arrow Zpět na Blog

Vyplatí se sjednávat GAP pojištění v případě ojetého vozu?

05/11/2020

Je možné sjednání GAP pojištění v případě ojetého vozidla? V případě ojetých vozidel sjednávání GAP pojištění skutečně není tak rozšířené jako v případě vozů nových. Nicméně je stejně výhodné, zejména v případě dlouhodobého úvěru. GAP pojištění může stát pouze 134 Kč za měsíc, což v tomto případě umožňuje získání pojistného plnění ve výši 120,000 Kč, dojde-li k totální škodě na Vašem vozidle.

Je třeba si pamatovat že:

  • GAP pojištění kryje rozdíl mezi hodnotou vozidla v okamžiku pojistné události (totální škody) nebo krádeže, a hodnotou vozu ke dni jeho koupě.
  • Hodnota většiny automobilů klesá o 20 procent své původní hodnoty během prvního roku provozu.
  • GAP pojištění nekryje náklady na opravu, platby v prodlení a ostatní platby či poplatky.

GAP pojištění , čili ručené majetkové pojištění (guaranteed asset protection), má za úkol ochranu Vašich zájmů v případě, kdy o své vozidlo například přijdete a zjistíte, že částka úvěru, který musíte splatit přesahuje skutečnou hodnotu Vašeho automobilu. Vyplatí se ale sjednávat GAP pojištění v případě ojetého vozidla? A je vůbec možné GAP na takové vozidlo sjednat?

Přestože to není tak rozšířeno jako v případě nových vozů, GAP pojištění je možné sjednat také v případě ojetých automobilů.

GAP pojištění pro ojeté vozidlo se vyplatí zejména v případě, když dlužný zůstatek úvěru přesahuje stávající hodnotu automobilu. Může zvýšit finanční bezpečnost, a to hlavně tehdy, pokud částka úvěru byla relativně vysoká.

Navíc je nutné podotknout, že případný úvěr na předmět pojištění není jediným důvodem pro sjednání pojistky GAP v případě ojetého vozidla. GAP pojištění poskytuje bezpečnost a v případě krádeže nebo totální škody na vozidle možnost pořízení stejného automobilu jako ten, který byl zničen nebo ukraden. Tímto způsobem v případě takové události jsou zajištěny také Vaše úspory, které nemusíte utrácet na nákup vozidla stejné třídy jako to, o které jste přišli.

Chcete ověřit, kolik stojí GAP pojištění na ojeté vozidlo?

Využijte náš formulář pro přípravu nabídek a ověřte, kolik bude stát naše pojistka pro Vaše vozidlo.

V čem spočívá GAP pojištění v případě koupě ojetého vozidla?

K čemu vlastně GAP pojištění je ?

Je to dodatečná pojistná ochrana, jejíž účelem je vyplnění „mezery”, která vzniká mezi hodnotou Vašeho vozidla w okamžiku vzniku pojistné události a částkou, která byla za vozidlo zaplacena u prodejce automobilů nebo v autobazaru.

Vyplatí se pojišťovat ojeté vozidlo v rámci pojistky GAP?

GAP pojištění je výhodné zejména v případě, kdy vozidlo je financováno pomocí dlouhodobého úvěru, avšak i bez úvěru je to ochrana finančních prostředků, o které nikdo nechce přicházet.

Mohu si sjednat GAP pojištění na ojeté vozidlo prostřednictvím internetu?

Ano, na naší webové stránce je dostupné GAP pojištění jak pro nová, tak ojetá vozidla. Zároveň GAP pojištění na ojeté vozidlo funguje stejně, jako na vozidlo nové.

Proč se vyplatí mít GAP pojištění v případě ojetého vozidla?

Představte si, že kupujete ojeté vozidlo na úvěr ve výši 230,000 Kč. Nyní připusťme, že toto auto bylo úplně zničeno nebo ukradeno téměř hned poté, co bylo koupeno.

Primární havarijní pojistitel (Casco) proplatí pojistné plnění odpovídající skutečné hodnotě vozidla. Tato hodnota však bude nižší než částka, za kterou bylo auto koupeno. Níže uvádíme výpočet znázorňující odhadovanou hodnotu našeho hypotetického ojetého vozu.

Skutečná hodnota ojetého vozu a její pokles

Pokles hodnoty

  • Ojeté vozidlo stálo 230,000 Kč
  • Odpisová sazba tohoto ojetého vozu je 11%
  • Hodnota ojetého vozidla ke dni škody je 205,000 Kč

Váš kredit nevyprší jen proto, že s vozidlem již není funkční nebo bylo ukradeno. Poté, co havarijní pojistitel proplatí pojistné plnění na základě sjednaného pojištění, stále budete dlužit bance částku 25,000 Kč. Pokud budete mít i GAP pojištění, zbývající částku obdržíte právě na jeho základě, což ochrání Vás a vaše úspory proti dodatečným, nečekaným nákladům.

Vyplatí se tedy sjednávat GAP pojištění v případě financovaného ojetého vozidla?

Všechno závisí na Vašem rozpočtu a na tom, na jak dlouho bude trvat přijatý závazek. Zpravidla zákazníci, kteří se rozhodli pro dlouhodobý úvěr (na nové nebo ojeté vozidlo), zvažují také sjednání GAP pojištění.

Toto pojištění se prodává prostřednictvím prodejců automobilů, některých pojišťovacích a leasingových společností nebo online. Pokud kupujete GAP pojištění přímo od pojišťovací společnosti nebo prostřednictvím internetu, je pojistné většinou mnohem levnější.

Jak funguje krytí v rámci GAP?

V případě nákupu automobilu většina z nás využívá různé zdroje financování. Splátka úvěru potom trvá mnoho let. V případě krádeže nebo totální škody na takovém vozidle jeho majitel obdrží pojistné plnění od havarijního pojistitele a dodatečné pojistné plnění na základě pojistky GAP. Získané prostředky tak může využít ke koupi nového vozidla.

Jak pojišťovny určují, zda vozidlo je způsobilé pro konstatování totální škody?

Obecně vzato, u vozidel je konstatována totální škoda, pokud náklady na jejich opravu budou vyšší než jejich stávající tržní hodnota. Platí to bez ohledu na to, zda bylo vozidlo pojištěno jako nové nebo ojeté.

Je třeba zdůraznit, že existuje mnoho pojistitelů, kteří u vozidla konstatují totální škodu i když náklady na opravu jsou o něco nižší než jeho hodnota. Lze předpokládat, že většina pojišťoven konstatuje totální škodu, pokud náklady na opravu budou činit 70% nebo více z celkové hodnoty vozidla. Minimální rozsah poškození však závisí na pojistiteli a je popsán ve všeobecných podmínkách daného pojištění.

Když pojistitel rozhodne, že auto splňuje podmínky pro uznání totální škody, obvykle Vám předá informace, na základě čeho bude provedeno vyhodnocení škodové události.

Jakým způsobem pojišťovna vyhodnotí auto v případě totální škody?

Většina pojišťoven provádí výpočet skutečné tržní hodnoty daného vozu, to znamená částky, za kterou by bylo možné vozidlo prodat těsně předtím, než došlo k nehodě nebo krádeži.

Pojišťovací společnosti určují tržní hodnotu pomocí nástrojů, jako je systém EuroTax nebo InfoExpert. Berou také v úvahu stav automobilu před nehodou a počet najetých kilometrů.

Je GAP pojištění povinné?

Ne, podle platných zákonů je povinné pouze pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, čili povinné ručení. GAP pojištění je volitelné. Zákazníci, kteří se s tímto produktem dosud nesetkali si mohou klást dotaz, zda tento typ pojištění vůbec potřebují, nicméně ve skutečnosti se zajištění vlastních úspor nebo financí či investice vyplatí vždy.

Kdy se vyplatí se rozhlédnout za GAP pojištěním?

Obecně vzato, tento typ pojištění je třeba vzít v úvahu při každém nákupu automobilu, zejména pokud:

  • Na vozidlo berete půjčku nebo úvěr s vysokou úrokovou sazbou.
  • Kupujete vozidlo, jehož hodnota rychle klesá.
  • Kupujete vozidlo na úvěr, s vlastní zálohou ve výši 10 procent celé částky nebo méně.
  • Úvěr na vozidlo bude vyšší než nákupní cena toho automobilu. Například v rámci konsolidace úvěru na předchozí, dosud nesplacený automobil, nebo půjčka je určená také pro financování prodloužené záruky, dodatečného vybavení apod.

Jak je vidět, GAP pojištění je vynikajícím řešením a přestože stojí za to si je pořídit, ne všechny nabídky dostupné na trhu jsou stejně výhodné z hlediska nákladů. Pokud tedy chcete, aby pojistné bylo co nejnižší, zvažte sjednání pojištění přímo u pojišťovatele nebo online. V takovém případě bude pojistné mnohem nižší než v případě pojištění nabízeného prodejcem automobilů nebo jiným zprostředkovatelem. 

Koupě staršího automobilu: Co je třeba vědět ohledně pojištění.

Je třeba si vždy pamatovat, že účelem GAP pojištění je zajištění finančního krytí v případě totální škody na vozidle. Pokud automobil kupujete za hotovost, bez podpory v podobě půjček nebo úvěrů, pojistka GAP umožní pořízení stejného vozidla jako to, které bylo zničeno nebo ukradeno.

Čím vice jezdíte, tím rychleji klesá hodnota Vašeho vozidla.

Nezávisle na tom, zda stáří automobilu je 2 nebo 5 let, GAP pojištění se může velmi hodit pokud Vašim vozidlem hodně cestujete. Pokud v průběhu roku jezdíte 30 až 40 tis. kilometrů, má to znatený vliv na rychlý pokles hodnoty automobilu.

Kde je možné sjednat GAP pojištění v případě ojetého automobilu?

Pokud máte zájem o tento typ pojištění, je třeba zvážit, kde by bylo nejlepší takové pojištění sjednat.

Hovořili jsme již o tom, kdy se vyplatí GAP pojištění sjednat, nyní se pokusíme odpovědět na dotaz, jak a kde k tomuto pojištění přijít. To, kdo nám pojistku prodá má podstatný vliv na to, kolik za ní zaplatíme.

Mnoho zákazníků si klade dotaz, zda je možné sjednání GAP pojištění už potom, co bylo vozidlo koupeno. Ano, je to možné. Nejčastěji během prvního měsíce po koupi automobilu.

Většina prodejců nabízí tento typ pojištění na svých prodejních místech. Obvykle je to velmi drahé a nakonec, pokud vše je financováno z půjčky, je ještě nutné zaplatit úroky.

Naštěstí existuje možnost sjednání pojištění vozidla online, prostřednictvím internetu. Proto před zakoupením pojistky od prodejce stojí za to použít formulář na našem webu, abyste zjistili, zda existuje možnost získat lepší cenu.

Zpravidla nejvýhodnější jsou právě pojistky, které lze sjednat na webových stránkách. Průměrná cena GAP pojištění u dealera je několik až několik desítek procent vyšší než v případě samostatného sjednávání pojistky prostřednictvím online služby.

Někteří lidé se mylně domnívají, že pojistku je nutné získat od prodejce při koupi automobilu. Není to pravda. GAP pojištění lze sjednat i později.

Stojí za to si porovnat ceny GAP pojištění, což umožní ušetřit hodně peněz.


Nejčastěji kladené dotazy:


#1 – Měl bych sjednat GAP pojištění u dealera nebo mám hledat jinde?

Občas si nejsme jisti, zda pojištění našeho automobilu sjednávat prostřednictvím prodejce, který nám je prodal, nebo online, přímo v pojišťovně. Prodejce si zpravidla účtuje poměrně vysokou provizi, zatímco my, bez zprostředkovatele, jsme schopni poskytnout pojistku mnohem levněji.

#2 – Kde na Internetu mohu sjednat GAP pojištění ?

Na našich webových stránkách můžete rychle obdržet nabídku na GAP pojištění. Pamatujte, že nejlepšími poskytovateli GAP pojištění jsou stránky společností, které spolupracují s největšími pojišťovnami.

#3 – Je GAP pojištění povinné v případě nového vozidla?

Ne, v případě nového vozidla nemusíte mít povinně GAP pojištění. Povinné je jedině Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, čili povinné ručení. GAP pojištění je občas vyžadováno v případě financování vozidla prostřednictvím leasingu. Stojí však za to zvážit sjednání GAP pojištění i bez ohledu na to, jak staré je vozidlo a jak je financováno.

#4 – Kolik stojí GAP pojištění na ojeté vozidlo?

Ceny GAP pojištění jak pro nová, tak ojetá vozidla začínají částkou 1,600 Kč za rok, nicméně cena pojistky závisí na tom, kde byla sjednávána a na hodnotě pojišťovaného vozidla.


 

Doporučené články
arrow Zpět na Blog