutné mít sjednáno pojištění odpovědnosti, stejně jako v případě automobilu.

Pojištění GAP – vztahuje se i na motocykly?

Pojištění GAP je nabízeno v různých variantách ochrany. Vztahuje se na osobní a nákladní automobily s maximální hmotností 3,5 tuny. Pojištění GAP se bohužel nevztahuje na motocykly. Každá pojišťovna má své pojistné podmínky, které lze využít v případě výplaty odškodnění. Pojištění motocyklu je však nesmírně důležité, jelikož řízení tohoto vozidla je někdy velmi nebezpečné. Motocyklisté často překračují povolenou rychlost a způsobují na silnici smrtelné nehody.

Povinné ručení a havarijní pojištění motocyklistů

V současné době existují různé druhy pojištění. Určitě mimo jiné přemýšlíte, jaký je rozdíl mezi povinným ručením motorkáře a havarijním pojištěním. Spěcháme s vysvětlením! Pojištění občanské odpovědnosti motocyklistů je povinné a řídí se českými zákony. Díky tomu v případě kolize na silnici nebudete stíháni za občanskoprávní a finanční odpovědnost. Náklady hradí pojišťovna. Jinými slovy, Vás chrání před následky. Havarijní pojištění je naopak doplňkovou formou zabezpečení. Pokrývá škody způsobené na Vašem motocyklu neznámým pachatelem, který například z místa utekl. Navíc zahrnuje i škody způsobené různými živly, tzn. hurikánem, povodní nebo požárem.

Povinné pojištění motocyklu

Povinné pojištění motocyklu kryje materiální i nemateriální újmu osoby zraněné v důsledku nehody řidiče motocyklu. Výše odškodnění zahrnuje odstranění škody, případné náklady na léčbu poškozených a také právní pomoc. Musíte však vědět, že například v případě najetí motorkou do stromu nebo poškození něčího soukromého majetku povinné ručení nefunguje.

Sezónní a celoroční pojištění odpovědnosti za škodu

Jízda na motocyklu závisí na povětrnostních podmínkách. Obvykle se jezdí sezónně od jara do začátku podzimu. Z tohoto důvodu je možné se připojistit pouze na pár měsíců. Na druhou stranu, pokud motorkář využívá své vozidlo celoročně, bude pro něj celoroční pojištění motocyklu mnohem výhodnější nabídkou.

Cena pojištění motocyklu

Pojištění motocyklu může mít různou hodnotu. Cena je stanovena individuálně a její výše závisí především na:

  • věku řidiče,
  • místu bydliště řidiče,
  • typu motocyklu,
  • objemu motoru motocyklu,
  • době trvání pojištění motocyklu – sezónní nebo celoroční,
  • období bez nehod.

Na co myslet při pojištění motocyklu – shrnutí

Pokud jste motorkář, nezapomeňte si vozidlo pojistit každý rok! Pokud však na motorce jezdíte méně často, před první cestou si sjednejte pojištění sezónní. Tohle je jen pár formalit, které Vás mohou ochránit před vážnými následky. Stačí si vybrat pojišťovnu, vyžádat si cenovou nabídku a podepsat smlouvu. Vaše pojištění motocyklu je připraveno, takže můžete bezpečně vyrazit na cestu!

Doporučené články
arrow Zpět na Blog