arrow Zpět na Blog

Označení pneumatik

28/04/2022

Každé auto by mělo mít kvalitní pneumatiky správně vybrané pro daný model. Jsou velmi důležitým prvkem, jelikož ovlivňují úroveň bezpečnosti při jízdě. Vězte, že pneumatiky mají různá označení a mnoho zkratek, které se nejčastěji vyskytují na boční straně. Jak tedy správně vybrat pneumatiky pro svůj vůz? Čím se řídit? Na jaké parametry byste si měli dát zvláštní pozor? Co znamená označení pneumatik? Všechny informace, které potřebujete vědět o označování pneumatik, najdete v našem článku. Poznejte je a vydejte se na bezpečnou cestu!

Vyhláška o označování zimních pneumatik

V České republice jsou zimní pneumatiky povinné od 1. listopadu do 31. března. Vyhláška stanovená zákonem č. 133/2011 Sb. kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb. o silničním provozu. Zde naleznete podstatné informace o používání vozidel v zimním období. Uvědomte si však, že pravidla obsažená v tomto nařízení se nevztahují na náhradní pneumatiky. Kromě toho stojí za to vědět, že jsou v České republice zimní pneumatiky označeny symboly jako:

  • M+S,
  • MS,
  • M/S.

Co znamenají jednotlivé symboly pneumatik?

Přemýšlíte, co znamená označení pneumatiky? Spěcháme s vysvětlením! Označení pneumatiky se skládá ze základních parametrů a přesných vlastností uspořádaných do sekvence znaků, které definují:

  • šířka dezénu v milimetrech,
  • profil pláště zobrazený jako procento šířky dezénu,
  • konstrukci pneumatiky – může mít označení R, které znamená radiální pneumatiku nebo ZR, která díky své konstrukci informuje o možnosti pohybovat se rychlostí nad 240 km/h,
  • vnitřní průměr pneumatiky v palcích,
  • index zatížení,
  • rychlostní index (H),
  • bezdušové provedení (TL) nebo s použitím duše (TT),
  • dodatečné zesílení (XL) a (RF),
  • homologace pneumatik (MO),
  • ochranu ráfku (MSF).

Kromě toho jsou celoroční pneumatiky označeny symbolem A/S, terénní pneumatiky M/T a vysoce výkonné pneumatiky UHP. Zimní pneumatiky jsou pro změnu nejčastěji označeny symboly M+S. Na zimních pneumatikách můžete také najít symbol 3PMSF, který představuje hory se třemi vrcholy a sněhovou vločkou uprostřed. Jinak je znám jako alpský symbol. Znamená on, že je pneumatika speciálně určena pro jízdu na zledovatělém povrchu. Tyto pneumatiky mají navíc o 25 % lepší přilnavost než běžné pneumatiky. Nejčastěji se používají v nákladních vozidlech, dodávkách a také autobusech.

Označení rychlosti pneumatiky

Rychlostní index pneumatiky udává maximální rychlost, kterou se může vozidlo  pohybovat. Tuto rychlost je nutné dodržovat z bezpečnostních důvodů. Při překročení uvedené hodnoty může pneumatika prasknout a v důsledku toho může dojít k dopravní nehodě s vážnými následky. Index rychlosti pneumatiky označený písmenem N udává maximální rychlost 140 km/h, Q – 160 km/h, R – 170 km/h, Z – 180 km/h, T – 190 km/h, H – 210 km/h, W – 240 km/h a ZR – nad 240 km/h.

Označení pneumatik – rok výroby

Rok výroby pneumatiky je označen symbolem DOT. Jedná se o čtyřmístné označení, z nichž první dvě číslice jsou týden výroby a další dvě rok výroby. Tato čísla jsou umístěna na boku pneumatiky. Pamatujte, že pneumatiky vyrobené před rokem 2000 mají symbol sestávající ze tří čísel. Je však vhodné vyměnit pneumatiky, které jsou starší 10 let.

Označení směru pneumatiky

Směrové pneumatiky zajišťují bezpečnost jízdy, zejména na mokrém povrchu. Označení směru pneumatiky je umístěno na boku pneumatiky. Je označen symbolem „V“ nebo „U“. Tento typ pneumatik zvyšuje stabilitu při vyšších rychlostech a má také lepší přilnavost na sněhu. Zimní pneumatiky jsou převážně směrové pneumatiky, ačkoli dostupné jsou rovněž letní pneumatiky.

Index rychlosti pneumatiky

Rychlostní index může být v případě zimních pneumatik nižší, než je uvedeno v obecně dostupné tabulce TP. Je však nutné vzít v potaz dolní povolenou rychlost a maximální konstrukční rychlost dle směrnice 341/2002 Sb.

Jaký je rozdíl v označení letních, zimních a celoročních pneumatik?

Celoroční pneumatiky fungují dobře jak na blátivém a zasněženém povrchu, tak i na suchu. Označení zimních a letních pneumatik se liší především šířkou dezénu, konstrukcí pneumatiky a vnitřním průměrem pneumatiky. S ohledem na bezpečnost jízdy se vyplatí držet se ročních období a aktuální teploty. Tímto způsobem a s vědomím, co znamená označení pneumatik, si můžete přímo vybrat ty správné pneumatiky pro svůj vůz.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog