arrow Zpět na Blog

Palubní kamery: kde jsou legální a kde ne?

15/12/2022

Palubní kamera je bezesporu nesmírně praktická a užitečná vychytávka. Mnoho řidičů se je rozhodne nainstalovat z bezpečnostních důvodů a možnosti rychle zaznamenávat obraz, což může být užitečné v mnoha různých situacích na silnici. Lze je však bez problémů nainstalovat kdykoli a kdekoli? Nebo jsou z toho výjimky? Pojďme se podívat, kde je palubní kamera zakázána a kde ji lze volně používat.

Proč vlastně potřebujeme dodatečnou kameru v autě?

Díky palubním kamerám a DVR se lze vyhnout takovým situacím, kdy viník prchá z místa nehody. Proto mohou být velmi užitečné na parkovištích, kdy nemáme možnost vozidlo garážovat a odstavit na parkovacím místě, stejně jako v mnoha různých silničních situacích, kolizích a jiných nebezpečných jednáních ostatních řidičů. Budou také skvělým důkazním materiálem v případě, že na první pohled může být těžké odhadnout vinu a osobu, která se na nehodě podílela. Oko kamery, které se nejčastěji montuje v přední části auta – na čelní sklo, pokrývá vše, co se děje před vozidlem, ale i diagonálně. Tímto způsobem můžete například zaznamenat SPZ vozu, který způsobil škodu. Moderní palubní kamery navíc disponují mnoha užitečnými funkcemi, jako je schopnost nahrávat i v noci, pohybový senzor, WiFi, parkovací režim, Bluetooth, GPS. Můžete s jejich pomocí rovněž fotit. Při výběru takového zařízení se vyplatí dbát na vhodné rozlišení a pozorovací úhel.

Je vždy legální instalovat palubní kameru?

Obecně ano. Každý má právo nainstalovat si palubní kameru do svého vlastního vozidla. Pro jejich použití však existují určitá omezení, a to především z důvodu ochrany soukromí a osobních údajů. Proto byste tento typ materiálů neměli zveřejňovat například na internetu a sociálních sítích bez souhlasu osob a vozidel na nahrávce. V různých zemích se tyto předpisy mohou lišit, proto se před cestou do zahraničí na konkrétní místo vyplatí s nimi seznámit, abyste se zbytečně nevystavovali nepříjemným následkům a případné pokutě. Ne vždy a ne všude bude možné takovou nahrávku použít i jako důkaz u soudu.

V České republice nejsou na toto téma nijak zvlášť velká omezení, ale příkladem země, kde je palubní kamera zakázána, je Rakousko! A to úplně! Ve většině zemí platí omezení, která říkají, že ano, můžete je používat, ale pouze pro soukromé účely. DVR nesmí žádným způsobem bránit nebo zakrývat řidiči výhled na vozovku. Pokud bychom chtěli materiály z takových kamer kdekoli publikovat, nejbezpečnější by bylo zakrýt a rozmazat všechna data umožňující rozpoznání a identifikaci vozidel a osob v záznamu (rozmazání SPZ a obličejů). Rozhodně se nevyplatí tato nařízení porušovat, protože se můžete vystavit opravdu vysokým trestům a pokutám. V současné době je ochrana osobních údajů nesmírně důležité a citlivé téma, proto je lepší vzít si tyto rady k srdci, abyste si nepřivodili problémy a nepříjemnosti.

Shrnuto a podtrženo, palubní kamery jsou bezesporu velmi užitečná zařízení, takže jejich pořízení rozhodně stojí za zvážení. Je třeba pouze připomenout, že ne všude a ne v každé situaci a zemi je lze použít, a především stojí za to si dvakrát rozmyslet, než tento typ materiálu kdekoli zveřejníte.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog