arrow Zpět na Blog

Výhody a nevýhody leasingu

24/12/2020

Většina lidí je přesvědčena, že pokud něco na první pohled vypadá velmi atraktivně, pravděpodobně tak atraktivní vůbec není. Jak to souvisí s reklamou kolem nás? Opravdu můžete jezdit novým Lexusem, BMW nebo Mercedesem za jediné 7 000 nebo 10000 Kč měsíčně? Možná jsou tyto nabídky příliš dobré na to, aby to byla pravda ?

Je pravda, že můžete mít nové auto za nízký měsíční poplatek, pokud jste připraveni si ho vzít na leasing. Je ale třeba si pamatovat, že samotná leasingová splátka zdaleka není vše. Leasing může být dobrým řešením, ale hodně záleží také na vašich osobních podmínkách. Pro rozhodnutí zda leasing je skutečně vhodnou podobou financování je třeba velmi dobře pochopit celý princip leasingu a poznat jeho výhody a nevýhody.

Leasing – co je to?

Leasing (ve své základní podobě) je druh dlouhodobého pronájmu. Závisle na druhu leasingu, za měsíční splátku můžete být buď majitelem, nebo pouze uživatelem vozidla.

Leasingová smlouva se uzavírá na dobu určitou, zpravidla na 3 roky (36 měsíců). Na konci tohoto období auto prostě vrátíte. Na rozdíl od koupě na úvěr, kde ke konci splátkového období se stáváte plnoprávným vlastníkem vozidla, v případě leasingu ke konci smlouvy vlastníkem vozidla nejste, leda že v leasingové smlouvě byla dohodnuta cena, za kterou je možné automobil odkoupit. Pravděpodobně ale měsíční splátka leasingu bude nižší, než v případě měsíční splátky úvěru na koupi vozidla.

Ještě než zahájíte postupy spojené s uzavřením leasingové smlouvy nebo koupě automobilu, ujistěte se, že zaplatíte cenu, která bude pokud možno co nejnižší pro danou značku vozidla.

Jak funguje leasing?

Pamatujete si, že hodnota nového vozidla klesá o 40-60% své původní hodnoty během prvních tří let provozu? Pokud berete vozidlo na leasing, náklady spojené s tímto poklesem hodnoty kryjete Vy. V okamžiku, kdy po ukončení smlouvy předáte auto zpět leasingové společnosti, neplatíte za jeho konečný zůstatek (hodnotu automobilu). Právě tento faktor ovlivňuje nižší měsíční splátku ve srovnání s vozidlem na úvěr.

Pojďme se podívat na příkladovou situaci. Řekněme, že jste si vybrali auto, které se prodává za 650 000 Kč. Po š letech a poklesu hodnoty o zhruba 50% původní ceny toto auto bude stát přibližně 325 000 Kč. Znamená to, že během 3 let leasingové smlouvy musíte splatit částku 325 000 Kč.

Ve skutečnosti to ale není tak jednoduché. Leasingová společnost, která ve skutečnosti Vaše vozidlo kupuje a vlastní ho během doby leasingu vaším jménem, ​​efektivně financuje vaše používání automobilu, zatímco Vy platíte úroky za pokles hodnoty. Pravděpodobně přidají také několik dalších poplatků. Počítejte s tím, že v případě leasingu vozidla o hodnotě 650 000 Kč, částka měsíční splátky se bude pohybovat kolem 10 000 Kč. K této částce je třeba přidat také DPH.

Měsíční splátku leasingu lze snížit zaplacením zálohy k uzavírané leasingové smlouvě. Na našem příkladu, pokud uhradíte 65 000 Kč zálohy (10% hodnoty vozidla), potom v průběhu 36 měsíců budete muset připlatit 260 000 Kč. Dohromady s úroky bude splátka ve výši 8 000 měsíčně.

Faktor najetých kilometrů

Během odhadu hodnoty automobilu po skončení leasingu leasingová společnost připouští jistý počet kilometrů, který vozidlo najede během období financování. Obvykle se předpokládá, že vůz neurazí víc než 20 000 km ročně. Vyšší počet najetých kilometrů způsobí také vyšší pokles hodnoty vozu oproti předpokládanému (čím vyšší je počet najetých kilometrů, tím vyšší je opotřebení a nižší hodnota vozidla). Pro ochranu před možným poklesem hodnoty automobilu přesahujícím předpokládanou normu, leasingové společností ukládají uživateli vozidla poplatek za každý „dodatečný“ najetý kilometr.

Cena jednoho kilometru je v takovém případě cca 5 Kč. Nicméně pokud po 3 letech vrátíte vozidlo, které najelo méně než 60 000 km, nedostanete žádnou slevu. Nespravedlivé? Takhle tento systém prostě funguje.

Výhody leasingu

Leasing má mnoho výhod, všechno však závisí na individuální situaci osoby, která vozidlo na leasing bere. K hlavním výhodám patří:

 • možnost využívání nového vozidla za měsíční poplatek
 • možnost využívání lepšího vozidla, které byste si bez tohoto typu financování nemohli dovolit
 • možnost výměny vozidla na nové po 3 letech a co 3 lata a využívání nejnovějších technických řešení, stylingu a vybavení
 • vyhýbání se nepředvídaným nákladům na opravy nebo údržbu vozidla, protože na auto se obvykle vztahuje záruka výrobce (základní záruka výrobce obvykle trvá 2–3 roky)
 • nižší daňové náklady, protože daň se účtuje z měsíční splátky, a nikoli z hodnoty nového automobilu
 • není nutné složit zálohu, která je často vyžadována u spotřebitelského úvěru
 • vyhýbání se problémům a stresu, spojených z nutností prodeje automobilu
 • další výhody pro podnikatele (pokud provozujete společnost, požádejte o podrobnosti svého finančního poradce)

Nevýhody leasingu

Pokud je leasing tak skvělým řešením, proč není využíván v širším měřítku? Zde uvádíme je několik příkladů, proč pro Vás leasing nemusí být vhodný:

 • náklady – v případě vozidla na leasing náklady spojené s poklesem jeho hodnoty hradíte Vy
 • nevytváříte si vlastní kapitál, protože Vám auto nepatří
 • omezená možnost používání – pokud budete neočekávaně muset podniknout delší cestu, můžete být vystaveni dalším, vysokým nákladům spojeným se zvýšeným počtem najetých kilometrů nebo naopak, vědomě omezíte používání Vašeho vozu, abyste nepřekročili limit najetých kilometrů
 • pokuty za „opotřebení” – vrácení automobilu ve špatném technickém stavu je zpoplatněno poplatkem za opravu nebo snížením zbytkové hodnoty
 • obtížné formality spojené s předčasným ukončením smlouvy, někdy spojené také s dodatečnými náklady
 • častý požadavek sjednání GAP pojištění, pro případ výskytu totální škody na vozidle (v důsledku nehody nebo krádeže). V případě uzavírání takového pojištění v jednom balíku z leasingovou smlouvou je zpravidla dražší než v případě samostatného sjednávání.

Zde je třeba poznamenat, že je obvykle výhodnější je si GAP pojištění sjednat samostatně, než využívat hotová řešení leasingových společností. Je tomu tak z mnoha důvodů. Za prvé, leasingová společnost prodává produkt mnohem dražší a účtuje velmi vysoké provize. Tomu se můžete vyhnout zakoupením pojištění například online. Leasingová společnost rozdělí hodnotu pojistky na měsíční splátky. Ve skutečnosti se pak částka může zdát malá, ale pokud ji vynásobíte počtem měsíců, zjistíte, že celkové náklady mohou být až třikrát vyšší než cena jednorázově zakoupeného produktu. Zadruhé – měsíční část poplatku za GAP pojištění bude podléhat DPH. Při jednorázovém nákupu pojistky a platbě celého pojistného tato daň není pojišťovnou účtována. A konečně zatřetí, v rámci pojistné smlouvy uzavírané společně s leasingem bude pojištěným leasingová společnost, nikoliv Vy. Znamená to, že v případě škody pojistné plnění obdrží v první řadě leasingová společnost a (oproti pojistkám sjednaným samostatně kde pojištěným a příjemcem odškodného budete Vy).

GAP pojištění – co to vlastně je?

Pokud tento produkt ještě neznáte, je třeba vysvětlit, že tato pojistka Vám umožňuje získání původní hodnoty vozidla i po 5 letech jeho provozu. Samozřejmě za předpokladu, že v případě tohoto vozidla dojde k totální škodě. Pokud pojištění na Vaše vozidlo (nové nebo ojeté) sjednáte dnes, obdržíte pojistnou ochranu na maximálně 5 let. V případě totální škody pojistitel proplatí rozdíl mezi hodnotou vozu ke dni uzavření GAP pojištění a pojistným plněním proplaceným v rámci havarijního pojištění (Auto Casco). Pokud chcete zjistit, kolik takové pojištění stojí, můžete využít kalkulačku na našem webu.

Pro koho je leasing výhodný a pro koho ne

Leasing může být dobrou volbou, pokud rádi řídíte nová auta, máte dobrý kredit a nejezdíte příliš mnoho kilometrů. Je to obzvláště dobré řešení pro někoho, kdo nechce utratit hodně peněz najednou při koupi nového automobilu, a více mu vyhovuje rozdělení platby do měsíčních splátek.

Pokud se zaměřujete na minimalizaci celkových nákladů na údržbu svého vozu a soustředíte se na to, abyste měli auto po dlouhou dobu (řekněme 5 a více let), lepší volbou pro Vás bude nákup vozidla.

Pochopit podmínky

Chcete se stát uživatelem luxusního vozidla za nízký měsíční poplatek? Leasingové smlouvy mohou předpokládat nízký roční počet najetých kilometrů a vysoký vlastní příspěvek. Pokud vám taková omezení nevadí, můžete klidně smlouvu podepsat.

Co se stane po ukončení leasingu?

Po vypršení dohodnuté lhůty musíte vozidlo vrátit, leda že vám smlouva umožňuje jeho odkoupení a máte o takové řešení zájem. Pokud nechcete vlastnit auto a chcete jej nadále používat, můžete leasing prodloužit. Tuto možnost stojí za to konzultovat s leasingovou společností několik měsíců před vypršením smlouvy a podrobně si přečíst podmínky ohledně prodloužení. To vám umožní zjistit, zda leasingová společnost nabízí snížení měsíčního poplatku vzhledem ke stáří vozidla.

Po vrácení vozu leasingová společnost zkontroluje jeho technický stav. Pokud vrátíte vozidlo nepoškozené, bez poruchy, v dobrém stavu (kromě běžného opotřebení) a nepřekročíte předpokládaný počet najetých kilometrů, nevzniknou Vám žádné další náklady.

V případě poškození vám budou fakturovány náklady na opravu. Po vrácení vozu nebudete moci získat další nabídky a odhady nákladů, proto se vyplatí opravit jakékoli větší škody před prohlídkou, což Vám umožní mít vliv na náklady na tyto opravy (stojí za to seznámit se s leasingovou smlouvou a zkontrolovat, zda takové opravy můžete provádět sami)

Stejně tak v případě překročení limitu kilometrů najetých vozidlem budete muset zaplatit poplatek, většinou ve výši 5 Kč za každý 1 kilometr nad limit. Je dobré si však předem v leasingové smlouvě přečíst, jaká je přesně částka této pokuty.

Kupujte s hlavou

Nákup vozidla prostřednictvím internetu je rozumné řešení, nehledě na to, zda si chcete auto koupit, nebo ho vzít na leasing. Prvním krokem je najít to správné auto za správnou cenu. Většina prodejců a možná, že dokonce i všichni, považují internet za nejlevnější způsob pro reklamu nabízených vozidel. To znamená, že většinu dostupných vozidel najdete online, na webových stránkách prodejců. Využijte toho a pošlete dotazy ohledně vozů, o které máte zájem hned několika z nich.

Chcete-li poznat další podrobnosti týkající se postupu nákupu vozidla, věnujte trochu času a prohlédněte webové stránky prodejce z hlediska nabízených forem financování. Najdete odpovědi na základní otázky, což Vám také usnadní správné rozhodnutí.

Pokud nevíte, kterého prodejce zvolit, podívejte se na náš článek na toto téma, který najdete zde.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog