arrow Zpět na Blog

Způsoby prodloužení životnosti vašeho automobilu

09/03/2021

V Evropě průměrné stáří automobilu, který skončí na vrakovišti je 14 let, zatímco průměrné stáří vozidel jezdících po našich silnicích je 8 let. V několika jednoduchých krocích však můžete zlepšit stav Vašeho vozu a zajistit jeho bezpečný provoz po delší dobu.

Bez ohledu na to, zda jste si koupili nové nebo ojeté auto, následující tipy vám pomohou udržet Vaše auto ve špičkovém stavu a zvýšit jeho hodnotu při dalším prodeji, a to i po vypršení záruky výrobce.

  1. ÚDRŽBA AKUMULATORU

Pokud vozidlo nebudete pravidelně nepoužívat, baterie se vybije.

Nabíjení vybitého akumulátoru pomocí nabíječky trvá (v závislosti na typu akumulátoru a stupni jeho vybití) přibližně 8 hodin, přičemž 2 hodiny jsou věnovány údržbovému nabíjení – tedy takovému, které je určeno k normalizaci chemických procesů probíhajících během samotného nabíjení.

Abyste se vyhnuli situaci, kdy je akumulátor zcela vybitý, musíte vozidlo nastartovat a s ním alespoň jednou týdně, zejména v zimě..

  1. PRAVIDELNÁ VÝMĚNA FILTRŮ

Olejový filtr a vzduchový filtr se časem ucpávají, proto je důležitá jejich pravidelná údržba a výměna.

Výměna vzduchového filtru je poměrně snadná a můžete si ji udělat sami, aniž byste museli navštívit servisní středisko nebo opravnu, a zároveň ušetřit peníze. Pokyny k výměně a čištění filtrů naleznete v uživatelské příručce. Ujistěte se, že používáte originální díly. Nicméně levné náhradní díly nižší kvality mohou v dlouhodobé měřítku poškodit motor.

  1. HLADKÁ JÍZDA

V současné době jsou automobily vybaveny mechanismy, které optimalizují spotřebu paliva a podporují řidiče během každodenního používání auta. Pokud Vaše vozidlo nemá moderní systémy podporující ekonomickou jízdu, nevadí. Řazení by mělo probíhat bez trhání při rovnoměrném a jemném přidávání plynu. Hladká jízda je šetrnější pro automobil i životní prostředí, navíc umožňuje ušetřit peníze za palivo.

Jednou za několik stovek kilometrů by však měl motor pracovat s vyšší rychlostí, například v případě delší jízdy po dálnici. Tím se sníží vytváření sazí ve ventilech. Usazeniny snižují účinnost motoru a mohou časem způsobit jeho poruchu.

  1. POUŽÍVEJTE KLIMATIZACI

Vypnutí klimatizace sice pomůže ušetřit palivo, ale pokud jí nebudete používat vůbec, může docházet ke vzniku vzduchových kapes nebo k únikům z chladicího systému, zatímco náklady na doplňování klimatizace se pohybují kolem 1 500 Kč. V takovém případě šetření může být jen zdánlivé.

Pro zabránění poškozením klimatizace je tedy nezbytné jí čas od času zapnout, a to i v zimě.

  1. VÝMĚNA ŽHAVÍCÍCH SVÍČEK A KABELŮ VYSOKÉHO NAPĚTÍ

Výměna žhavících svíček a kabelů vysokého napětí je dalším jednoduchým úkolem, který většina motoristů zvládne sama. V případě pochybností vyhledejte radu nebo nahlédněte do provozní příručky vozidla. Je zřejmé, že tento bod se nevztahuje na naftová vozidla, protože tyto vozy žhavící svíčky nemají.

Po vyjmutí svíček je musíte pečlivě zkontrolovat. Věnujeme pozornost především jejich vzhledu. Nesprávně fungující svíčka bude mít izolátor a elektrody pokryté tmavě šedým, často vlhkým a mastným povlakem. Žhavící svíčka ve špatném stavu vyžaduje výměnu, jinak může snížit výkon motoru, což bude vyžadovat návštěvu servisního střediska..

Pokud je vedení prasklé nebo vykazuje známky silného opotřebení, vyměňte je. Pokud máte zkušenosti s tím, jak to udělat, a jednáte v souladu s pokyny v příručce, udělejte to sami. Pokud máte pochybnosti o kvalitě vysokonapěťových kabelů a způsobu jejich výměny, navštivte dílnu.

  1. PRAVIDELNÁ VÝMĚNA KAPALIN

Dostatečná „hydratace” vozidla zaručuje jeho delší životnost, proto byste měli kontrolovat nejen stav paliva, ale také motorový olej, chladicí kapalinu nebo dokonce kapalinu do ostřikovače. Kontrolu provedete sami. V případě nutnosti provedení opravy Vám pomůže mechanik.

Co a jak kontrolovat:

Motorový olej – otevřete kapotu, vyjměte měrku, vyčistěte ji, vložte ji zpět do otvoru a poté ji vyjměte a zkontrolujte stav oleje. Hladina oleje by měla být mezi značkami „minimum“ a „maximum“ a olej by měl mít světle hnědou barvu (u benzínových motorů má motorová nafta vždy tmavší odstín kvůli odlišnému spalování oleje). Každých několik týdnů proveďte kontrolu.

Kapalina v chladiči – v případě nedostatku kapaliny doplňte hotovou kapalinu určenou pro chladiče, která je k dostání v každém obchodě s automobilovým vybavením. Nádrž můžete také naplnit v 50% destilovanou vodou a v dalších 50% nemrznoucí směsi pro chladiče.

Kapalina do ostřikovačů – doporučuje se zakoupit hotovou kapalinu do ostřikovačů. Postřik oken vodou a čisticím prostředkem (obsahujícím ve svém složení sůl) může způsobit změnu barvy a poškození laku, proto se toto řešení nedoporučuje.

  1. ZKONTROLUJTE PNEUMATIKY

Pneumatiky patří k jedním z nejdůležitějších prvků z hlediska bezpečnosti automobilu. Bez ohledu na povětrnostní podmínky si musíte být jisti, že zaručují optimální přilnavost automobilu k silnici.

Tlak v pneumatikách se může u předních a zadních pneumatik lišit. Někteří odborníci doporučují vyměnit pneumatiky (zepředu dozadu a naopak), aby se vyrovnalo opotřebení a prodloužila se jejich životnost. Z důvodu bezpečnosti doporučujeme použití méně opotřebovaných pneumatik na zadní nápravě, protože u nezkušené osoby je ztráta přilnavosti na přední nápravě (nedotáčivost) snadněji ovladatelná než při smyku vzadu (přetáčivost).

  1. PRAVIDELNÝ SERVIS

Servisní intervaly jsou založeny na čase nebo počtu najetých kilometrů – většina výrobců doporučuje servisovat vozidlo jednou za rok nebo každých 20 000 kilometrů. V příručce k vozidlu vyhledejte doporučení pro Vaši značku automobilu a řiďte se jimi, aby bylo Vaše auto v dobrém stavu a jeho životnost byla co nejdelší.

Mnoho moderních automobilů je vybaveno systémem upozornění na nadcházející servisní prohlídku díky zprávě zobrazené na palubní desce.

Obecně vzato, jednou za rok je nezbytné vyčlenit rozpočet na „menší“ servisní prohlídku vozidla, včetně výměny oleje, olejového filtru a vzduchového filtru. Každé 2-3 roky na „generální prohlídku“, která (podle situace) může zahrnovat výměnu žhavících svíček, klínového řemene, brzdové kapaliny, brzd a rozvodů.

Počet úkolů zahrnutých do každé servisní prohlídky by měl zahrnovat kontrolu kapalin a případných netěsností, tlaku a stavu pneumatik, emisí výfukových plynů, opotřebení brzd a správné činnosti řízení, převodovky, spojky, zavěšení kol, světel, stěračů a houkačky.

  1. GARÁŽ VOZIDLA

Parkování Vašeho vozu v garáži zajišťuje menší vystavení vlhkosti, kromě toho i čistotu a bezpečnost auta, čímž se snižuje riziko náhodného poškození, vandalismu a krádeže. Může také snížit vaše pojistné.

Pokud garáž nepoužíváte, zvažte nákup sjednání co nejlepšího pojištění, zejména pokud necháváte auto delší dobu na veřejném parkovišti.

Pokud si chcete zajistit maximální pojistnou ochranu, doporučujeme se seznámit z GAP pojištěním, které Vám zaručí, že v případě krádeže (nebo jiné totální škody), na Váš účet budou převedeny prostředky ve stejné výši, jako cena Vašeho vozidla v době, kdy došlo k jeho koupi. Jinými slovy, budete se moci do prodejny vrátit a koupit si stejný nový vůz. Více informací najdete zde.

  1. OMEZENÍ PŘEPRAVOVANÉ HMOTNOSTI

Výrobci motorů neustále hledají způsoby, jak snížit hmotnost svých vozidel, aby se zvýšil počet ujetých kilometrů na každý litr paliva a zároveň byly splněny všechny emisní požadavky. Proto, pokud je to možné, má smysl minimalizovat hmotnost nákladu, který automobilem přepravujete. Čím větší tlak působí na pneumatiky, brzdy a odpružení, tím více paliva spotřebujete.

Odstraňte z vozidla všechny nepotřebné předměty, nezapomeňte si však ponechat sadu nářadí, zvedák, klíč na kolo, hasicí přístroj, lékárničku a reflexní vestu.

  1. PROTIKOROZNÍ OCHRANA

Moderní auta jsou velmi odolná proti rezivění, ale koroze plechu je u starších vozidel zabijákem číslo jedna. Pokud auto začne rezavět, jeho oprava se už velmi často nevyplatí.

Pokud na svém vozidle zaznamenáte rezavé skvrny, nečekejte na další. Odstraňte je. Kromě toho dobrým řešením bude určitě také použití ochranných krytů na dveřích v místech vystavených poškození laku při jejich otevírání. Podvozek lze chránit proti korozi speciálními přípravky. Můžete si je objednat u mechanika nebo to zkusit vyrobit samostatně.

  1. NEPROVÁDĚJTE ÚPRAVY VOZIDLA

Úpravy vozu mohou zvýšit jeho poruchovost a zkrátit jeho životnost.

Zvýšení výkonu motoru (tuning) a v důsledku toho rychlejší jízda způsobuje (kromě vyšší spotřeby paliva) zatížení ostatních komponent – jako jsou brzdy, spojka nebo převodovka. Tvrdší a sportovnější odpružení zatěžuje podvozek, čepy a pouzdra.

Pamatujte, že peníze vynaložené na úpravy nemusí zvyšovat hodnotu vašeho vozu. Někdy právě naopak. Odpisy jsou často největšími náklady spojenými s provozem automobilu. Pokud uvažujete o tom, že v budoucnu Vaše vozidlo prodáte, raději se vyhněte snižování jeho hodnoty.

  1. VYHNĚTE SE JÍZDĚ PO ŠPATNÉM POVRCHU

Díry na silnici způsobují poškození odpružení, pneumatik a podvozku. Tvrdé hrany na špatně udržovaných silnicích mohou vést k vydutí bočnic pneumatiky, oddělení běhounu, defektům..

Nejlepší je jet po hladkém povrchu a pokud možno zvolit kvalitnější trasy, i za cenu překonání další vzdálenosti..

  1. K BRŽDĚNÍ POUŽÍVEJTE BRZDY, NIKOLIV PŘEVODOVKU

Brzdění motorem a podřazování za účelem snížení rychlosti může dlouhodobě poškodit hnací ústrojí – zejména spojku a převodovku.

Brzdění pomocí převodových stupňů, zejména při vyšších rychlostech, může také zkrátit životnost motoru. Hlavním nástrojem ke snížení rychlosti by měly být brzdy.

  1. DBEJTE O ČISTOTU VAŠEHO VOZU

Udržování čistoty vozu může prodloužit jeho životnost. Písek, prach a posypová sůl přispívají ke korozi, poškrábání a změně barvy laku.

Kartáče v automatických myčkách mohou zanechat malé škrábance, navíc často nevyčistí důkladně všechny části vozu. Ruční mytí aut je mnohem důkladnější. Před samotným mytím vozu ho předběžné umyjte vhodným čisticím prostředkem. Je třeba se vyvarovat mycího prostředku na nádobí, protože sůl, kterou obsahuje, poškozuje lak (zejména pokud následně leštíte karoserii).

Je také důležité udržovat čistou uvnitř vozidla. K tomu se výborně hodí utěrky z mikrovláken na setření prachu z palubní desky a následně použití ochranného spreje. Nezapomeňte také čistit vysavačem koberce a sedačky.

  1. NEOPÍREJTE CHODIDLO NA SPOJCE A RUKU NA PÁCE ŘAZENÍ

Někteří řidiči jedou s nohou položenou na spojkovém pedálu. Něco takového může vytvářet neustálý malý tlak a následně vést ke zbytečnému tření uvnitř spojky. V důsledku těchto návyků může dojít k předčasnému opotřebení spojky. Ruka, která se opírá o řadicí páku naopak vyvíjí tlak na vnitřní součásti a zvyšuje opotřebení převodovky.

Po zařazení rychlostních stupňů zkuste položit ruku na volant a nechte levou nohu spočívat na zemi nalevo od spojkového pedálu.

  1. NÁDRŽ PLNÁ PALIVA

Když vám dojde palivo, čerpadlo bude čerpat vzduch, nečistoty a sediment ze spodní části palivové nádrže. Tyto usazeniny mohou ucpat vedení, způsobit korozi čerpadla a poškodit filtry, blokovat průtok paliva a bránit nastartování vozu.

Udržování vysoké hladiny paliva zabrání nákladným účtům za opravy.

  1. PŮVODNÍ NÁHRADNÍ DÍLY

Používání původních náhradních dílů Vám z dlouhodobého hlediska ušetří peníze. Používání levnějších ekvivalentů často vyžaduje několikanásobnou výměnu stejného prvku. Uplatňování původních náhradních dílů je také dobrý způsob na udržení slušné hodnoty Vašeho automobilu.

Totéž platí pro použití vysoce kvalitních kapalin. Pokud podle uživatelské příručky auto vyžaduje „prémiový“ olej, použijte jej. Váš motor je konstruován pro tento typ oleje.

  1. VAROVNÉ KONTROLKY

Varovné kontrolky, které se rozsvítí na palubní desce, by neměly být ignorovány. Rozsvícení kontrolního světla motoru může indikovat poruchu, která, pokud bude ignorována, může vést k nákladným opravám nebo dokonce nebezpečným situacím během jízdy.

Pamatujte, že pokud okamžitě věnujete pozornost neobvyklým zvukům, které se vyskytují při používání automobilu, může to pomoci vyřešit problém v počáteční fázi a prodloužit životnost vozu.

  1. PROVÁDĚJTE JEDNODUCHÉ A PRAVIDELNÉ KONTROLY

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak prodloužit životnost vašeho vozu, jsou pravidelné kontroly.

Doporučujeme pravidelně kontrolovat následující položky:

– palivo
– olej
– pneumatiky
– lišty stěračů
– chladicí kapalina
– elektrické vybavení
– vzduchový filtr motoru
– žhavící svíčky (pouze benzínové motory)
– brzdy
– klimatizace

Doporučené články
arrow Zpět na Blog