arrow Zpět na Blog

Nové nebo ojeté vozidlo? Jaké vybrat?

12/01/2021

Koupit nové nebo ojeté auto? Na první pohled se ojetý vůz jeví jako docela racionální volba, přesto každý rok přibližně 11 milionů Evropanů zvolí tu první možnost a opustí automobilovou prodejnu s novým vozem.

Každý z nás má své vlastní preference. Pro některé řidiče je nové auto jedinou správnou volbou, tak jak se rozhodnout správně? Pojďme se tedy podívat na výhody a nevýhody nového a ojetého vozu.

Výhody ojetých vozidel

Levnější než srovnatelné nové auto. Prakticky každé nové neregistrované auto se prodává za vyšší cenu než ta, která již opustila prodejnu – částečně proto, že spotřebitelé jsou ochotni zaplatit více za nový lesklý model. Tato přidaná hodnota však zmizí téměř okamžitě po otočení klíčku ve spínací skříňce a snížení hodnoty znamená, že už nikdy nedostaneme zpět to, co jsme za vozidlo zaplatili.

Výjimkou z tohoto pravidla je samozřejmě situace, kdy vlastníme GAP pojištění. Toto je jediný nástroj, který nám v případě totální škody na vozidle umožní získat zpět původně zaplacenou částku, a to i do 5 let od data nákupu. Tato situace se může týkat krádeže, nehody, v rámci které došlo do totálního zničení vozu nebo požáru. GAP pojištění kryje rozdíl mezi původní hodnotou automobilu v okamžiku jeho koupě a pojistným plněním získaným na základě havarijního pojištění. Pokud se o tomto typu pojištění chcete dozvědět více, doporučujeme vám seznámit se s tímto produktem zde.

Při prodeji ojetého vozu však nemůžeme počítat s tím, že za něj někdo zaplatí přesně tolik, kolik jsme za ně kdysi zaplatili v prodejně. Ze stejného důvodu můžeme očekávat značné úspory, pokud se rozhodneme koupit „téměř nové“ auto sami. Takové auto může být méně než rok nebo i několik měsíců staré, důležité je ale to, že už přijde o svojí vysokou, počáteční hodnotu.

Také vozy, které již byly zaregistrovány, jsou někdy nabízeny za výhodnou cenu. Prodejci registrují vozidla a stávají se jejich prvními majiteli, což snižuje jejich původní hodnotu, ačkoliv jsou tato vozidla prakticky nové. Zpravidla se používají jako předváděcí nebo firemní vozy. Obvykle se prodávají později s velkými slevami, i když mají jen několik set najetých kilometrů

Po prvních třech letech cena většiny vozidel klesá asi o polovinu ve srovnání s jejich novými protějšky, přičemž se tento rozdíl často pohybuje v rozmezí stovek tisíc korun.

Zde je pět hlavních důvodů, které Vás mohou přesvědčit k nákupu ojetého vozu.

  1. Po prvních třech letech provozu stojí ojeté vozidlo přibližně 50 – 60% ceny nového automobilu .V případě koupě ojetého vozidla zmiňovaný vysoký pokles hodnoty automobilu na sebe vzal první majitel vozidla.
  2. Nižší DPH. Stačí jednoduchá matematika – pokud za auto zaplatíme méně, odvedeme také nižší částku DPH. Mluvíme zde samozřejmě o nákupu vozidla od prodejce, který nám na toto vozidlo vystaví fakturu.
  3. Nižší budou také náklady na pojištění. Výše pojistného závisí na několika faktorech, ale pokud je vozidlo nakonec levnější než nové, potom je sazba pojistného v případě havarijního pojištění vypočítávána na základě nižší částky, což by mělo snížit jeho konečnou hodnotu.
  4. Lepší vybavení. V případě koupě nového vozu se platí vysokou cenu za dodatečné vybavení. Může to být například kožené čalounění sedadel nebo střešní okno. Když je však auto staré několik let, nemá toto příslušenství tak velký dopad na cenu au tomobilu. Pokud si tedy chcete vychutnat prvotřídní zvuk nebo kvalitní povrchovou úpravu, měli byste se rozhlédnout za ojetým vozem, který už všechny tyto vymoženosti má.
  5. Pojištění proti mechanickým a elektrickým poruchám. Někteří prodejci nebo autobazary Vám umožňují zakoupit si pojištění pro případ poruchy vozidla. Jedná se o typ záruky na jednotlivé díly automobilu, který zaručuje, že nebudeme mít žádné náklady spojené s jejich opravou – pokud k jejich poruše dojde.

 

V případě ojetých vozidel velmi často stále platí tovární záruka. V některých případech je to až sedm let.

Nové auto se prodává s několikaletou zárukou, která platí také v případě jeho dalšího prodeje (za podmínky dodržovaní požadavků ohledně údržby). Takže pokud si koupíte jednoleté auto, na které výrobce poskytuje tříletou záruku, stále ještě máte další dva roky pojistného krytí.

Někteří výrobci jsou však mnohem štědřejší. Hyundai nabízí pětiletou záruku, stejně jako Toyota a Subaru. Kia a Ssangyong nám dávají sedm let. I když si koupíte tříleté Kia, budete mít čtyři roky pojistného krytí.

Nevýhody nákupu ojetého vozu

V případě ojetých vozidel většinou neznáme jejich úplnou historii. Může se tedy například jednat o roční auto, ale nikdy nevíme, jestli ho předtím řídila starší paní nebo velmi neopatrný řidič. Online zprávy a historie vozidel nám řeknou o všech větších problémech, jako je povodeň nebo poškození vozu následkem nehody. Pokud je to možné, měli byste se ujistit, že vozidlo bylo opraveno v autorizovaném servisním středisku. U prodejce vozidla se můžete pokusit zjistit, zda v případě daného automobilu nedošlo k nějakým zásadním opravám, které z jakýchsi příčin nejsou zahrnuty ve zprávě o historii vozidla.

Starší vozy často vyžadují dodatečné servisní zásahy. Brzdová kapalina, olej v převodovce nebo výměna kabelů a řemenů budou nutné dříve než v případě koupě nového automobilu. I když si chceme část práce (například výměnu vzduchového filtru nebo brzdových destiček) udělat sami, nevyhneme se nákladům na díly nebo úkony, která vyžadují zvláštní vybavení a odborné znalosti.

Poškození plechu – je těžké se jim vyhnout v případě volby ojetého vozu. Často budeme muset vzít auto ke klempíři, abychom odstranili škrábance a promáčknutí způsobené v období, kdy auto vlastnil ještě předchozí majitel. 

Výhody nákupu nového vozu

I když je málo příjemnějších věcí, než si kupovat si nové auto v komfortní prodejně, měla by nás při výběru nového modelu vést nejen skutečnost, že se stanete majitelem nablýskaného a novotou vonícího nového vozu. Existuje několik racionálních důvodů, které nás mohou přimět k výběru takového vozidla.

Vybavení podle vlastních požadavků

Nehledě na to, zda chcete levný model, sportovní vůz nebo mini dodávku se střešním oknem, při koupi nového vozidla si můžete vybrat vybavení podle Vašich představ. To znamená, že pokud jde o volbu příslušenství, máte téměř úplnou svobodu a můžete rozhodnout, co nepotřebujete.

V případě nákupu nového vozu si můžete vybrat přesnou barvu, povrchovou úpravu a vybavení, které požadujete. Není třeba dělat kompromisy, jako se to obvykle stává při nákupu ojetého vozu.

Možnost personalizace

Nákup nového vozu není jen o výběru barvy laku. Stále více modelů lze přizpůsobit Vašemu vlastnímu vkusu díky kontrastní barvě střechy, vnějším prvkům a jedinečným dokončovacím materiálům. Díky tomu žádné jiné auto na silnici nebude vypadat stejně jako to Vaše.

Budete prvním majitelem

Nemusíte si dělat starosti s tím, kdo a jak v minulosti Vaše auto řídil, ani s tím, jak odstranit škrábance, protože prvním vlastníkem jste právě Vy. Od samého začátku máte plnou kontrolu nad tím, jak je vozidlo provozováno a jak budou probíhat údržby. Nové auto je čisté jak uvnitř, tak zvenčí. Neexistuje jediný škrábanec, nemusíte se starat o opotřebený volant.

Plná záruka výrobce

Je zřejmé, že jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba zmínit, je výrobní záruka. Nejen ta základní, ale také možnost jejího dalšího prodloužení. Díky tomu si můžete být jistí, že nákladné opravy pro Vás nebudou problémem (samozřejmě pokud se na danou poruchu bude záruka vztahovat). Kromě samotné záruky nabízejí prodejci zákazníkům také balíčky služeb. Můžete si je přikoupit nebo dokonce obdržet zdarma balíček, v rámci kterého získáte například prohlídky vozu zdarma.

Většina nových automobilů má přinejmenším tříletou výrobní záruku na každou součást vozidla, přičemž v mnoha případech existuje možnost prodloužení této záruky pět nebo i více let. Po celou záruční dobu ale musíte dodržovat intervaly výměny oleje a servisu.

Nejnovější technologie a bezpečnostní systémy

Někteří výrobci každý rok upravují nabízené modely aut. Taková rychlost vývoje občas vede k situaci, že i vozidla nově uvedená na trhu zestárnou už dalším roce. Například standardní rozhraní Bluetooth, uplatňované bezdrátové připojení k telefonu ustupuje pokročilejším systémům, jako jsou Apple CarPlay a Android Auto. Tyto systémy umožňují plnou integraci automobilu s mobilním telefonem.

U skromného modelu Nissan Micra je nyní k dispozici pokročilá bezpečnostní technologie, která vám umožňuje vrátit se do jízdního pruhu, pokud jedete mimo silnici. Automatické nouzové brzdění se u většiny automobilů rychle stává standardem. Díky zvýšení účinnosti se nejnovější motory považují také za ekologičtější a hospodárnější. Nové vozy nabízejí moderní systémy, které často nejsou k dispozici v případě ojetých automobilů.

Novější vozy splňují přísnější normy pro nárazové testy a mají pokročilejší bezpečnostní systémy. Řízení stability je standardem, couvací kamery patří k vybavení téměř všech nových automobilů a funkce jako detekce mrtvého úhlu a varování před vybočením z jízdního pruhu jsou v případě mnoha modelů vozů velmi rozšířeným řešením.

To často znamená, že existuje poměrně zřetelný rozdíl mezi nejnovějšími vozidly a těmi, které mají jen dva nebo tři roky.

Které lepší, nové nebo ojeté?

V případě výběru ojetého vozu si musíte vybrat z toho, co je momentálně dostupné na trhu. Pokud nejste trpěliví a odhodláni podniknout časově náročné hledání, může být nalezení perfektního vozidla dost obtížné.

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, zda dáváte přednost novému nebo ojetému vozu, můžete zvolit jiné řešení. Pokud chcete dosáhnout nejlepší poměr ceny a kvality, můžete začít hledat auto staré několik měsíců až dva roky. Takové vozidlo by stále ještě mělo být v perfektním stavu a bude vyžadovat minimální údržbu, zároveň může mít také stále platnou, dlouhou výrobní záruku.

A co je na tom nejdůležitější – ušetříte i stovky tisíc korun a získáte mnoho nových funkcí a technických vylepšení. Najít takové auto nemusí být snadné, ale pokud chcete ušetřit spoustu peněz, někdy stojí za to riskovat.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog