arrow Zpět na Blog

Poškození auta kunou

25/06/2022

Auto může být poškozeno různými způsoby. Následkem vandalismu, kolize na silnici, ale i zvěře nebo kuny. Jsou to nejčastější se vyskytující zvířata, která se v nepřítomnosti řidiče schovávají pod auta. Bohužel takové zdánlivě malé zvíře dokáže napáchat velmi vážné škody. Co může kuna poškodit na autě? Jak se proti tomu můžete chránit? Zjistěte cenné informace z tohoto článku a ochraňte svůj vůz.

Proč kuny lezou do motoru?

Kuny se nejčastěji objevují pod karoserií auta v podzimním a zimním období. Hledají tak úkryt a teplo, které vydává zahřátý motor. Mohou se také často objevit během letní noci, kdy jsou nízké teploty. V těchto případech je bohužel poškození vozu od kuny velmi pravděpodobné.

Co může udělat kuna v motoru

Zvířata, jako jsou kuny, dokážou i přes svou malou velikost napáchat opravdu velké škody. Kromě toho, že zanechávají pod kapotou vozu nepříjemný zápach fekálií, mohou také:

  • rozkousat hadice – např. od chladicí kapaliny,
  • překousnout kabely,
  • zničit motor překousnutím kabelů přímo připojených k motoru,
  • poškodit zvukovou izolaci kapoty jejím ohlodáním zevnitř.

Jak se bránit kunám

Poškození auta kunou může mít vážné následky. Vyplatí se proto auto proti nim včas ochránit. Nejběžnější způsob jsou spreje, které kunám nechutně zapáchají. Stojí jen pár korun. Druhou metodou je ultrazvuk, který je pro tato zvířata nesnesitelný. Lidský sluch však nepoškozují. Takové plašiče jsou již dražší, protože stojí cca. 1000 Kč. Někteří používají i psí chlupy. Kuny nenávidí jejich zápach.

Auta a kuny? Pojištění

Při koupi připojištění se také vyplatí věnovat pozornost možnosti zahrnout možnost ochrany před zvířaty. Škody na autě způsobené kunou nejsou hrazeny z povinného ručení. Na druhou stranu pojišťovny stále častěji nabízejí tuto ochranu v havarijním pojištění, protože fenomén takových škod je velmi častý.

Jak se zbavit kuny v autě?

Nejčastější škody na autě způsobí kuna na venkově. Na druhou stranu v dnešní době se tento jev vyskytuje stále častěji ve městech, i těch větších. Obvykle se tato zvířata objevují pod vozidly zaparkovanými v blízkosti parku nebo lesa. Postupem času ztratili svou přirozenou plachost a stále častěji je večer můžete vidět v různých městských oblastech. Využijte 5 způsobů, jak zabránit přítomnosti kuny ve Vašem autě:

  1. Kupte si speciální sprej na kuny a použijte jej pod autem.
  2. Zavěste WC blok pod kapotu auta na bezpečném místě, aby se vlivem vysoké teploty nebo vlhkosti neroztavil na potrubí.
  3. Investujte do akustických plašičů, které budou kuny odpuzovat pomocí ultrazvuku. Nezapomeňte však, že nemohou rušit elektroniku ve vozidle, proto vybírejte kvalitní výrobek.
  4. Máte-li pejska se srstí, vezměte při úpravě hrst a zavěste ji nejlépe v dámských punčochách pod kapotou, aby se nezachytil do motoru.
  5. Umístěte síťku pod silikonovou část auta. Kuny mají rády pohodlí a síť je bude hodně obtěžovat, takže se nerozhodnou nocovat na síti.
Doporučené články
arrow Zpět na Blog