arrow Zpět na Blog

Problematický zákon o pneumatikách

03/10/2021

Pneumatiky mohou být různé – letní, zimní nebo celoroční. Pokud často cestujete, vyplatí se jim věnovat velkou pozornost. Silniční předpisy se často mění a i zkušeného řidiče mohou nejednou překvapit. Nenechte se překvapit a zjistěte, na co pamatovat při rozhodování o konkrétním typu pneumatik.

Každá země jiná pravidla…

Pravidla silničního provozu se v mnoha zemích mohou výrazně lišit. Pokud se chystáte na soukromou nebo služební cestu, je nutné seznámit se se zákony platnými v dané zemi. Pokud to neuděláme, může to mít bolestivý dopad na naši peněženku, ale především – na bezpečnost.

Česká republika – jaké pneumatiky jsou povinné?

Za jízdu v České republice bez odpovídajících pneumatik v konkrétních ročních obdobích můžete dostat pokutu a zákaz další jízdy.

Zimní pneumatiky v České republice jsou povinné od listopadu do dubna. Některé silnice mohou mít také speciální značení. Na takových úsecích mohou být nutné sněhové řetězy.

Všechny vozy nad 3,5 tuny jedoucí po speciálně označených silnicích musí být navíc vybaveny zimními pneumatikami. To platí pro všechny poháněné nápravy. V některých místech byste měli jezdit pouze se sněhovými řetězy na kolech. To je vyžadováno zejména na horských silnicích označených informací: „Zimní výbava“.

Zákon o celoročních pneumatikách

Každý řidič je povinen vyměnit letní pneumatiky za zimní. Existuje však i další možnost – výběr celoročních pneumatik. Možná sami přemýšlíte, zda by nebylo vhodné investovat do jedné univerzální sady celoročních pneumatik?

Temnější stránkou celoročních pneumatik je, že nikdy nedosáhnou 100% vlastností zimních ani letních pneumatik. Například celoroční pneumatiky mají až o 80% delší brzdnou dráhu.

Pokud se rozhodnete používat celoroční pneumatiky, nezapomeňte před zimní sezónou zkontrolovat hloubku dezénu. Nesmí klesnout pod 4 mm.

Předpisy neříkají nic o vlastnostech celoročních pneumatik v letní sezóně. Jejich hloubka dezénu musí být minimálně 1,6 mm (jako u letních pneumatik).

Pamatujte však, že materiály celoročních pneumatik se opotřebovávají mnohem rychleji než jiné typy pneumatik.

Výhodou celoročních pneumatik jsou dodatečné peníze. Pokud se rozhodnete koupit jednu sadu pneumatik na celý rok, nemusíte kupovat samostatné sady na zimu a léto. Neplatíte rovněž za jejich výměnu.

Pokud jde o zákony v jiných zemích, jsou pro každou z nich upraveny samostatně.

Důležité: celoroční pneumatiky musí mít symbol M+S nebo sněhovou vločku na pozadí tří vrcholů hor (tzv. alpský symbol). Stejné označení mají rovněž zimní pneumatiky.

Jak mají být v České republice namontovány zimní pneumatiky?

Důležitým aspektem je způsob montáže zimních pneumatik:

 1. Pokud jsou na silnici nepříznivé povětrnostní podmínky (např. teplota pod 4 st. C, sníh, náledí na silnici), zimní pneumatiky jsou povinné. To platí i pro období mimo sezónu od listopadu do dubna.
 2. Auta do 3,5 tuny by měla být vybavena zimními pneumatikami s hloubkou dezénu (min. 4 mm) na všech kolech.
 3. Auta nad 3,5 tuny musí být vybavena zimními pneumatikami s hloubkou dezénu (min. 6 mm) na všech kolech.

Předpisy o pneumatikách v zemích EU a nejen

Pamatujte, že každá země má jiný přístup k dopravním pravidlům a respektuje je.

Níže naleznete seznam příkladových zemí a jejich předpisy týkající se pneumatik.

