arrow Zpět na Blog

Půjčení auta v zahraničí – je to výhodné?

06/09/2021

V mnoha životních situacích se může stát, že si budeme muset půjčit auto v zahraničí – ať už pro soukromé účely (např. během prázdnin) nebo pro obchodní účely . Půjčení auta v cizí zemi je výhodné, zvláště pokud letíte letadlem, a často je výhodnější než jízda vlastním autem.

Co musíte udělat před vypůjčením auta v cizí zemi?

Půjčení auta v zahraničí není zcela tak jednoduché. Než si půjčíte auto, měli byste si nejprve udělat průzkum. Velmi užitečným nástrojem zde samozřejmě bude internet. Dnes se téměř všechny autopůjčovny reklamují na svých webových stránkách. Před výběrem správného poskytovatele služeb proveďte následující kroky :

  1. Porovnejte si ceny. Mohou se výrazně lišit a záleží na mnoha faktorech (píšeme o tom v další části článku). Může se Vám hodit srovnávač cen – na webu je jich spousta.
  2. Zkontrolujte pojistné podmínky.
  3. Ujistěte se, že splňujete všechny požadavky na půjčení auta.
  4. Zkontrolujte, zda máte potřebné dokumenty (s odpovídajícím datem platnosti!).
  5. Prohledejte internet, abyste se dozvěděli co nejvíce o vybrané firmě, abyste se vyhnuli podvodům. Na různých internetových fórech rozhodně nechybí nepříznivé komentáře od lidí, kteří se stali obětí podvodníků.

Před využitím služeb půjčovny si pečlivě naplánujte cestu. Pokud hodláte během cesty překročit hranice jiné země, určitě to oznamte půjčovně. V takové situaci Vám bude vydán příslušný dokument jako náhradní technický průkaz. Pomůže Vám to vyhnout se možným problémům na hranicích.

Vyplatí se také spočítat, kolik kilometrů chcete s vypůjčeným vozidlem celkem ujet. Většina půjčoven totiž uvádí ve smlouvě maximální počet kilometrů. Zjistěte si, zda nepřekročíte povolený limit, jelikož by Vás mohlo potkat nepříjemné překvapení související s dalšími poplatky.

Kdo si může půjčit auto? Nezbytné dokumenty

Je samozřejmé, že si auto nemůže půjčit každý. Především musíme pamatovat na nezbytná oprávnění a dokumenty . Řidičský průkaz musíte mít neustále u sebe. Pamatujte, že musí být platný, pokud se nechcete dostat do potíží. Můžete si také opatřit mezinárodní řidičský průkaz. Národní řidičské doklady jsou ve většině zemí Evropské unie respektovány. Existují však země, ve kterých doklady vydané v zahraničí nejsou uznávány.

Pamatujte také na další potřebné dokumenty, včetně cestovního pasu a občanského průkazu.

Další důležitou věcí je Váš věk. V některých zemích lze řídit auto až od 21 let . Než se rozhodnete půjčit si auto, zkontrolujte si v tomto ohledu předpisy v cílové zemi Vaší cesty. Můžete se totiž dostat do situace, že firma pronajímající vozidlo požaduje za věk mladého řidiče dodatečný poplatek. Děje se tak často v situacích, kdy řidič nedosáhl určitého věku. U některých půjčoven to může být 26 let a u některých 30 let.

Platby a vratná kauce

Když už dojde na placení za půjčení auta musíte mít u sebe kreditní kartu. V některých případech budete muset předložit druhou kreditní kartu a další dokument, potvrzující, že jste držitelem daného účtu. Karta musí mít odpovídající datum platnosti, které není kratší než ukončení půjčení vozidla. Musíte být jejím držitelem, a v okamžiku uzavření smlouvy se musíte k jejímu podpisu dostavit osobně.

Některé firmy umožňují platby v hotovosti, ale stává se to docela zřídka. V takovém případě je proces verifikace složitější a ne vždy úspěšný.

Za půjčení auta je nutné zaplatit vratnou kauci. Není to jednotná částka a závisí na mnoha faktorech. Vypočítává se na základě:

  • délky doby půjčení,
  • místa, kde je auto vyzvednuto a vráceno (čím vzdálenější jsou tato místa, tím vyšší je poplatek),
  • značka a model automobilu (luxusní auta mají vyšší poplatky),
  • celková částka půjčení,
  • další speciální náklady.

Půjčuji si auto – jak to udělat?

Nejlepším řešením je rezervovat si vozidlo předem, např. přes internet. Existuje však také možnost zapůjčení auta přímo na místě mj. na letišti.

Jednou z důležitějších věcí je zkontrolovat si zásady palivové politiky poskytovatele služeb. Obvykle si auto vyzvednete s plnou nádrží a musí být vráceno se stejným stavem paliva. Pokud na to zapomenete, mohou Vám být vypočteny další poplatky. Pokud se chcete vyhnout zbytečným nákladům (jelikož cena paliva bude rozhodn2 předražená), ujistěte se, že budete mít čas na tankování, dříve než odevzdáte vozidlo.

Pokud se již rozhodnete půjčit si auto, ujistěte se, že jste řádně vyplnili všechny dokumenty. Zvláštní pozornost věnujte protokolu předání vozidla. Měl by obsahovat důležité informace, jako například: již existující závady vozidla (např. škrábance, promáčknutí, změna barvy). Nepoctivý poskytovatel služeb se pokusí skrýt některé nedokonalosti, které Vás pak mohou stát hodně peněz. Podívejte se zblízka na všechny prvky vozidla, uvnitř i vně, a případné závady zapište do protokolu (za přítomnosti zaměstnance firmy). Pokud Vám půjčovna bude chtít později účtovat dodatečné náklady, může Vám tento dokument velmi pomoci!

Shrnutí: půjčení auta – vyplatí se?

Půjčení auta se vyplatí v konkrétních situacích. Pokud jedeme na výlet se skupinou několika osob, např. s rodinou nebo přáteli, sdílíme náklady na pronájem mezi cestujícími. Pokud se však vydáte například na služební cestu, většinou jedete sami. Půjčení auta pak nemusí být nejlevnější možností, i když bude zcela jistě nejpohodlnější. každou situaci však stojí za to zvážit individuálně.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog