Věci, které se vždy vyplatí vozit v autě
Některé věci by měly být v autě vždy. A nemluvíme zde o hromadách odpadků, které často najdeme na zadním sedadle. Následující seznam užitečného příslušenství byl vytvořen, aby nám pomohl zvládnout neočekávané situace na silnici.
I v případě, že nikdy nebudete muset předměty používat sami, vždy můžete narazit na někoho, komu s jejich pomocí budete schopni pomoct.
Když jezdíte autem pouze po městě, bez několika maličkostí se pravděpodobně obejdete, protože mechanici budou vždy někde na dosah ruky. Pokud však žijete mimo město nebo plánujete dlouhou cestu, ještě než vyrazíte vždy stojí za to se ujistit, že máte po ruce několik nezbytných prvků.
Všechny tyto věci jsme rozdělili do 3 kategorií: Dokumenty, Opravy automobilu, Bezpčnost.
1. Příručka k obsluze
Ujistěte se, že v příruční schránce je uživatelská příručka vozu. Příručka obsahuje důležité informace, jako například doporučené typy provozních kapalin, tlak v pneumatikách a další důležité informace, které jsou specifické pro vaše vozidlo.
Pokud jste si pořídili ojeté vozidlo a nikdy jste v něm uživatelskou příručku neměli, zkuste jí najít vyhledávání na internetu. Často tam najdete návody právě pro Váš model vozu. Takový návod si potom vytiskněte a vložte do schránky. Pokud nechcete tisknout všechno – vyberte si pouze nejdůležitější kapitoly, zejména ty, které hovoří o náhradních dílech, spotřebním materiálu a technických parametrech.
2. Řidičský průkaz, potvrzení o pojištění vozidla a technický průkaz vozu
Může se to zdát samozřejmé, ale je důležité mít během jízdy řidičský průkaz, potvrzení o pojištění vozidla a technický průkaz vozu. Zvláště když k nám nová pojistka přijde poštou nebo e-mailem, v takovém případě jí nezapomeňte vytisknout a vložit k ostatním dokladům týkajícím se automobilu.
3. Kontaktní údaje osoby, která má být informována v případě nouzové situace
Samozřejmě, když nasedneme do auta, nepředpokládáme dopředu, že se nám něco stane. Přesto stojí za to mít v autě kartu s informacemi o tom, koho upozornit v případě nouzové situace. Stejné informace lze také nosit v peněžence spolu s dokladem o totožnosti.
- Pokud už vozidlo vlastníte, nezapomeňte využít naší kalkulačku GAP pojištšní, pro získání informací ohledně preferenčních cen za pojistku, která Vám umožní udržení stejné a nezměněné ceny vozidla i po dobu dalších 5 let. Koupili jste si automobil? Ověřte ceny pojištění GAP online a porovnejte je s nabídkou Vašeho prodejce.
Opravy a údržba automobilu
4. Zvedák do auta, rezervní kolo a klíč na kola
Tyto 3 věci by měly být v každém autě. Nic není tak frustrující, jako když si uvědomíte, že Vaše auto má děravou pneumatiku, zatímco zvedák zůstal v garáži. Ujistěte se, že máte zvedák, nahuštěné rezervní kolo a klíč na kola. I když máte dvě z těchto položek, bez té třetí budou všechny ostatní k ničemu.
Některá auta mají speciální šrouby pro zajištění kol. Pokud ano, ujistěte se, že máte klíč k jejich odšroubování.
5. Propojovací kabely
Pokud se ve Vašem vozidle vybije akumulátor, nemusíte hned čekat na odtahovou službu. Často můžeme počítat s pomocí jiného řidiče, který Vám k spuštění motoru poskytne baterii od svého vozu. K tomu však potřebujeme propojovací kabely
Pokud nechcete být závislí na ostatních řidičích, můžete si také opatřit nouzové zařízení, které pomohou nastartovat motor.
Propojovací kabely jsou poměrně levné. Ve většině obchodů jejich ceny začínají od 600 Kč. Zařízení pro podporu spuštění motoru je už dražší a stojí několik až několik tisíc korun. Pokud se však rozhodnete koupit baterii, stojí za to zvolit takovou, která má USB konektory. Díky tomu budete mét možnost nabíjet také telefon.
6. Manometr pro měření tlaku v pneumatikách
Tento malý předmět může být velmi užitečný. Je těžké posoudit množství vzduchu v pneumatice pouze na základě vizuální kontroly. Je to ale snadné s použitím manometru. Samozřejmě, každý kompresor na čerpací stanici má tlakoměr, ale pokud máte vlastní levný tester, nemusíte čekat, až bude takový kompresor dostupný.
Tlak v pneumatikách se doporučuje kontrolovat alespoň jednou za měsíc. V zimě ještě častěji. Udržování správného tlaku zvyšuje životnost pneumatik a omezuje spotřebu paliva.
Vlastní manometr si můžete pořídit už za 100 Kč. Je to nesmírně užitečný a levný nástroj, který stojí za to mít v kufru.
Pokud si můžete dovolit zaplatit o něco více, doporučujeme Vám koupit si malý elektrický kompresor na kola. Taková zařízení zpravidla mají také vestavěný malý manometr. Díky tomuto kompresoru si můžete nafouknou kolo sami a nemusíte pro to jezdit na čerpací stanici. Zařízení je také užitečné, protože Vám pomůže dostat se k opravně v okamžiku, když z kola uniká vzduch. Pokud je pneuservis hned za rohem, můžete pneumatiku nafouknout kompresorem a hned potom jet do dílny, než vzduch unikne úplně.
7. Sprejové mazivo
Zažili jste už někdy boj s pevně utaženým šroubem nebo matici v autě? Bez ohledu na to, zda plánujete odšroubovat registrační značku, nosič jízdních kol, povolit matici nebo namazat vrzající dveře zavazadlového prostoru, je tuk ve spreji skvělým prvkem výbavy každého automobilu.
8. Duct Tape – Šedá lepící páska
Odolná lepicí páska je záchranou v mnoha nouzových situacích. Je to pravděpodobně nejběžnější nástroj pro dočasnou opravu neočekávaných netěsností, trhlin nebo děr.
Bezpečnost
9. Kosmetické potřeby
To, že budete mít v autě papírové ručníky Vám sice nezachrání život, ale v případě nouze může ušetřit spoustu frustrace. Pro jistotu stojí za to mít v autě tyto věci:
– velké tašky se zapínáním na zip
– papírové ručníky
– kapesníky
– vlhčené ubrousky
– láhev vody
10. Lékárnička
Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat lékárničku. Život může překvapit neočekávanými škrábanci, zvláště pokud máme děti. Může se také stát, že budete muset vyčistit zranění nebo je ošetřit obvazem. Pokud trávíte hodně času v autě s dětmi, kromě standardní automobilové lékárničky je mnohem pohodlnější mít po ruce malou zásobu nezbytného zdravotnického materiálu.
Souprava by měla obsahovat věci, jako jsou obvazy, masti, gázové vložky, nůžky a rukavice. Pokud nechcete příliš přemýšlet o všech maličkostech, které potřebujete, můžete si koupit hotové sady prostřednictvím internetu.
11. Svítilna na čelo
Pokus o výměnu pneumatiky uprostřed noci bez baterky může selhat. Samozřejmě každý telefon je dnes vybaven baterkou, ale přesto stojí za to vozit v autě svítilnu, kterou si můžete nasadit na hlavu pomocí řemínku. Je to mnohem pohodlnější, než se snažit držet telefon v zubech, abyste si při práci posvítili na ruce.
12. Reflexní trojúhelník a vesta
Reflexní trojúhelník a reflexní vesta jsou povinnou výbavou automobilu. Pokud budete delší dobu parkovat u kraje silnice, noste vestu a za vozidlem umístěte trojúhelník. Poskytují lepší viditelnost a snižují pravděpodobnost, že Vás srazí nepříliš pozorní řidiči.
13. Multifunkční nástroj (Multitool)
Pro případ, že budete potřebovat nůž, šroubovák nebo kleště – multifunkční nástroj je dobré a univerzální řešení.
14. Kladívko na rozbíjení skla a nůž na řezání pásů
Tyto malé nástroje Vám mohou zachránit život. Můžete zkusit rozbít sklo pomocí předmětů, které máte zrovna po ruce, ale musíte vědět, že rozbití okna auta, když zrovna sedíte uvnitř vozidla, je velmi obtížný úkol.
Je mnohem snazší rozbít sklo pomocí speciálního kladiva nebo evakuačního nástroje. Většina z nich má také nůž pro řezání bezpečnostních pásů. Každé auto by mělo mít takové zařízení umístěné na snadno přístupném místě.
15. Deka
Nikdy nevíte, jestli se Vám v zimě auto neporouchá, nebo zda neuvíznete ve velké dopravní zácpě bez paliva pro zahřátí motoru. Deka v kufru je také užitečná, pokud si například za slunečného dne chcete za udělat rychlý piknik na trávě!

Lukášovou vášní je motorizace – tento koníček je již od dětství důležitou součástí jeho života. S nadšením sleduje novinky motorizace souvisejících se správným a bezpečným provozem automobilů a otázky pojištění vozidel. Znalosti v této oblasti a lehké pero mu umožňují sdílet své znalosti s ostatními, vytvářejíc zajímavé články.