arrow Zpět na Blog

Pojištění elektromobilu. Čím se liší od pojištění běžného vozidla?

05/07/2021

Češi, stejně jako občané jiných evropských zemí, stále ochotněji investují do elektromobilů. Takové řešení přispívá k významnému snížení emisí CO2, a nejen to. Výhod, jaké přináší elektromobil kupujícímu je značně více. Zajímá vás, zda se pojištění pro takové auto liší od pojištění vozidla klasického? Kolik stojí povinné ručení elektromobilu?

Elektromobily v České republice

Přestože elektromobily tvoří jen malé procento registrovaných nových vozidel v České republice, jejich prodej každým rokem úspěšně roste.

Elektromobil, jak název napovídá, je vybaven jedním nebo více elektromotory. Zajímavým faktem pro mnohé z Vás bude skutečnost, že první elektrické vozidlo bylo pravděpodobně vyrobeno v letech 1832 až 1839. Datum, které stojí za povšimnutí, je 29. dubna 1899, kdy elektromobil poprvé překročil rychlost 100 km/h. Přelom devatenáctého a dvacátého století je obdobím vývoje spalovacích motorů, které byly v té době základním prvkem téměř každého vozidla. Rostoucí ekologické povědomí Čechů a související péče o čisté ovzduší způsobily, že se v dnešní době na ulicích stále častěji vyskytují automobily poháněné elektrickou energií.

Stojí za povšimnutí, že 30% celkových emisí CO2 v zemích Evropské unie pochází z oblasti dopravy, z toho až 72% – ze silniční dopravy. Z tohoto důvodu označila Rada EU s ohledem na ochranu životního prostředí za jednu ze svých prioritních opatření výměnu vozidel se spalovacím motorem za modely vybavené elektromotorem. Je nákup elektromobilu výhodná investice?

Výhody a nevýhody vlastnictví vozidla s elektrickým pohonem

Při zvažování možnosti nákupu elektromobilu stojí za zvážení klady a zápory tohoto řešení. Nejprve se samozřejmě zaměříme na výhody těchto vozidel.

To, co je nejdůležitější – elektromobily jsou ekologičtější a nejde jen o emise výfukových plynů, ale také o proces jejich výroby. Jejich provoz je levnější – nejmodernější modely automobilů mohou na jedno nabití ujet již mnohem více kilometrů. Nevyžadují rovněž výměnu filtrů a oleje. Díky tomu, že v sobě nemají palivo, minimalizuje se riziko možného výbuchu, což výrazně zvyšuje bezpečnost používání automobilu. Motor ve vozidle poháněném elektrickou energií je navíc mnohem tišší.

Pokud jde o další výhody vozidel vybavených elektromotorem, je zde také třeba zmínit, že majitelé těchto automobilů jsou osvobozeni od placení silniční daně, poplatků za parkování ve vyznačených zónách a mýtného v České republice. Předtím však musí majitel elektromobilu nahlásit vozidlo Státnímu fondu dopravní infrastruktury nebo podat žádost o vydání poznávacích značek EL – vyhrazených pouze pro elektrická, vodíková a hybridní auta, jejichž emise CO2 nepřesahuje 50 g/km.

Jak vidíte, nákup elektromobilu má mnoho výhod, to však neznamená, že nemá rovněž své vady. Tou největší jsou nepochybně vysoké náklady na nákup nového vozidla. V závislosti na vybraném modelu se cena elektromobilu může pohybovat od 500 000 (Kč) do 1 000 000 (Kč).

Další nevýhodou vlastnictví elektromobilu jsou dodatečné náklady na jeho nabíjení. Připomeňme, že s plnou baterií můžete přejet cca. 100-200 km. Každý majitel takového vozidla může samozřejmě využívat městské dobíjecí stanice, nejvýhodnější možností je možnost bezplatného nabíjení automobilu doma, zejména proto, že proces trvá několik hodin. Bohužel, souvisí to s nákupem a instalaci speciální instalace.

Další nevýhodou elektromobilů jsou problémy s rychlým nalezením správného servisu. Servisy specializující se na opravy tohoto typu vozidel se obvykle nacházejí v centrech velkých českých měst. V této situaci nezůstává majitelům nic jiného, než využít služeb autorizovaného servisu výrobce.

Elektromobil – povinné ručení a havarijní pojištění

Nákup elektromobilu vyžaduje zakoupení povinného ručení. Proces je úplně stejný jako u modelů vybavených spalovacím motorem. V souladu s aktuálně platnými předpisy – smlouva by měla být uzavřena nejpozději v den registrace vozidla.

Ačkoli je havarijní pojištění dobrovolné a nepovinné, mnoho českých řidičů se rozhoduje pro jeho koupi, což je do značné míry ovlivněno atraktivní nabídkou pojišťoven. Na rozdíl od standardního povinného ručení, pojištění Autocasco zahrnuje také:

  • poškození způsobené na vlastním vozidle,
  • srážky s divokými zvířaty,
  • činy vandalismu,
  • krádež vozidla,
  • škody, ke kterým došlo v důsledku přírodní katastrofy.

Je povinné ručení a havarijní pojištění elektrického vozidla dražší než v případě pojištění běžného vozidla? Tuto otázku si klade prakticky každý, kdo uvažuje o možnosti nákupu moderního a ekologického dopravního prostředku. V tomto případě byste měli vzít v úvahu, že náklady na pojištění automobilu s elektromotorem mohou být o něco vyšší než v případě automobilu s klasický motorem, ale není to pravidlem.

Kolik stojí pojištění elektromobilu?

Pokud jde o balíčky pojištění elektrických vozidel, nabídka českých pojišťoven je velmi atraktivní. Díky tomu má každý vlastník možnost přizpůsobit si zásady pojistky z hlediska individuálních potřeb. Je třeba mít na paměti, že na výši povinného ručení a havarijního pojištění má vliv mnoho různých faktorů. Mezi nejdůležitější patří především hodnota pojištěného vozidla, náklady spojené s jeho možnou opravou a výkon motoru, který je obvykle 60–90 HP.Mezi další faktory ovlivňujícími výši pojistného patří:

  • věk řidiče – mladí a nezkušení řidiči do 26 let. musí počítat s vyššími náklady na pojištění.
  • stáž za volantem – tedy jak dlouho máte řidičský průkaz, pokud jste právě prošli řidičským kursem, budete muset za povinné ručení zaplatit více.
  • slevy za jízdu bez škod – v případě pozorných a opatrných řidičů, kteří jezdí bez škod, náklady na pojištění odpovědnosti s každým dalším rokem klesají.

Při výpočtu výše povinného ručení a havarijního pojištění elektrického vozidla se pojišťovny řídí různými kritérii. Před konečným rozhodnutím proto stojí za to analyzovat několik nabídek, což Vám umožní vybrat si tu nejlepší.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog