arrow Zpět na Blog

Rozbité auto na parkovišti: co dělat v takové situaci?

25/05/2022

Máte-li vlastní auto, každý se o něj chce starat co nejlépe. Zejména pokud je nové, chodíme kolem něj pokaždé, když jej zaparkujete, abychom zkontrolovali, zda není někde poškrábané. Parkovací místa jsou však bohužel poměrně úzká a ne všichni řidiči mají výborné řidičské schopnosti. Co tedy dělat, pokud je naše auto poškrábané a my si toho hned nevšimneme? Jak najít viníka? Kam nahlásit škodu? Dostaneme za takovou dopravní nehodu odškodnění?

Rozbité auto na parkovišti: co dělat v takové situaci?

K poškození zaparkovaného vozidla často dochází v obchodním centru nebo na místním parkovišti. Stává se, že někteří řidiči čekají na druhého řidiče, aby smírně vyřešili přestupek, nebo nechají za stěračem auta kartičku se svými kontaktními údaji. Bohužel se najdou i tací, kteří z místa co nejrychleji zmizí, jelikož nechtějí nést odpovědnost. Je však třeba připomenout, že je lepší být poctivým než kombinovat. Jakmile nám někdo poškrábe auto a kolem nejsou žádní svědci celé situace, stojí za to zkontrolovat, jestli v okolí není nainstalovaný monitoring. Pokud ano, je to mnohem jednodušší. Pokud ne, může nalezení viníka dopravní kolize trvat dlouho. Co je však důležité, vyplatí se nahlásit škodu na zaparkovaném vozidle policii a pojišťovně. Obě organizace sepíší protokoly o události a zahájí proces hledání pachatele a nesení přes něj následků.

Jak najít viníka nehody

Nejlepším řešením je, aby pachatel nechal lístek za stěračem poškozeného zaparkovaného vozidla se svými kontaktními údaji. Poškozený si tak snadno zatelefonuje a domluví se, aby se mohl domluvit a napravit škodu v rámci pojištění viníka. Pokud naopak viník nehody z místa uteče, bude těžké jej najít. V pátrání policií může pomoci pouze monitoring, který celou situaci zaznamenal, nebo svědci, kteří si vzpomněli na registrační čísla vozu.

Pokryje povinné ručení škody na zaparkovaném vozidle?

Bohužel v případě poškození zaparkovaného vozidla na soukromém pozemku není možné získat odškodnění. Na veřejných komunikacích však ano. Samozřejmě po předložení příslušné dokumentace, což je:

  • fotografie poškození,
  • policejní protokol,
  • svědectví pachatele, který uznal vinu.

Pojišťovny navíc velmi pečlivě prověřují nahlášené události, jelikož často čelí pojistným podvodům. Někteří se snaží vyloudit odškodnění tím, že nehodu nahlásí jinde, než se stala, např. na veřejné komunikaci, nikoli na soukromé.

Pojištění GAP – pokryje škodu?

Pojištění GAP je připojištění, které kryje náklady, které nebudou hrazeny z povinného ručení. Navíc v závislosti na míře poškození můžete získat zpět i hodnotu celého vozidla . Pojištění GAP má různé varianty zabezpečení. Chrání především před krádeží, požárem, povodní a samozřejmě před dopravní nehodou. Kromě toho zahrnuje také škody, jako je poškození zaparkovaného vozidla. V tomto případě by měla být o situaci informována pojišťovna, přiložena fotodokumentace způsobené škody a protokol o nahlášení události policii.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog