arrow Zpět na Blog

Spoluúčast havarijní pojištění

19/08/2022

Havarijní pojištění, nebo jednoduše AC, je nejlepší způsob, jak zajistit pohodlí a bezpečnost jízdy po psychické i finanční stránce – je zárukou, že v případě případné škody, nehody nebo poškození vozu máme pojištění, díky kterému se nemusíme starat o náklady na případné opravy našeho vozu, bez ohledu na to, zda ke kolizi došlo naší vinou či nikoli. Přestože havarijní pojištění není povinné, ale dobrovolné, rozhodně se do něj vyplatí investovat. Je však výhodné zvolit variantu pojištění AC s tzv. spoluúčastí? Podívejme se, v čem v praxi spočívá havarijní pojištění se spoluúčastí.

Co je to podíl vlastní na škodě?

Havarijní pojištění může mít různý rozsah ochrany vozidla. Taková pojistka může být uzavřena s nebo bez spolufinancování případné škody. Spoluúčast v havarijním pojištění je určité procento nebo částka odpovědnosti, kterou se majitel vozidla rozhodne převzít na sebe, tedy pokrýt z vlastních prostředků v případě takových situací, jako je zničení, poškození nebo odcizení vozidla. Zbývající část samozřejmě obdrží od pojistitele v souladu s podmínkami uzavřené pojistné smlouvy. I když se na první pohled nezdá, že by se vlastní podíl na likvidaci škody vyplatil, ve skutečnosti takové řešení často přináší řadu výhod a umožňuje ušetřit.

Jak snadno vypočítat, jaká spoluúčast se Vám vyplatí?

Spoluúčast na havarijním pojištění může být dobrou a cenově výhodnou volbou, jelikož umožňuje výrazné snížení ročního, často značného pojistného za pojištění. Využívajíc takovou možnost, stále získáváme ochranu a jistotu, že v případě poškození našeho vozu dostaneme nějakou finanční podporu na jeho opravu a zároveň nám pojistné tolik nezatíží naši peněženku. Vyplatí se proto přepočítat si, zda bude tato varianta v našem případě dobrou volbou. Nejčastěji totiž v daném kalendářním roce nenastane žádná nebezpečná situace, která by s sebou nesla nutnost využít havarijní pojištění, zvláště pokud s autem jezdíme bezpečně a zodpovědně. Na druhou stranu nejsme schopni plně předvídat, co se na silnici bude dít, zejména pokud jde o ostatní řidiče, nečekaný výskyt zvěře nebo krádež vozidla a bez vlastní účasti bychom mohli počítat s plným pokrytím škody ze strany pojišťovny.

Jakou výši spoluúčasti si vybrat?

Při rozhodování o variantě havarijního pojištění s vlastní spoluúčastí stojí za zvážení, pro jakou konkrétní úroveň se chcete rozhodnout – procentuální nebo částku. Vyplatí se posoudit své finanční možnosti v případě možné kritické situace a nutnosti opravy vozidel a také možnosti s ohledem na maximální roční pojistné, které si můžeme v rámci AC pojištění dovolit.

Vaše spoluúčast na škodě

Je také vhodné vědět, že taková spoluúčast na havarijním pojištění nebude vždy možná. Vše záleží na konkrétní pojišťovně, se kterou plánujeme navázat spolupráci, proto se vyplatí porovnat různé nabídky a seznámit se s podrobnými informacemi. Také při koupi vozu na úvěr nebo se spolufinancováním a někdy i u nabídek leasingu tato možnost často nepřichází v úvahu, jelikož banky často požadují 100% finanční zajištění hrazené pojistitelem.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog