arrow Zpět na Blog

Ztráta technického průkazu – co dělat?

22/03/2022

Každé vozidlo musí mít malý a velký technický průkaz. Potvrzují legálnost vozidla . Malý technický průkaz jinak zvaný techničák, který obsahuje údaje o majiteli a konkrétních parametrech vozu. Na druhou stranu velký technický průkaz obsahuje mj. typ, kategorii, značku a model, číslo VIN, velikost a hmotnost vozidla, údaje o motoru, rozsah emisí a také údaje o kolech a pneumatikách. Může se však stát, že řidič auta o zmíněné doklady bohužel přijde. Ztráta technického průkazu je docela problém. V tomto článku se však dozvíte, co dělat v takové situaci.

Kde nahlásit ztrátu techničáku

Ztrátu technického průkazu je nutné neprodleně nahlásit místní policii. Tento orgán musí vystavit potvrzení o ztrátě nebo odcizení dokladů , aby bylo možné na úřadě vyřídit duplikát. Navíc by měla být o této události informována i obec s rozšířenou pravomocí.

Důležité informace o duplikátu

Potřebujete-li vyrobit duplikát malého a velkého technického průkazu se obraťte na Magistrát, Obecní úřad nebo úřad s rozšířenou pravomocí, příslušný místu Vašeho bydliště. Dokumenty, které byste měli mít s sebou při vyřizování formalit, jsou:

  • občanský průkaz majitele vozidla,
  • potvrzení policie o nahlášení ztráty technického průkazu (policejní protokol),
  • malý nebo velký technický průkaz, pokud chybí pouze jeden,
  • písemná plná moc v případě 2 majitele vozidel.

Pamatujte, že na vystavení nových dokladů budete muset počkat až 30 dní. Kromě toho se také vyplatí mít s sebou VIN číslo vozu, abyste mohli prokázat, že vlastníte konkrétní vůz, od kterého byl technický průkaz ztracen.

Ztráta velkého i malého techničáku

Obvykle si řidiči vozí s sebou do auta malý technický průkaz. Velký technický průkaz však pro jistotu nechávejte doma. Primárně je on potřebný během technické prohlídky, aby technik mohl doplnit aktuální údaje o vozidle . V obou případech však mohou tyto dokumenty chybět.Ztráta technického průkazu může být způsobena různými situacemi. Ztráta malého a velkého technického průkazu může nastat v důsledku:

  • krádeže,
  • poškození,
  • ztráty.

Ztráta malého nebo velkého technického průkazu vás vyjde na 100 Kč. Tato částka zahrnuje vystavení duplikátu.

Doporučené články
arrow Zpět na Blog