Pravidla bezpečné jízdy
Podle odhadů je více než 90% všech nehod způsobeno nedbalostí řidičů. Účastníte-li se tedy provozu, nemůžete myslet jen na sebe, ale také na všechny účastníky silničního provozu. Schopnost předvídat chování lidí kolem nás a správné a rychlé reakce nám umožňují zajistit bezpečnou cestu pro každého z nás. Jaká jsou nejdůležitější pravidla bezpečné jízdy?
Faktory bezpečné jízdy
Na bezpečnou jízdu mají vliv tři základní faktory: řidič, vozidlo a silnice. První z nich může mít velmi odlišný charakter, temperament, fyzickou kondici, zdraví, náladu, věk a praxi v řízení, proto může být jeho chování na silnici velmi variabilní. V případě vozidla bude důležité, zda máme do činění s automobilem, motocyklem nebo nákladním automobilem, jejich koncepce, uspořádání, technické vybavení, reakce na extrémní situace, aktuální technický stav, opotřebení a věk mohou být pro udržení bezpečnosti na trase nesmírně důležité. Posledním faktorem je silnice, typ, technický stav, hustota provozu, stav povrchu, včetně stavu souvisejícího s klimatickými podmínkami a ročními obdobími, dopravní značky, okolní terén a podmínky viditelnosti, budou určovat naše činnosti při řízení.
Pravidla bezpečné jízdy
Starajíc se o bezpečnou jízdu je třeba pamatovat na mnoho důležitých pravidel. Při nastupování do vozu je klíčem samokontrola za volantem. Každý z nás má specifické vlastnosti, které mohou nepříznivě ovlivnit bezpečnost jízdy, pokud jsme tedy například nervózní, stojí za to postarat se o klid a kontrolu ve stresových situacích na silnici a pokud jsme flegmatikem, je dobré pomyslet o zvýšení své aktivity. Soustředěním se na řízení nám umožní předem předvídat mnoho situací.
Splynutí se silničním provozem je dalším důležitým principem bezpečné jízdy. Respektování možností svého vlastního vozidla, zákonů fyziky a určitá rezerva ke svým vlastním řidičským schopnostem Vám umožní přizpůsobit rychlost podmínkám, pomůže se dobře připravit na manévry, např. předjíždění, a pomůže ostatním řidičům a účastníkům silničního provozu bezpečně dosáhnout z bodu A do bodu B.
Bezpečná jízda znamená také dodržování pravidel silničního provozu. Neměli byste proto jezdit příliš pomalu nebo příliš rychle, předjíždět na zakázaných místech nebo nedbalými pohyby blokovat ostatní řidiče. Při zařazování se do provozu byste měli také udržovat plynulou jízdu a každá cesta tak bude mnohem bezpečnější.
Při jízdě po silnicích stojí za to postarat se o svou viditelnost. Správné osvětlení je nesmírně důležitým aspektem bezpečného cestování. Při jízdě, ať už ve městě nebo na dálnicích, se navíc snažte včas signalizovat své záměry. Před odbočováním, při předjíždění, při změně jízdního pruhu nezapomeňte vždy signalizovat své záměry, ať už pomocí směrových světel nebo stylu jízdy.
Při jízdě po silnici je rovněž nesmírně důležitá bezpečná vzdálenost. Zavěšení se jiným na zadku může být extrémně nebezpečné. Nejlepší je řídit se tzv. pravidlem dvou vteřin, které by Vás měly během řízení dělit od ostatních vozidel. Správná vzdálenost může být záchranou v každé krizové situaci – získáte čas na reakci, což je zásadní pro bezpečnost silničního provozu.
Pamatujte, že nejste na silnici sami, takže nepřekážejte ostatním nesprávnou jízdou. Nejezděte pod časovým tlakem a vždy vyjíždějte dostatečně včas, abyste dokončili vyznačenou trasu. Myslete dopředu, vyhodnocujte chování ostatních řidičů a chodců, abyste mohli správně reagovat ve správný okamžik.
Mezi zásady bezpečné jízdy musí patřit také správné zvládání smyku, péče o vozidlo a jeho technický stav, používání všech ochranných prvků, jako jsou pásy atd. Dodržováním výše uvedených pravidel můžete skutečně zlepšit své každodenní cestování, takže je nepodceňujte.

Lukášovou vášní je motorizace – tento koníček je již od dětství důležitou součástí jeho života. S nadšením sleduje novinky motorizace souvisejících se správným a bezpečným provozem automobilů a otázky pojištění vozidel. Znalosti v této oblasti a lehké pero mu umožňují sdílet své znalosti s ostatními, vytvářejíc zajímavé články.