arrow Zpět na Blog

Pojištění nového auta

30/05/2022

Nové auto je většinou velký výdaj a stres, který provází každodenní život, aby drahý nákup nikdo nepoškodil. Abyste ochránili své výdaje a vlastní odpovědnost v případě dopravní nehody, je nutné mít pojištění. V České republice je povinné sjednat si povinné ručení. Můžete si však sjednat i připojištění, které ochrání majitele vozu před finančními následky v případě dopravní nehody nebo jiné události. Zjistěte více o pojištění nového auta přečtením našeho článku až do konce.

Povinné ručení

Máte-li vlastní auto, jste povinni uzavřít s vybranou pojišťovnou smlouvu o pojištění odpovědnosti za škodu. Je to upraveno zákonem a bez tohoto dokladu se nemůžete legálně účastnit silničního provozu při řízení auta. Povinné ručení chrání před finančními důsledky nároku poškozeného a pokrývá škody, tj.

  • způsobené jiným vozidlům – oprava,
  • částečné nebo úplné zničení vlastního vozidla jiným vozem,
  • poškození zdraví řidiče a cestujících nebo jejich smrt.

Co víc, jinak je také nazýváno pojištěním odpovědnosti za škodu a havarijním pojištěním. Vězte také, že pojistné krytí v ČR činí minimálně 35 mil. Kč za každou zraněnou či usmrcenou osobu, ale také 35 mil. Kč za majetkovou škodu způsobenou všem poškozeným. Pojišťovna však v závislosti na následcích dopravní nehody nebo jiné události provádí proces posouzení odškodnění individuálně.

Zápis do registru silničních vozidel

Pojištění nového vozu je posledním krokem k nákupu vlastního vozu. Nejprve se musíte dostavit na úřad a zapsat svůj dopravní prostředek do registru silničních vozidel . Díky tomu budete moci legálně jezdit po silnicích v současném autě. Cena zápisu osobního automobilu je 800 Kč. V případě dědictví je však registrace zdarma. Zdarma můžete navíc zaregistrovat rovněž nový elektromobil. Formální způsob předkládání dokumentů úřadu však musí zůstat stejný.

Co budete k registraci vozidla potřebovat?

Při registraci vozidla se musíte na úřad dostavit osobně. Pokud nemůžete, je nutné vyplnit plnou moc třetí strany. Dokumenty, které byste měli mít u sebe, jsou:

  • vyplněnou žádost o zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel,
  • občanský průkaz,
  • originální doklad o koupi vozu, tedy nejlépe kupní a prodejní smlouva,
  • technické schválení,
  • zelená karta,
  • povolení k pobytu na území České republiky v případě že nemáte trvalý pobyt na území České republiky.

Kontrola registrace

Při registraci vozidla musí pracovník úřadu pečlivě ověřit správnost všech předložených dokumentů. Kontrola registrace se dále zaměřuje na kontrolu VIN čísla vozu, označení motoru, rozměrů pneumatik a ráfků, počtu míst uvnitř vozu a také typového štítku vozidla.

Pojištění GAP – proč se vyplatí?

Při koupi vozu v autosalonu se také vyplatí pořídit si pojištění nového vozidla. Ideálním řešením je právě pojištění GAP , které má různé varianty ochrany a chrání před ztrátou hodnoty vozidla. A co víc, v případě kolize na silnici, krádeže, požáru nebo povodně můžete získat dvojí odškodnění – z povinného i doplňkového pojištění. Jedná se o skutečně osvědčenou metodu pro lidi, kteří se chtějí chránit před případnými finančními následky poté, co škoda vznikla jejich vinou nebo vinou jiné osoby.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog