arrow Zpět na Blog

Nejčastější příčiny dopravních nehod

18/11/2022

Jaké jsou nejčastější příčiny dopravních nehod? Dá se něco udělat, aby se jim zabránilo? Jak chránit sebe i ostatní, abyste vždy bezpečně dorazili do cíle? Vyplatí se seznámit se s tímto tématem, abyste získali větší povědomí a znalosti o tom, na co si dát pozor a jaká preventivní opatření mohou snížit riziko jejich vzniku.

Kdo způsobuje nejvíce nehod a kolizí na silnicích?

Bohužel při usedání za volant musíme počítat s možností nepředvídaných, obtížných a někdy i nebezpečných situací. I přes nejupřímnější úmysly a maximální opatrnost můžeme být odpovědní pouze sami za sebe, neovlivňovat chování ostatních účastníků silničního provozu. K chybě často stačí velmi málo. Podle statistik je asi 80% nehod způsobeno lidmi, kteří řídí různé typy motorových vozidel. Na druhém místě jsou střety se zvěří, která vtrhla na vozovku. Statisticky nejčastěji nehody způsobují mladí muži, řidiči s malými zkušenostmi, kterým chybí dovednosti, obeznámenost s vozem nebo ti, kteří chtějí bezohledně předvést své umění za volantem. Sluší se připomenout, že je lepší dorazit do cíle i s mírným zpožděním, ale „v jednom kuse“, než nedorazit vůbec.

Proč nejčastěji dochází k dopravním nehodám?

Nepříznivé povětrnostní podmínky (kluzký povrch vozovky, mlha, silný déšť, sníh nebo kroupy omezující viditelnost) mohou jistě přispět ke zvýšené četnosti dopravních nehod. Často však samotní řidiči nedbají na opatrnost, odpovídající soustředění a obezřetnost. Hovoří přes telefon, nechávají se rozptylovat rozhovory, dětmi, konzumací pokrmů za jízdy, nanášením make-upu. Porušují bohužel rovněž dopravní předpisy, nerespektují rychlostní limity, předjíždějí na zakázaných místech, nedávají přednost v jízdě, nedodržují bezpečnou vzdálenost, nedávají pozor při parkování. Samozřejmě je zde třeba zmínit i lidi, kteří usednou za volant po požití alkoholu nebo řídí vozidlo ve špatném technickém stavu, které opravdu není vhodné k další jízdě. K mnoha nehodám dochází o prázdninách, ale i ve dnech se zvýšeným provozem – různé druhy svátků, oslav a prodloužených víkendů. Nakonec stojí za zmínku extrémní situace, které jsou také někdy označovány jako příčiny dopravních nehod: náhlé omdlení, usnutí za volantem, zdravotní problémy jako infarkt nebo mozková mrtvice a úplná ztráta kontroly nad řízeným vozidlem.

Havarijní pojištění GAP

Co můžeme udělat pro minimalizaci rizika nehody? Rozhodně byste měli mít oči dokořán, dodržovat všechny silniční předpisy, řídit opatrně, bezpečně a zodpovědně a pamatovat na to, že jste zodpovědní za své zdraví a život, stejně jako za zdraví a život svých cestujících a ostatních účastníků silničního provozu. Je potřeba se postarat i o pojištění – nejen povinné OC, ale nejlépe i havarijní pojištění a pojištění následků nehod. Díky tomu si zajistíme finanční podporu v mnoha složitých situacích na cestách. Pokud však máme vůz na leasing nebo úvěr, stojí za zvážení i užitečné pojištění GAP , které zaručí dodatečnou ochranu v případě poškození vlastního vozidla a stanovení totální škody i odcizení. Díky němu se nebudete muset starat o náklady na pokrytí zbývajících leasingových či úvěrových splátek.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog