arrow Zpět na Blog

Nabíjení autobaterie během mrazů – zásady a postup

24/01/2022

Zima je výzvou pro všechny řidiče. Nejen co se týče silničních podmínek, ale také technického stavu vozu. Povětrnostní podmínky jsou rozhodně náročné kvůli namrzlé vozovce nebo omezené viditelnosti. Co víc, zvláště v chladnějším období se vyplatí o své vozidlo pečovat. Jedná se především o péči o autobaterii. Raději dvakrát zkontrolujte, zda jsou všechna světla v autě – vnější i vnitřní – zhasnutá. Kromě toho se ujistěte, že ponecháváte v autě zařazený rychlostní stupeň, bez zatažené ruční brzdy. To jsou nejčastější problémy vozidla v zimě. Navíc v dnešní době řidiči běžně využívají jeden ze tří způsobů nabíjení autobaterie, aby mohli své vozidlo bez problémů nastartovat. Jedná se o metody, které spočívají v připojení baterie ke stálému proudu nebo stálému napětí, jak rovněž kombinaci obou výše uvedených. Připravte se na chladné dny a postarejte se o svou autobaterii! Poznejte zásady nabíjení autobaterie v mrazivém počasí. Vyplatí se je dodržovat, chcete-li prodloužit její životnost. Škoda nervů každý den přemýšlet, zda auto ráno nastartuje.

Nabíjení autobaterie v chladných dnech – zásady

Vzhledem k různým způsobům nabíjení autobaterie se vyplatí dodržovat zásady, které mohou zabránit jejímu poškození. Pokud jde o připojení autobaterie, vyplatí se znát její parametry nebo sílu proudu. V zimě však můžeme použít i startovací kabely, které auto nastartují jen na chvíli. Důležité však je, abyste později autobaterii plně nabili. Pro provizorní start je však potřeba druhé vozidlo a k němu se připojujeme přes otevřené přední kapoty. I nabíjení autobaterie v mrazivém počasí však musí probíhat za dodržení určitých zásad. Jsou to především:

  • je dobré, pokud teplota vzduchu dosahuje alespoň 5 stupňů Celsia,
  • před připojením kabelů očistěte póly a svorky autobaterie brusným papírem,
  • kontrola elektrolytu a v případě potřeby doplnění demineralizované vody,
  • doporučuje se používat ochranné rukavice a brýle.

Nejbezpečnějším způsobem nabíjení autobaterie je však vyjmutí autobaterie z vozidla a nabíjení doma nebo v garáži. Při nízkých teplotách se však vyplatí pamatovat na pravidelnou péči o autobaterie v autě. Díky tomu se obejdete bez stresujících problémů a nemožnosti nastartovat auto. Pro prodloužení životnosti autobaterie je navíc vhodné investovat do kvalitní domácí nabíječky. Při nabíjení je důležitá síla napětí proudu. Pamatujte, že nemůže být příliš nízké. Další zásady, které vám umožní bezpečně provádět proces nabíjení, jsou:

  • nejprve připojte svorky ke kontaktům autobaterie a následně nabíječku k elektrické síti,
  • po dokončení odpojte v opačném pořadí,
  • počkejte alespoň 2 hodiny a teprve poté začněte jezdit.

Tyto činnosti zabrání zkratu a úrazu elektrickým proudem.

Správné nabíjení autobaterie – jak postupovat?

Nabíjení autobaterie není obtížné. Je však třeba pamatovat na to, abyste to dělali mimo dosah ohně, protože mohou snadno explodovat. Kromě toho se doporučuje provádět tento proces v dobře větraných místnostech. Kromě toho byste měli správně nabíjet autobaterii aby se nezhoršil jejich technický stav. To znamená, že se nedoporučuje zkracovat nebo prodlužovat čas nabíjení . Můžete tak výrazně oslabit úroveň baterie a délku jejich životnosti. Nejste si jisti, kdy připojit autobaterii? Nejlepší řešení je, připojit ji ve chvíli, kdy je úroveň vybití poloviční nebo překročena. Nečekejte však na poslední chvíli! Na autobaterii totiž záleží, zda své vozidlo nastartujeme nebo ne. To ona zásobuje energií celý systém. Měli byste vědět, že dobrá autobaterie obvykle vydrží v autě 2 nebo 3 roky. Záleží na stylu jízdy, péči o technický stav vozidla a mnoha dalších faktorech. Životnost se také liší podle kilometrů – rozdíl je vidět mezi 70 a 100 tisíci.

Zásady nabíjení autobaterie doma – co potřebuji vědět?

Nejčastější situací, se kterou se lze při startování vozu setkat, je jeho naprostá nemožnost. Proč? Odpovědí je vybitá autobaterie! Vkládáme klíč do spínací skříňky, otočíme jím a motor ani ťuk. To znamená, že pohon auta bohužel nemá co pohánět. Abychom byli schopni odjet, musíme nejprve nabít autobaterii. Jak to udělat? Dodržujte níže uvedená pravidla a vše půjde hladce:

  • autobaterie by se měla nabíjet doma nebo v garáži,
  • dobu nabíjení je třeba odhadnout tak, aby byla autobaterie plně nabita – vyplatí se věnovat pozornost údajům na štítku dané autobaterie a její nabíječky,
  • nabíjení by mělo probíhat pod vysokým napětím – bohužel olověné baterie si s nízkým napětím neporadí a dokonce jim škodí,
  • před opětovným připojením zcela vybité baterie se také doporučuje vložit baterii na 20-30 minut do mrazničky.

Správné nabíjení autobaterie v mrazivém počasí jistě prodlouží její životnost a bezproblémovou jízdu.

Jak vypočítat dobu nabíjení autobaterie?

Nabít autobaterii v mrazivém počasí není napoprvé tak jednoduché, jak se může zdát. Nestačí jen správně zapojit kabely. Věnujte také pozornost času úplného nabití baterie . Jak to udělat? Lze použít dva způsoby:

  • online kalkulačka, která automaticky vypočítá doporučenou dobu nabíjení pomocí parametrů, jako je kapacita autobaterie a výkon,
  • ruční výpočet, při kterém se kapacita baterie vydělí 10 a výsledek se vynásobí koeficientem výkonu baterie.

Pokud je doba nabíjení příliš dlouhá nebo příliš krátká, může dojít k poškození autobaterie . Většinou ji lze znovu nabíjet po 9, 15 nebo 20 hodinách, v závislosti na kapacitě baterie. Správný výpočet je proto velmi důležitý.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog