arrow Zpět na Blog

Pojištění elektromobilu. Čím se liší od pojištění běžného vozidla?

05/07/2021

Češi, stejně jako občané jiných evropských zemí, stále ochotněji investují do elektromobilů. Takové řešení přispívá k významnému snížení emisí CO2, a nejen to. Výhod, jaké přináší elektromobil kupujícímu je značně více. Zajímá vás, zda se pojištění pro takové auto liší od pojištění vozidla klasického? Kolik stojí povinné ručení elektromobilu?

Elektromobily v České republice

Přestože elektromobily tvoří jen malé procento registrovaných nových vozidel v České republice, jejich prodej každým rokem úspěšně roste.

Elektromobil, jak název napovídá, je vybaven jedním nebo více elektromotory. Zajímavým faktem pro mnohé z Vás bude skutečnost, že první elektrické vozidlo bylo pravděpodobně vyrobeno v letech 1832 až 1839. Datum, které stojí za povšimnutí, je 29. dubna 1899, kdy elektromobil poprvé překročil rychlost 100 km/h. Přelom devatenáctého a dvacátého století je obdobím vývoje spalovacích motorů, které byly v té době základním prvkem téměř každého vozidla. Rostoucí ekologické povědomí Čechů a související péče o čisté ovzduší způsobily, že se v dnešní době na ulicích stále častěji vyskytují automobily poháněné elektrickou energií.

Stojí za povšimnutí, že 30% celkových emisí CO2 v zemích Evropské unie pochází z oblasti dopravy, z toho až 72% – ze silniční dopravy. Z tohoto důvodu označila Rada EU s ohledem na ochranu životního prostředí za jednu ze svých prioritních opatření výměnu vozidel se spalovacím motorem za modely vybavené elektromotorem. Je nákup elektromobilu výhodná investice?

Výhody a nevýhody vlastnictví vozidla s elektrickým pohonem

Při zvažování možnosti nákupu elektromobilu stojí za zvážení klady a zápory tohoto řešení. Nejprve se samozřejmě zaměříme na výhody těchto vozidel.

To, co je nejdůležitější – elektromobily jsou ekologičtější a nejde jen o emise výfukových plynů, ale také o proces jejich výroby. Jejich provoz je levnější – nejmodernější modely automobilů mohou na jedno nabití ujet již mnohem více kilometrů. Nevyžadují rovněž výměnu filtrů a oleje. Díky tomu, že v sobě nemají palivo, minimalizuje se riziko možného výbuchu, což výrazně zvyšuje bezpečnost používání automobilu. Motor ve vozidle poháněném elektrickou energií je navíc mnohem tišší.

Pokud jde o další výhody vozidel vybavených elektromotorem, je zde také třeba zmínit, že majitelé těchto automobilů jsou osvobozeni od placení silniční daně, poplatků za parkování ve vyznačených zónách a mýtného v České republice. Předtím však musí majitel elektromobilu nahlásit vozidlo Státnímu fondu dopravní infrastruktury nebo podat žádost o vydání poznávacích značek EL – vyhrazených pouze pro elektrická, vodíková a hybridní auta, jejichž emise CO2 nepřesahuje 50 g/km.

Jak vidíte, nákup elektromobilu má mnoho výhod, to však neznamená, že nemá rovněž své vady. Tou největší jsou nepochybně vysoké náklady na nákup nového vozidla. V závislosti na vybraném modelu se cena elektromobilu může pohybovat od 500 000 (Kč) do 1 000 000 (Kč).

Další nevýhodou vlastnictví elektromobilu jsou dodatečné náklady na jeho nabíjení. Připomeňme, že s plnou baterií můžete přejet cca. 100-200 km. Každý majitel takového vozidla může samozřejmě využívat městské dobíjecí stanice, nejvýhodnější možností je možnost bezplatného nabíjení automobilu doma, zejména proto, že proces trvá několik hodin. Bohužel, souvisí to s nákupem a instalaci speciální instalace.

Další nevýhodou elektromobilů jsou problémy s rychlým nalezením správného servisu. Servisy specializující se na opravy tohoto typu vozidel se obvykle nacházejí v centrech velkých českých měst. V této situaci nezůstává majitelům nic jiného, než využít služeb autorizovaného servisu výrobce.

Elektromobil – povinné ručení a havarijní pojištění

Nákup elektromobilu vyžaduje zakoupení povinného ručení. Proces je úplně stejný jako u modelů vybavených spalovacím motorem. V souladu s aktuálně platnými předpisy – smlouva by měla být uzavřena nejpozději v den registrace vozidla.

Ačkoli je havarijní pojištění dobrovolné a nepovinné, mnoho českých řidičů se rozhoduje pro jeho koupi, což je do značné míry ovlivněno atraktivní nabídkou pojišťoven. Na rozdíl od standardního povinného ručení, pojištění Autocasco zahrnuje také:

  • poškození způsobené na vlastním vozidle,
  • srážky s divokými zvířaty,
  • činy vandalismu,
  • krádež vozidla,
  • škody, ke kterým došlo v důsledku přírodní katastrofy.

Je povinné ručení a havarijní pojištění elektrického vozidla dražší než v případě pojištění běžného vozidla? Tuto otázku si klade prakticky každý, kdo uvažuje o možnosti nákupu moderního a ekologického dopravního prostředku. V tomto případě byste měli vzít v úvahu, že náklady na pojištění automobilu s elektromotorem mohou být o něco vyšší než v případě automobilu s klasický motorem, ale není to pravidlem.

Kolik stojí pojištění elektromobilu?

Pokud jde o balíčky pojištění elektrických vozidel, nabídka českých pojišťoven je velmi atraktivní. Díky tomu má každý vlastník možnost přizpůsobit si zásady pojistky z hlediska individuálních potřeb. Je třeba mít na paměti, že na výši povinného ručení a havarijního pojištění má vliv mnoho různých faktorů. Mezi nejdůležitější patří především hodnota pojištěného vozidla, náklady spojené s jeho možnou opravou a výkon motoru, který je obvykle 60–90 HP.Mezi další faktory ovlivňujícími výši pojistného patří:

  • věk řidiče – mladí a nezkušení řidiči do 26 let. musí počítat s vyššími náklady na pojištění.
  • stáž za volantem – tedy jak dlouho máte řidičský průkaz, pokud jste právě prošli řidičským kursem, budete muset za povinné ručení zaplatit více.
  • slevy za jízdu bez škod – v případě pozorných a opatrných řidičů, kteří jezdí bez škod, náklady na pojištění odpovědnosti s každým dalším rokem klesají.

Při výpočtu výše povinného ručení a havarijního pojištění elektrického vozidla se pojišťovny řídí různými kritérii. Před konečným rozhodnutím proto stojí za to analyzovat několik nabídek, což Vám umožní vybrat si tu nejlepší.

arrow Zpět na Blog