arrow Zpět na Blog

Nákup ojetého vozu: čeho si všímat a na co pamatovat

20/05/2021
Dnešní svět obchodu nám dává spoustu příležitostí. Můžeme nakupovat, aniž bychom opustili domov. Bez ohledu na to, co kupujeme, je velmi důležité být opatrní, zejména pokud plánujeme investovat do nového automobilu.

Dnešní svět obchodu nám dává spoustu příležitostí. Můžeme nakupovat, aniž bychom opustili domov. Bez ohledu na to, co kupujeme, je velmi důležité být opatrní, zejména pokud plánujeme investovat do nového automobilu. Na co byste měli dávat pozor, když si chcete koupit ojetý vůz? Jak zkontrolovat, zda auto opravdu funguje bezchybně? Jak si můžete být jisti, že vaše auto nebylo poškozeno během nehody? Pravděpodobně tato a mnoho dalších dilemat doprovází lidi, kteří si kupují auto. Abychom Vám s tímto problémem trochu pomohli, připravili jsme průvodce, ve kterém najdete mnoho cenných tipů.

Nákup ojetého vozu: pár slov na začátek

Mnoho mechaniků a specialistů v automobilovém průmyslu často srovnává nákup ojetého vozu s loterií. Najít dobré vozidlo, které splní naše očekávání, je opravdu obtížná výzva, protože jakákoli skrytá vada může kompletně zničit naše sny o dlouhých a komfortních cestách. V důsledku toho se takový nákup často ukáže jako jednoduše nerentabilní. To však není pravidlo. Existuje několik ověřených triků, které Vám umožní dostatečně zkontrolovat vozidlo před nákupem. Mnoho z nich uvádíme níže.

Poznejte osvědčené tipy, jak vybrat ojetý vůz

Jak víme, ne každý řidič potřebuje k řízení daného vozidla technické znalosti. Není divu, že mnoho lidí si kupuje auto, věnujíc při tom pozornost pouze vizuální stránce. Skutečný technický stav se dá velmi snadno zamaskovat a podvodníků, kteří se v této oblasti dokonce specializují rozhodně není málo. Pokud tedy nemáme patřičné znalosti, vyplatí se využít pomoci odborníka, například důvěryhodného mechanika . Zcela jistě se tak vyhnete zklamání v budoucnosti. Pokud však z nějakého důvodu k tomu nemáme příležitost, je třeba pamatovat o následujících věcech.

Ověřte si inzerát

V dnešní době se automobily prodávají různými způsoby: pomocí automobilových webů, internetových stran nebo sociálních sítí. Obzvláště v případě sociálních sítí není těžké trefit na podvodníka. Pokud je vozidlo vystaveno neověřeným prodejcem nebo osobou, která poskytuje pouze částečné informace nebo nechce zveřejnit fotografie, měl by to být první znepokojující znak. Samozřejmě nemůžete předem předpokládat špatné úmysly, ale čím méně detailů, tím větší je nebezpečí.

Nedoporučujeme rovněž platit jakékoli zálohy, nebo dokonce platby předem bez předchozí kontroly vozidla. Hodně se slyší o tom, že později mizí jakýkoli kontakt s prodejcem a peníze jsou ztraceny. Pokud nás zajímá auto, které je dále, stojí za to si telefonicky vyžádat další podrobnosti.

Zkontrolujte lak

Na fotografiích může auto, které právě vyjelo z myčky vypadat perfektně. Nikdy si však nemůžeme být jisti, že vozidlo nebylo předtím nabouráno a vzniklé šrámy byly pouze zamaskovány. Pokud si chceme ověřit, zda jsou plechy v autě v pořádku, můžeme použít měřič laku . V dnešní době se jedná o zařízení, která lze snadno koupit nebo dokonce půjčit. Měřiče přesně ukážou místa, která byla přelakována a dříve nabourána.

Skutečný stav a očekávání by samozřejmě měly být úměrné věku a ceně vozu. Nelze požadovat, aby auto které má více než deset let mělo továrně neporušený plech. Je však důležité realisticky posoudit stav koroze nebo zakrytých vad způsobených nehodami.

Pamatujte na stav sedadel

Existuje mnoho moderních potahů sedadel, které kromě své estetické hodnoty mají řadu dalších výhod: od masážní podložky, přes personalizované opěrky hlavy nebo vyrobené z těch nejkvalitnějších materiálů. Právě oni velmi často uspávají opatrnost kupujícího, který je zapomíná sundat, a to je jediný způsob, jak ověřit skutečný vzhled sedadel a jejich stav.

Počet najetých kilometrů je důležitý

Někteří lidé si myslí, že v případě starších automobilů je 200 tis. kilometrů rozhodně příliš. Jde o to, že je někdy mnohem lepší koupit dobře udržované auto, které má najeto takový počet kilometrů a je správně provozováno, než to, které má poloviční počet kilometrů, ale které předchozí majitel nešetřil. Abyste si byli jisti, jaký počet kilometrů má dané vozidlo, potřebujete znát číslo VIN.

Stojí za to zkontrolovat, co je pod kapotou

I když ne vše můžete zkontrolovat sami, parametry, jako je stav oleje nebo „mokré skvrny“, jsou viditelné na první pohled. Stejně tak koroze, utržené vodiče nebo jiná „rádoby“ řešení, která v nás vyvolávají neklid. Pokud se nám něco zdá nebezpečné, stojí za to vzít auto do servisu a před koupí je důkladně ověřit.

Koroze a díry

Prahy, dveře a blatníky – to jsou místa, kde se nejčastěji vyskytuje koroze. Starší vozy bez těchto nedostatků prakticky neexistují, takže je třeba s nimi počítat. Problém však nastává, když si všimneme, že je koroze tak velká, že se tvoří díry a auto začíná hnít. V takové situaci stojí za to pečlivě zvážit nákup a vzít v úvahu náklady na výměnu dveří nebo blatníku.

Nezapomeňte na elektroniku

Oprava některých elektronických prvků může být nákladná. Pokud nebudeme reagovat rychle, může každá vada způsobit další poškození, proto byste o tom měli pamatovat. Poruchy elektroniky se objevují i v nejnovějších automobilech, takže by tento aspekt neměl být ignorován u žádného modelu ani roku výroby. Při kontrole vozu je nejlepší zkontrolovat a vypnout a zapnout vše, co se dá. Okna, klimatizace, topení, kontrolky a dokonce i rádio – to jsou jen některá z mnoha řešení, která závisí na fungování elektroniky.

Kde kupovat?

Při výběru prodejce ve skutečnosti neexistuje žádná zlatá střední cesta. Může nás podvést jak soukromá osoba, tak nepoctivý prodejce v autobazaru. Důležité však je, zachovat si odpovídající ostražitost. Než se rozhodneme pro dané vozidlo, můžete kromě dříve popsaných problémů ověřit například: názory na konkrétní autobazar nebo hodnocení firmy na internetu. Nikdy byste neměli kupovat auto bez zkušební jízdy, protože je to jako pověstný nákup zajíce v pytli.

Další velmi důležitou věcí je smlouva. Mnoho prodejců, kteří se chtějí rychle zbavit vadného automobilu, ji zkracují na minimum, což ztěžuje pozdější uplatnění nároků. Pokud investujeme do dražšího vozidla a utratíme za něj několik tisíc, můžete požádat právníka o kontrolu dokumentu nebo sepsání takové smlouvy. Způsob jakým bude zkonstruována významně ovlivňuje případné reklamace.

Doporučujeme také vyhledat pomoc nezávislých odborníků. Známý mechanika prodejce nemusí být vůbec objektivní, proto stojí za to si domluvit schůzku v odborném servisu, který vozidlo komplexně zkontroluje. Výdaje ve výší pár stovek ve srovnání se špatným nákupem jsou maličkostí a díky tomu se vyhneme zklamání. Mnoho diagnostických stanic poskytuje tento typ služby, takže by nikdo neměl mít problém je najít.

Doufáme, že Vám naše tipy umožní bez problémů rychle a pohodlně koupit vysněné auto. V době internetu existuje tolik výhodných, jak i úplně nerentabilních nabídek, že stojí za to provést dodatečné prověření každého typu vozidla.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog