Ochrana proti odemknutí vozidla bez klíče. Co stojí za to vědět?
Nové modely aut dnes využívají takzvaný systém bezklíčového startování. To znamená, že k otevření auta stačí mít příslušný přívěšek. Obsahuje čip, který je detekován palubním počítačem automobilu, který uvolní zámek. Později může řidič nastartovat motor jediným tlačítkem. Jak už tomu ale bývá, toto vylepšení má své výhody i nevýhody.
Toto řešení si určitě získalo mnoho příznivců a začíná pomalu nahrazovat tradiční klíče pro odemykání a zamykání vozidel. Společně s postupem technologií se však stávají stále promyšlenější i způsoby krádeží. Proto je v současné době na internetu velmi populární frází „ochrana před odemknutím auta bez klíče“. Není divu, způsob krádeže takových vozidel má už dokonce své jméno tzv. „krádež na kufřík“.
Jak funguje bezklíčový systém?
Používání auta bez klíčů je možné díky speciálně naprogramovanému palubnímu počítači. Tato funkce je přidána ke klasickému centrálnímu zamykání. Představuje základ, ale – jak již bylo zmíněno dříve – je nutné přidat ovladač, který je zodpovědný za různé systémy v autě, např. výše zmíněný Keyless go. Aby tento systém fungoval správně, je také zapotřebí identifikační vysílač, který je umístěn v klíčích. Signály, které vysílá, přijímají antény ve vozidle, které umožňují otevření vozidla. Elektronické moduly pro změnu pomáhají rozpoznat blížícího se řidiče.
Krádež na kufřík – co to je?
Ačkoli do vozidla nepotřebuje klíč, stále je možné je ukrást. Zloději aut tento bezpečnostní systém pečlivě propracovali a výzkum ukazuje, že až 4 z 5 vozidel bez klíčů jsou odcizeny právě metodou „na kufřík“. V čem tato metoda spočívá?
K provedení tohoto činu jsou zapotřebí dva zloději. Jeden z nich zachytí identifikační signál z vysílače umístěného v klíči od auta. Používá k tomu speciální zařízení, tzv kufřík. Signál je pak zesílen a odeslán druhému zloději, který se nachází blíže k vozidlu. Vysílače namontované v autě cítí přítomnost potenciálního řidiče, takže se dveře automaticky odemknou. Proto je tak důležité, aby řidiči věděli, jak chránit auto před odemykáním bez klíče.
Jak fungují kufříky zlodějů?
Stojí za to vědět, že kufříky používané zloději mohou zachytit signál z klíče, který je dokonce několik metrů daleko. Na druhé straně signál mezi sebou mohou navzájem přenášen na tak velké vzdálenosti, jako je 400 nebo dokonce 800 metrů! Není divu, že auto může být ukradeno kdekoli – dokonce i před domem majitele.
Vzhledem k tomu, že k nastartování motoru rovněž nejsou potřebné klíče, mohou zloději snadno nastartovat vozidlo a odjet. Pokud jim dojde benzín, jsou schopni s nastartovaným motorem natankovat a pokračovat dál. Co je rovněž důležité je fakt, že kufry, které používají k zachycení signálů, mohou zapisovat kódy generované systémem Keyless go, což jim umožňuje vytvářet pasující klíče.
S rozvojem tohoto typu krádeží se na trhu začaly objevovat automobily využívající bezklíčový systém, který je odolný vůči zachycení signálu. V ostatních případech byste měli být velmi ostražití a seznámit se s ochranou proti odemknutí auta bez klíče. Některé metody zabraňují zachycení signálu pomocí kufříku, což výrazně zvyšuje bezpečnost vozu.
Jak zajistit své bezklíčové auto?
Je proto obzvláště důležité zabránit odemčení vozidla bez klíče. Pokud jste si koupili tento typ auta nebo o takové investici teprve uvažujete, podívejte se, co udělat, abyste své auto co nejlépe ochránili před krádeží. Existuje několik způsobů, které jsou tak účinné, že se nemusíte koupě tohoto typu auta úplně vzdát. Jen si musíte pamatovat, že zabezpečení auta bez klíče může na začátku vyžadovat trochu větší úsilí než jiné typy aut s klíčem.
Blokovací pytlík
V poslední době se hodně mluví o pytlících blokujících signál. Jsou navrženy tak, aby chránily klíče a blokovaly signály přicházející zvenčí. Je to opravdu dobrá a osvědčená metoda, protože takové pytlíky mohou zabránit přístupu do vozidla zablokováním přenosu kódu do kufru, který používají zloději. Pytlík je velmi účinný, protože je vyroben z kovového materiálu, který dokonale blokuje všechny druhy signálů. Alternativou k takovému pytlíku s prakticky stejnou funkcí může být pouzdro blokující signál.
Ukryjte klíče hluboko
Ještě jinou metodou, která nevyžaduje další finanční výdaje a poskytuje ochranu před odemknutím vozu bez klíče, je dobře je skrýt. Aktuálně má mnoho lidí ve svých domovech trezor – je to určitě skvělé místo pro uložení klíčů od auta a tlumení nežádoucích signálů. Pokud nemáte trezor, skryjte klíče ve skříňce , která se nachází daleko od oken a dveří. Tím zabráníte tomu, aby se signál z kufru zlodějů dostal ke klíčům.
Vypněte bezdrátový signál
Dalším způsobem, jak zabránit odemykání auta bez klíče, je vypnout signál z bezdrátového klíče. Není to obvykle obtížné a stačí nahlédnout do uživatelské příručky. Tam by mělo být vysvětleno, co je třeba udělat krok za krokem. Pokud nejsou k dispozici údaje o deaktivaci dálkového ovladače, můžete se vždy obrátit na výrobce vozidla. Jedná se o nejdůvěryhodnější zdroj takových informací.
Kupte si pojištění
V současné době nabízí mnoho pojišťoven svým klientům balíčky služeb, které jsou dobrovolné a dodatečně placené. Může to být také dobrý způsob, jak zabránit odemčení auta bez klíče. Jednou z možností je pořídit si balíček pojištění, který obsahuje ochranu proti krádeži. V případě nešťastné události pojišťovna obvykle uhradí značnou část hodnoty vozidla. Díky tomu můžete klidněji spát, a nemusíte se bát, že v případě krádeže vám nezůstane nic a budete moci počítat s finanční podporou.
Další tipy, jak se chránit proti odemknutí vozu bez klíče, jsou:
- Montáž účinné a dodatečné ochrany proti krádeži.
- Zamykejte dveře a hlídejte si, kde jste odložili klíče.
- Jako alternativu k pouzdru a pytlíku můžete uložit klíče od auta v nějaké kovové krabičce, aby nebylo možné použít externí signál.
Hrozí, že mi auto ukradnou?
Možná máte auto, které ke startování motoru nepotřebuje klíč. Pokud jste však s koupí auta dostali speciální dálkový ovladač, na kterém musíte stisknout příslušné tlačítko, abyste se dostali dovnitř – nemusíte mít obavy. Ukrást auto pomocí kufříku a zachytit signál není v tomto případě možné. Bezklíčová auta jsou ta, která Vám umožní otevřít a nastartovat motor s klíčem v kapse. U některých modelů není ani nutné ke spuštění motoru stisknout tlačítko. Není tomu tak ale vždy a ve skutečnosti záleží na jednotlivých modelech.

Lukášovou vášní je motorizace – tento koníček je již od dětství důležitou součástí jeho života. S nadšením sleduje novinky motorizace souvisejících se správným a bezpečným provozem automobilů a otázky pojištění vozidel. Znalosti v této oblasti a lehké pero mu umožňují sdílet své znalosti s ostatními, vytvářejíc zajímavé články.