Rakousko

Několik důležitých informací o předpisech v Rakousku:

 • zimní pneumatiky jsou povinné od listopadu do dubna (alespoň na jedné poháněné nápravě),
 • pokuta za porušení předpisů o pneumatikách může být až 5 000 EUR,
 • pneumatiky s hroty jsou povoleny od října do května (pouze pro vozidla do 3,5 tuny – na všech kolech). Místní předpisy se mohou lišit. Takové auto musí dodržovat jiné než standardní rychlostní limity. Kromě toho musí být vozidlo speciálně označeno,
 • ve výbavě vozidla není nutné mít sněhové řetězy. Vzhledem k často extrémním povětrnostním podmínkám se však vždy vyplatí mít je s sebou,
 • místní předpisy se liší a přesně uvádějí, jaké požadavky musí řetězce splňovat,
 • vozidla nad 3,5 tuny musí být od listopadu do března vybavena sněhovými řetězy.

Dánsko

Zde jsou předpisy platné v Dánsku:

 • neexistuje žádná povinnost mít zimní pneumatiky,
 • minimální hloubka dezénu je 1,6 mm u vozidel do 3,5 tuny a 1 mm u vozidel nad 3,5 tuny,
 • Pneumatiky s hroty jsou povoleny (měly by však být namontovány na všechna kola). Pro takové vozidlo jsou vyznačeny jiné rychlostní limity,
 • řetězy na kolech lze používat od listopadu do dubna.

Francie

Situace na území Francii vypadá následovně:

 • zimní pneumatiky nejsou povinné. Na některých silnicích však mohou být vyžadovány. Pouze v horských oblastech je povinné používání zimních pneumatik a vybavení sněhovými řetězy,
 • sněhové řetězy jsou povoleny pouze na speciálně označených úsecích a na některých jsou dokonce vyžadovány. V takovém případě jejich nedostatek ve vybavení vozidla může mít za následek pokutu. Vozidla se sněhovými řetězy se mohou pohybovat rychlostí max. 50 km/h.

Bulharsko

V Bulharsku jsou předpisy následující:

 • neexistuje povinnost používat zimní pneumatiky. Pneumatiky by měly být přizpůsobeny situaci panující na silnici,
 • pokud jde o hloubku dezénu, je možné použít pneumatiky s dezénem větším než 4 mm,
 • pneumatiky s hroty jsou zakázány,
 • sněhové řetězy na pneumatikách jsou povinné v horských oblastech, pokud to přikazuje označení na silnici.

Německo

V Německu platí následující předpisy:

 • povinnost používání zimních pneumatik závisí na povětrnostních podmínkách panujících na silnicích,
 • za použití vozidla, které není přizpůsobeno panujícímu počasí, může být uložena pokuta ve výši 60 EUR a vyšší,
 • v horských oblastech, v zimních podmínkách, informují o použití sněhových řetězů dopravní značky,
 • pokud máte na pneumatikách sněhové řetězy, nesmíte jet více než 50 km/h.

Itálie

Zde jsou předpisy pro používání pneumatik v Itálii:

 • není povinnost používání zimních pneumatik. V některých z mála oblastí v Itálii mohou existovat místní předpisy, které zavazují řidiče je používat (společně s řetězy),
 • v oblasti Val d’Aoste je povinné takové pneumatiky používat (nebo mít ve výbavě sněhové řetězy). V jiných částech Itálie se toto pravidlo uplatňuje od listopadu do dubna a připomíná jej dopravní značení. Maximální rychlost u vozidel vybavených řetězy je 50 km/h,
 • použití pneumatik s hroty u vozidel do 3,5 tuny je možné v období od listopadu do března.

Předpisy týkající se pneumatik – shrnutí

Výše uvedené příklady nám ukázaly, jak různá pravidla silničního provozu mohou být v různých zemích. Samozřejmě, že pokud se do nich ponoříme, mohou se ukázat ještě složitější. Proto je nutné se pečlivě seznámit nejen s národními, ale také místními předpisy. Zvláště pokud se vypravíme do země, kterou příliš neznáme.

Kromě toho je třeba mít na paměti další důležitá pravidla, která platí na většině silnic v Evropě a ve světě. Je dobré si připomenout, které prvky výbavy našeho vozidla jsou povinné (v mnoha zemích se to může lišit). Jaká jsou pravidla pro jízdu na určitých typech cest (např. na dálnicích, rychlostních silnicích). Měli byste se také seznámit s dopravním značením v dané zemi, protože pokud si je špatně vyložíte, může to vést k nebezpečné situaci na silnici.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog